У Прикарпатському університеті відкрили виставку польському другу України (ФОТО)
05 Бер, 2015 21:42
У ПНУ імені Василя Стефаника урочисто відкрили виставку «Єжи Гедройць і його справа Доробок бібліотеки «Культури»».
У приміщенні фойє центрального корпусу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника 5 березня відбулося урочисте відкриття виставки «Єжи Гедройць і його справа Доробок бібліотеки «Культури»».
Організатори заходу – Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, Генеральне консульство Республіки Польща у Львові.
У заході взяли участь Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд, автор та куратор виставки Малгожата Птасінська (Інститут Паризької культури), ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника доктор політичних наук, професор Ігор Євгенович Цепенда, кандидат історичних наук, доцент Микола Геник, викладачі та студенти, представники засобів масової інформації.
Перед початком заходу присутні вшанували хвилиною мовчання загиблих українських шахтарів на донецькій шахті імені Засядька. Відкриваючи виставку, ректор університету Ігор Цепенда зазначив, що Єжи Ґедройць є особливою постаттю, його доробок – неоціненний. «Надзвичайно великим є його внесок у справу налагодження українсько-польських добросусідських стосунків. Думки Єжи Ґедройця, думки його послідовників є актуальними і сьогодні», – підкреслив Ігор Євгенович.
“Нашим теперішнім досягненням ми завдячуємо таким провидцям як Єжи Ґєдройць, які мали сміливість втілювати, здавалося б, часто нереальні плани. Він був переконаний в тому, що те, що він робить було справді потрібне. ЄжиҐедройць також доклав зусиль до створення літературного осередку, який пізніше склав основу літературної еміграції”,- наголосив у своєму виступі Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд.
Виставку презентувала одна з її організаторів Малгожата Птасінська (Інститут Паризької культури), яка розповіла, що зараз в архівах Фонду Паризької культури є чимало листів, написаних Єжи Ґедройцем, а також відповіді на них. Більшість із них присвячена Україні. Експонати виставки висвітлюють діяльність найважливішого еміграційного осередку польської політичної думки – Літературного інституту, створеного польським інтелектуалом Єжи Ґедройцем в 1946-го році в Римі. Її автори звернули особливу увагу саме
на видавничий доробок Літературного інституту, діяльність якого заклала фундамент сучасних польсько-українських, а також польсько-білоруських та польсько-литовських відносин. Саме Єжи Ґедройцю належать слова «Без вільної України немає вільної Польщі».
Завершуючи урочисті заходи Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Ярослав Дрозд подякував Університету, як співорганізатору виставки, і особисто ректору Ігорю Євгеновичу Цепенді за співпрацю та надану можливість презентації виставки.