«Галка» – найбільш гендерночутливе видання Франківська (ІНФОГРАФІКА)
30 Кві, 2021 18:48
У квітні увага франківських ЗМІ була найбільше прикута до медицини та політики: вакцинація від Covid, організація навчання в умовах карантину, результати виборів нардепа в окрузі №87 та адвокаційна кампанія мешканців Івано-Франківська за збереження колонади у реконструйованому готелі «Дністер».
Присутність жінок у медичній темі цього разу виявилась меншою, аніж в лютому, а от у політиці – зросла.
У черговій хвилі моніторингу 2021 року аналізу підлягають публікації 10 видань Івано-Франківська: газети «Галичина», «Галицький кореспондент», «Західний кур’єр», «Репортер», «Рідна земля» та інтернет-видання «Бліц», «Галка», «Курс», «ПіК» та «Фіртка». Другий період моніторингу тривав із 12 по 18 квітня. Проаналізовано 1090 публікацій в інтернет-виданнях та 108 у друкованих.
Основними ньюзмейкерами у медичній темі продовжують бути чоловіки – обидва міністри освіти та охорони здоров’я, а також міський голова Івано-Франківська та голова ОДА. Втім, цього разу у публікаціях на тему коронавірусу чомусь зовсім не фігурувала Марія Бойко, начальниця УОЗ міськради, яка коментувала тему в інтернет-виданнях іще в лютому.
Вдвічі зросла кількість публікацій про війну та армію, проте, ця тема залишається майже цілковито «чоловічою». На тлі обговорення ймовірності нападу Росії на Україну ЗМІ почали активніше писати про загиблих у зоні АТО українських вояків, подавали прогнози військових експертів, а також висвітлювали особливості призовної кампанії.
Найбільше героїнь та експерток у інтернет-виданнях було в публікаціях про розваги, соцполітику, культуру та освіту. Найменше – в темах війна/армія, економіка, спорт, довкілля. У друкованих виданнях жінки також трохи частіше з’являлись у публікаціях про медицину та «інше». Те, що про чоловіків у темі політики пишуть в 5-6 разів частіше, вже стало своєрідною традицією.
Під час квітневого моніторингу вперше не зафіксовано жодного сексизму, ані в текстах, ні в ілюстраціях.
Якщо видання у своїх публікаціях згадує та цитує жінок як експерток так само часто, як і чоловіків, говоримо про ідеальний гендерний баланс (50%/50%). У квітні найбільш гендернозбалансованою серед газет була «Галицький кореспондент» (40% експерток, 39% героїнь). У «Рідної землі» знову тотальний гендерний дисбаланс – жодної експертки і лише 20% героїнь, жодного фемінітиву.
Див. інфографіку нижче:
Серед інтернет-видань найбільш збалансованими були «ПіК» (34% героїнь, 28% експерток) та «Галка» (26% героїнь та 35% експерток). Найменш збалансованим виданням цього разу був «Курс».
Щоб вирахувати Індекс гендерної чутливості видання, окрім гендерного балансу враховується також відсоток вживання фемінітивів. У квітні найбільш гендерночутливим інтернет-виданням є «Галка», а серед друкованих – «Галицький кореспондент». Вітаємо переможців!
Загалом кількість фемінітивів в Івано-Франківських ЗМІ упевнено зростає упродовж останніх двох років. Так, за результатами квітневого моніторингу івано-франківські медіа зайняли третє місце в Україні за кількістю фемінітивів у публікаціях (87%).
Найбільшу кількість фемінітивів у квітні зафіксовано у «Галки» (94%) та «Курсу» (85%). Серед газет лідерами за кількістю фемінітивів у публікаціях є «Галичина» (100%), «Репортер» (100%) та «Галицький кореспондент» (92%). Так тримати!
Такі фемінітиви, як «директорка», «начальниця», «завідувачка», «заступниця», «вчителька» вже міцно увійшли у вжиток. Активно вживається ще донедавна новий фемінітив «депутатка». Серед вперше вживаних ми зафіксували такі, як: веслувальниця, магістрантка, фасилітаторка, концертмейстерка, лаборантка.
Серед маскулінітивів традиційно переважали «директор», «заступник», «начальник».
Статистику щодо кількості фемінітивів кільком інтернет-виданням зіпсував матеріал про перемогу місцевих музиканток у музичному конкурсі. Схоже, що це був пресреліз, у якому назви посад кільканадцяти жінок попросту залишили без змін, хоч утворити фемінітиви було б не складно: викладач Олександра Петрів – викладачка, концертмейстер Мар’яна Польова – концертмейстерка.
Загальний Індекс гендерної чутливості івано-франківських медіа у квітні – 48%. Це – четверта позиція по Україні. Ознайомитися із загальними даними моніторингу медіа 24 областей (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу, а також на сторінці у Facebook.
Експертка з моніторингу – Наталка Голомідова
Гендерний моніторинг журналістських матеріалів регіональних медіа України відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.