Ікони замість знищеної покрівлі. У Франківську презентували унікальну виставку ікон

Автор: Єва Жасминова

29 Січ, 2022 19:18

Поділитись публікацією
Ікони замість знищеної покрівлі. У Франківську презентували унікальну виставку ікон

Ґонти зі старої закарпатської церкви стали палітрою для митців у проєкті «Намолене небо».

В Івано-Франківську презентували унікальну виставку ікон. Матеріалом для мистецьких творів стали ґонти зі старої покрівлі Струківської церкви XVI століття, яку торік почали перекривати у селі Ясіня Рахівського району на Закарпатті, пише Західний кур’єр.

Мистецький проєкт об’єднав митців не лише з різних областей України, погодилися до нього долучитися і румунські монахи, каже ініціатор та автор ідеї «Намоленого неба», голова БО «Карпатський мистецький фонд» Ігор Іванків.

 «Декілька років тому я натрапив на інтерв’ю художника Лева Скопа, який намалював 365 ікон святих на ґонті із церкви з Дрогобича. Це мені так запало в душу. В селі Ясіня на Закарпатті є історична церква XVI століття. Восени я побачив, що її перекривають. Майже всі дощечки були поламані не придатні до нічого. Взявся відбирати, чистити, сортувати. Хотів для себе взяти декілька штук. Але вдалося майже 200 штук», – розповідає Ігор Іванків.

Усе закрутилося після того, як автор ідеї кинув клич серед знайомих митців про можливість стати частиною проєкту та долучитися до творення такого спонтанного і світлого проєкту. Першим на заклик відгукнувся різьбяр із Рожнятівщини Василь Семко. Слова різьбяра «врубаю, що треба» стали початком доброї справи.

«Я пояснив, що хотів би, аби на ґонтах, котрі свого часу служили накриттям Божого храму, намалювати твори на релігійну тематику, – каже Ігор Іванків. –  І не встигав відправляти майстрам дощечки, Все настільки швидко закрутилося, що фактично за два місяці 23 митці представили свої роботи. Також частину робіт виконують і митці з Румунії».

Ідея для назви проєкту також виникла спонтанно.

«Коли людина молиться, то завжди дивиться на небо і просить звідти допомоги. Мені здається, що всі молитви, які лунали у тій церкві, перейшли через цю ґонту», – пояснює чоловік.

Значна частина готових робіт почала надходити на Святвечір. Жартуючи, Ігор Іванків каже, що то його так художники вирішили привітати напередодні Різдва – не картинками у соцмережі, а реальними творами.

Різьблене «Карпатське Різдво» – єдина такого плану робота серед усіх творів експозиції. Композиція чимось нагадує опришківський вертеп. Її автор Василь Семко каже, що задум вдався з першого разу. Майстрові навіть не довелося наперед нічого креслити, а зразу працював різцем.

«Робота йшла на одному диханні. Ґонта – важкий матеріал для різьблення, особливо верхній шар. Натомість всередині деревина цілком жива, незважаючи на те, що вона понад дві сотні років пробула під сонцем і дощами», – зауважує майстер.

Пан Василь каже, що під час роботи вибирав волокна, щоби підкреслити старовину матеріалу. Навіть сама природа допомогла, бо при вирізьблюванні обійшовся без додаткового шліфування.

Автор ідеї зазначає, що продовження «Намоленого неба» буде. Церква ще не до кінця перекрита, а тому Ігор Іванків переконаний, що йому ще вдасться роздобути ґонти для майбутніх творів.