Образ націоналістичного руху: у Франківську виставкою вшанували поета і борця за незалежність України Красівського (ФОТО)
21 Вер, 2021 15:23
20 вересня виповнилося 30 років з дня смерті Зеновія Красівського – визначного українського громадського діяча, поета, борця за незалежність України. З цієї нагоди в Івано-Франківську влаштували виставку на його честь.
Читайте також: У Франківську презентували книгу «Під покровом Богородиці. Жіночі історії з таборів ГУЛАГу» (ФОТО)
Експонати 21 вересня виставили в обласному музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери, що на Тарнавського, 22, пише “Галка”.
Виставка показує життєвий і творчий шлях Красівського, висвітлюється діяльність Українського національного фронту. Значна частина експозиції – роботи художника Опанаса Заливахи, друга поета.
За словами педагога, громадсько-політичного діяча Тараса Гребеняка, постать Красівського певною мірою є забутою.
«Красівський був націоналістом, але не афішував цього. Як націоналіст, ще в 60-70 роках він чітко розумів, що нашою основною загрозою є Росія і врятувати може тільки відсіч», – каже Гребенюк.
Він додав – Красівський той, кого радянська система переслідувала, калічила фізично й нищила морально. Його стаж у тюрмах, на засланні та психлікарнях складає майже 26 років.
«Він був віруючим християном, не падав духом, бо відчував над собою Божу руку – і саме це його рятувало всі 26 років заслань. Його можна вважати образом націоналістичного руху», – зазначає Гребенюк.
Екскурсоводка Оксана Романів пояснила, виставка називається «Йди за мною». Під такою кодовою назвою тривав один з виступів Красівського на творчому вечорі. Він вважав, що коли буде критична маса політиків, які готові пожертвувати власними інтересами – тоді й Україна стане сильною та незалежною.
«Що то за політик, який від ранку до вечора сидить на державній роботі? З того боротьби не буде. Ні, то треба піти так, як казав Ісус Христос: «Кидай батька, кидай маму, сім‘ю, родину. Роздай майно і йди за мною», – вважав Красівський, пояснює Романів.
Довідково. Зеновій Михайлович Красівський (1929–1991) народився на Івано-Франківщині. Вся його родина належала до ОУН і УПА, за що згодом була репресована. Націоналістичних поглядів дотримувався і Зеновій Красівський.
З 1964 року він був членом Українського національного фронту (УНФ; написав програмний документ «Тактика УНФ»), з кінця 70-х років брав активну участь у діяльності Української Гельсінської спілки. Останній Крайовий провідник ОУН (Організація українських націоналістів) у підрадянській Україні.
Автор збірки «Невольницькі плачі», яку написав у тюрмі. До слова, останній період життя Зеновій Красівський присвятив самовідданому служінню й відновленню Української Греко-католицької церкви.