У Франківську 900 сімей навчилися жити екологічно та заощаджувати
04 Гру, 2014 19:12
Понад 900 родин міста вже взяли участь у програмі “Стале домогосподарство”. Їм вдалося на 15% скоротити витрати сімейного бюджету, просто змінивши власні звички.
Сто родин взяли участь у програмі “Стале домогосподарство” наприкінці жовтня цього року. Вони об’єдналися в екологічні команди і впродовж 9 тижнів у побуті застосовували поради програми щодо енергозбереження, сортування сміття, зменшення витрат води. Так франківці навчались заощаджувати сімейний бюджет та вести екодружній стиль життя, повідомляє прес-служба програми.
Програма “Стале домогосподарство” офіційно стартувала у березні 2014 року, відтоді участь у ній взяли більше 900 франківських родин. Це люди різного віку та професій: представники ОСББ, працівники місцевого соццентру, підприємці, викладачі, студенти, домогосподарки, пенсіонери, лікарі.
За статистикою, після участі у програмі їм вдалося в середньому до 18% скоротити споживання електроенергії, до 17% води та на 28% зменшити обсяги відходів у власній оселі. Після успішного досвіду франківців програма почала поширюватися по всій Україні.
“Чоловік та діти спочатку скептично поставилися до моїх нововведень, — говорить одна із учасниць програми Ірина Микитюк. — Це ж треба було міняти звички, а їм цього не хотілося. Але змінили думку, коли побачили результат: лише на електроенергії заощадили 500 гривень. Тепер і самі розказують знайомим ці прості правила”.
“Не купуючи сміття у магазині, можна заощадити 1 500 грн сімейного бюджету у рік, — розповідає інша учасниця програми, мама у декретній відпустці Оксана Іванюк.
“Відмовилась від поліетиленових пакетів, ходжу у магазин з власними екологічними сумками. Сміття у родині сортуємо. Також відмовилась від хімічних мийних засобів, замінюю їх на саморобні нешкідливі. Замість засобу для миття вікон – розчин нашатирного спирту з водою, замість засобу для миття посуду – сода, поверхні плити, підлоги та ванни миють господарським милом”, – розказує жінка.
“У нашій програмі ми не говоримо, що потрібно економити на усьому, ми пропонуємо споживати розумно, не марнуючи. Поради дуже прості і не вимагають додаткового часу чи коштів, справа лише у зміні наших щоденних звичок: закрути кран, поки чистиш зуби, вимкни за собою світло, сортуй сміття тощо. Учасники кажуть, що це стає такою сімейною грою.
Також хотілося б зауважити, що на прикладі нашої програми дуже чітко простежується, як після подій у країні змінилась відповідальність людей. Раніше на наших тренінгах вони казали, що все має робити влада, тепер ми такого не чуємо — люди готові і діють самі, а заощадження стало патріотичною позицією”, – координатор програми “Стале домогосподарство” Галина Гупан.
“Ми ніколи раніше не задумувались у родині, скільки споживаємо води, світла, газу. Коли порівняла рахунки за комуналку до та після програми, була шокована — як бездумно все це витрачається: у червні заплатили за 17 кубів газу, а у липні, після програми, — за 9! Так само майже вполовину зменшили використання води, дотримуючись простих порад”, – говорить Оксана Сидор, працівниця соціального центру.
Програма “Стале домогосподарство” триває. Франківців запрошують 5-6 грудня на тренінг для нових екокоманд за адресою: вул. Чорновола, 130 а. Навчання відбуватимуться у п’ятницю з 14 до 19 год та суботу з 9:00 до 16:00.
Деталі: https://www.facebook.com/stale.domogospodarstvo,http://domogospodarstvo.esd.org.ua/
Довідково:
“Стале домогосподарство” — це продовження в Україні всесвітнього руху програми “Екокоманди” (Ecoteam Program), яка на сьогодні успішно діє в Ірландії, Нідерландах, Бельгії, Великій Британії, Іспанії, Швеції, Угорщині, Польщі, В’єтнамі, США. Івано-Франківськ — перше місто в Україні, де з’явилися екокоманди. Тепер організатори поширюють її по всій Україні. Програма реалізується в рамках українсько-шведського проекту “Освіта для сталого розвитку в дії” неурядовою організацією “Вчителі за демократію та партнерство”, “Глобальний план дій” (Швеція) та за підтримки шведської агенції міжнародного розвитку Sida.