Подолати хибні враження про регіони: громади Прикарпаття та Донеччини прокладають “міст” співпраці
14 Кві, 2021 19:46
Прикарпаття та Донеччина продовжують налагоджувати співпрацю у різних сферах життя. 14 квітня відбулася онлайн-зустріч між активними організаціями громадянського суспільства цих двох областей.
Читайте також: На ентузіазмі та за власний кошт: як прикарпатські археологи історію вивчають (ФОТО, ВІДЕО)
Під час телемосту учасники обговорювали ідеї та ініціативи для подальших міжрегіональних проєктів, а також шукали відповіді на запитання “Що перешкоджає більш тісній співпраці двох регіонів?”. Така спільна робота має на меті напрацювати найкращі та дієві проєкти, реалізація яких дасть змогу збудувати гармонійні культурні та міцні соціальні зв’язки.
Захід відбувався в рамках проєкту “Івано-Франківщина та Донеччина будують мости для співпраці”, який підтримує USAID через ГО “Прикарпатську інформаційну корпорацію”. Він має важливе значення у налагодженні соціальних, культурних, економічних зв’язків між двома регіонами України. Міністр розвитку територій і громад разом з очільниками областей підтримують проєкт та стверджують, що сприятимуть його реалізації.
За словами начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Івано-Франківської ОДА Володимира Джигіти, співпраця між Прикарпаттям і Донеччиною – це архіважлива річ, пише “Галка”.
“Роботи в цьому напрямку раніше не було. Це призвело до такого своєрідного протистояння між регіонами, тому ми маємо налагоджувати співпрацю. Активну участь у цьому мають брати представники громадськості. Ми будемо дискутувати і працювати далі разом”, – зазначив Джигіта.
Начальниця управління інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю Донецької ОДА Ольга Присяжнюк стверджує – дуже приємно, що є можливість поспілкуватися з прикарпатськими колегами, а також представниками громадськості обох регіонів.
“Хочу, аби праця була плідною, щоб ми знайшли спільні проєкти. І хочемо вже зустрічатися не тільки онлайн, а й оффлайн”, – додала Присяжнюк.
Стереотипи про Франківщину та Донеччину
Після вітального слова учасники телемосту взялися пригадувати стереотипи, які існують відносно кожної з областей та перешкоджають більш тісній співпраці між регіонами. Адже хибне сприйняття мешканців протилежної території України заважає їм зблизитися та плідно творити.
Сергій Максим’юк, який представляє “Бюро розвитку інновацій і технологій” зауважив, що найбільш поширений стереотип про мешканців Франківщини – це те, що вони агресивні і навіть ворожі до інших українців націоналісти.
Журналістка Ольга Кирилова з Донеччини каже – існує стереотип, що на Донбасі живуть лише люди з проросійськими поглядами:
“Насправді у нас тут багато патріотів, які люблять свою країну і працюють саме на її благо”.
“Коли ВПО (внутрішньо переміщені особи) приїжджали на захід, то часто чули про себе фразу “понаєхалі тут””, – зазначила представниця краматорського “Карітасу” Катерина Овчаренко.
“Натомість багато ВПО, які приїжджали на захід, казали “Ми вас годували, тепер ви нас годуйте!”, і це дуже поширений стереотип, наче Донбас “годує всю Україну””, – додала проректорка Університету Короля Данила Леся Аронець.
Очільниця осереду Мальтійської служби допомоги у Маріуполі Катерина Сухомлинова пригадала – багато людей вважають, що Донеччина – це виключно терикони:
“Але в нас ще є металургійні заводи, а також дуже гарна природа. Також є стереотип, що Донбас – це щось одне ціле, але, наприклад, Маріуполь – це Приазов’я, і це інше. Ми насправді багаті та неоднорідні, люди теж у нас різні. Про окупований Донбас думають, що там багато людей хотіли бути в складі Росії і кликали Путіна прийти. Насправді в Донецьку не всі гукали того Путіна, і багато людей завжди хотіли жити в Україні. Про Франківщину, напевно, всі чули думку, що на заході за російську мову можуть дуже сильно побити. Насправді навіювання цих стереотипів розпочалося навіть не перед війною, а ще дуже давно. Стравлювання сходу та заходу велося вже довго та цілеспрямовано”.
Ольга Присяжнюк додала – існує стереотип, що Донбас повністю російськомовний. Але насправді, якщо трохи відійти від великих міст, то у менших селах спілкуються саме українською мовою.
Також серед стереотипів про Франківщину виокремили такі: прикарпатці досить закриті, область не має технічного оснащення, люди гонорові та ледачі, немає фінансових спроможностей, окрім туризму, відсутня розвинена інфраструктура.
А про Донецьку область кажуть, що вона занадто політизована, люди мають низьку культуру спілкування та побуту, живуть здебільшого бандити, не розуміють, що в країні війна, втратили свою історію.
Як подолати стереотипи й побудувати “міст” співпраці
Далі учасники онлайн-зустрічі перейшли до дискусії, як подолати стереотипи. Найперше зазначають – аби зблизитися, потрібно створювати передумови для діалогів, а також культурного обміну та передавання досвіду за напрямками роботи.
Офіційна програма співпраці між двома регіонами, за підтримки влади областей, має стати початком налагодження відносин між регіонами. А єднання регіонів приведе до єднання України загалом.
Одна з фасилітаторок телемосту Наталія Ящук підсумувала, що багато учасників онлайн-зустрічі об’єдналися навколо ідеї створення міжрегіональних проєктів, які дадуть змогу не тільки поглиблювати зв’язки, а й підтримати ще якусь третю сторону.
“Реалізовувати їх треба через культурну складову. Також був варіант – зафільмувати проєкт з початку і до його завершення. Крім того, руйнувати стереотипи, передусім, треба в родинному колі. Потрібно налагоджувати співпрацю з сім’ями обох областей, а особливо важливо – вчити людей старшого віку тих реформ, які зараз відбуваються, аби вони їх розуміли. Не менш важливо проводити тематичну роботу з дітьми, а вони, у свою чергу, і на батьків впливають. Якщо буде багато телемостів із громадськістю, а усі проєкти будуть висвітлені у ЗМІ, то і стереотипи будуть подолані”, – каже Ящук.
Крім співпраці, зазначають учасники, має бути просто комунікація між Прикарпаттям і Донеччиною: треба їздити одне до одного в гості, закохуватися в ці краї, просто розмовляти, робити добрі справи. За цих умов не буде хибних вражень одне про одного.
Важливе значення у співпраці, на думку представників громадськості, також мають регіональні фестивалі, донорські, миротворчі проєкти, благодійні програми, акції. Влаштовувати конкурси якісної української пісні, опановувати український ТікТок, робити інформаційні телекампанії про те, як живуть люди в різних регіонах.
Волонтерка Катерина Сухомлинова наголосила: “Треба говорити, говорити і ще раз говорити. Франківщина та Донеччина мають обмінюватися досвідом і культурою. Це потрібно робити лише з добром і посмішкою. Треба донести до людей різного віку, що все українське – це правильно, сучасно і головне – красиво!”.
Учасники одноголосно кажуть – усі стереотипи слід відкинути, а до вище вказаних ініціатив і проєктів треба залучати якомога більше людей. Представники громадськості у різних сферах життя домовилися допомагати одне одному у фахових питаннях і потребах та спільно сприяти розвиткові регіонів та країни загалом.
Проведення цього заходу стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).