Туристи зможуть стати “сплавниками лісу” у Центрі спадщини Вигодської вузькоколійки 

Автор: Зелінська Тетяна

16 Сер, 2021 18:20

Поділитись публікацією
Туристи зможуть стати “сплавниками лісу” у Центрі спадщини Вигодської вузькоколійки 

Центр спадщини Вигодської вузькоколійки розпочав реалізацію проєкту «Бокораш. Відродження забутої історії лісосплаву» в  рамках програми «Культура. Туризм. Регіони» від Українського культурного фонду, що передбачає доповнення експозиції Центру новою інтерактивною секцією, де інтерпретують процес лісосплаву плотогонами – бокорашами. Бюджет проєкту складає 280 000 грн. 

Бокорашами називали плотогонів, які сплавляли деревину гірськими річками в Українських Карпатах. Переважно це були гуцули і бойки. Ця професія проіснувала з XVIII  до XX століть, доки сплав не був витіснений іншим способом транспортування деревини з лісів — залізницею. Останній сплав на Бойківщині відбувся у 1904 році, передає “Галка”.

Ремесло бокорашів-плотогонів є невід’ємною частиною історико-культурної спадщини регіону, яка може бути повністю втраченою і забутою. Самі бокораші перейшли працювати на берег, а як спогад про легендарну професію залишились тільки кадри і документи в музеях та архівах.

Новостворена секція Центру запропонує не просто перечитати історичну інформацію, а відчути себе безпосереднім учасником процесу лісосплаву.  Відвідувач зможе побачити костюм бокораша і зайти в спеціально обладнану секцію, де за допомогою різноманітних засобів візуалізації та рухомого макета плоту (бокора) – зможе уявити, як відбувався цей процес. Ставши на рухомий дерев’яний макет плота, він отримає враження, що сплавляється на справжньому бокорі гірською річкою. Частиною цієї секції також буде інформаційний стенд, де можна буде дізнатися тонкощі цього цікавого та  небезпечного ремесла.

Словом, це буде «нове прочитання» забутої спадщини для всіх відвідувачів Центру спадщини, незалежно від віку. 

Однією зі співідейників створення даної секції є Оксана Федорович, голова Туристичної Асоціації Івано-Франківщини (ТАІФ), сертифікована учасниця Європейської Асоціації інтерпретації спадщини ‘InterpretEurope’. Нагадаємо, що КП «Центр спадщини Вигодської вузькоколійки» спільно адмініструється Вигодською селищною радою та ТАІФ. На сьогодні у Центрі діє вже 22 інтерактивних стенди та невдовзі буде діяти Карпатська лісова школа для молодших школярів та підлітків регіону.

Проєкт реалізується за підтримки Українського культурного фонду в партнерстві з Державним агентством розвитку туризму України. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою автора.