Цехи з передовими технологіями: у мережі показали фільм початку 90-их про франківський ВАТ “Родон” (ФОТО, ВІДЕО)
22 Лис, 2021 12:38
У мережі показали фільм про ВАТ “Родон” (завод “Позитрон”), знятий у 80-90 роках минулого століття.
Відео надіслав “Галці” франківець Володимир Охлопков, каже – воно було у нього на комп’ютері вже 11 років:
“Фільм мені дали на касеті, щоб я його оцифрував, в Коледжі електронних приладів, де я навчався в 2010 році. Після того, як нещодавно мер навідався в гості на фірму, де я працюю (вона знаходиться в тому самому приміщенні “Родону”) я згадав про фільм та вирішив його оприлюднити”.
Нагадаємо, ВАТ “Родон” створили на базі заводу “Позитрон” в кінці 1980-их років. Підприємство мало обсяг реалізації 245 млн карбованців на рік, 10 тисяч висококваліфікованих робітників та інженерно-технічних працівників, 100 млн шт. інтегральних мікросхем 150-ти типів у рік, товари народного споживання на суму понад 40 млн карбованців на рік.
Йдеться про калькулятори чотирьох типів, зокрема і з сонячними панелями, телефонні апарати восьми типів, пульти дистанційного керування, побутові світильники, штампи, прес-форми, оснастку та нестандартне обладнання для інших галузей промисловості.
На початку автор фільму розповідає, що в той час на Прикарпатті бурхливо розвивалася промисловість:
“Були збудовані торгові велети: “Завод тонкого органічного синтезу”, “Радіозавод”, “Автоливмаш” та ін. Але першим серед них став концерн “Родон”, створений на базі заводу “Позитрон”. Його продукція відома не тільки в Івано-Франківську, а й за межами області та навіть України. На заводі впроваджені високоефективні технології, виробництво напівпровідникових приладів та інтегральних схем”.
У цехах вироблялися багато різноманітних електронних пристроїв. Купували продукцію концерну навіть торгові фірми Польщі, Болгарії та Румунії. Активізовувалися зв’язки з із західними іноземними фірмами, зокрема Францією, США, Австрією, Німеччиною.
“Процес виготовлення інтегральних схем складається з виготовлення кристалу – “серця” майбутньої інтегральної схеми та процесу складання, в якому в кристал монтують спеціальні корпуси, що потім застовуються в різноманітних радіотехнічних та електронних приладах і пристроях. Кристальне виробництво застосовує технології, які базуються на використанні хімічних і фізичних явищ та процесів. Три базові технологічні процеси – фотолітографія, дифузія та хімічна обробка. Ці процеси вимагають особливих умов – чистоти повітряного простору, газів, які використовуються, та температури”, – розповідають у фільмі.
Кремнієві пластини зі сформованими на них кристалами передавали в цехи складання, туди також надходили і вивідні рамки із заготівельного виробництва. У складальних цехах пластини розділяли на кристали за допомогою алмазних скрайберів.
“Розтягнуту пластину передають на операцію посадки. Найважливіша операція складання – це термокомпресійне з’єднання контактних ділянок кристалу із контактними ділянками вивідних рамок чи корпусів. Воно здійснюється за допомогою золотих або алюмінієвих мікродротиків. Після того, як інтегральну схему зібрали, їй треба надати кінцевої форми, яка забезпечить монтаж мікросхем у радіотехніці. Опісля – складні технічні випробування”, – каже автор.
У фільмі йдеться не тільки про технології, а й про людей, які працювали на заводі, та їхні можливості. Працював багатотисячний загін професіоналів. Вітамінну продукцію на стіл працівників постачало парникове господарство, де цілорічно вирощували овочі. Також до їхніх послуг була поліклініка з сучасним обладнанням, гуртожиток, готель, фізкультурно-оздоровчий комплекс, тенісні корти, будувався басейн.
Наприкінці відео автор каже:
“”Родон” – це сьогодення, націлене в майбуття. Це передовий рубіж технологій, широке поле для прикладання ваших знань та здібностей. Концерн “Родон” – це динамізм, постійне вдосконалення, активний і здоровий спосіб життя, вирішення житлових проблем та забезпечена старість. Той, хто пов’яже свою долю з концерном “Родон”, ніколи не пошкодує!”.