“Молодь має знати, що таке репродуктивне довголіття”, – директорка клініки “Екстрамед” Віра Микитюк (ФОТО)
19 Січ, 2023 12:27
Віра Микитюк – генеральна директорка івано-франківського центру репродуктивної медицини “Екстрамед”. В інтерв’ю “Галці” вона розповіла, що це за напрям та які послуги, окрім класичної репродуктичної медицини надає “Екстрамед”. Також ми запитали, чи правда, що в цій галузі Україна краща за США та європейські країни.
Читайте також: «Чемпіонат розпочинався не дуже вдало»: в «Урагані» розповіли про шлях до трофею, зміни в команді та плани на наступний сезон (ФОТО)
– Віро Олександрівно, я так розумію, що репродуктивна медицина – новітня в охороні здоров’я. Розкажіть про неї і про клініку “Екстрамед”.
– Репродуктивна медицина – напрям відносно новітній для медицини, але клініка репродуктивної медицини “Екстрамед” працює ще з 2003 року. У вересні 2023-го буде 20 років, як ми надаємо послуги на цій ниві. Починали ми працювати з невеликої урогінекологічної клініки, і тоді основним завданням у нас було надавати якісні приватні медичні послуги.
Тоді ще приватна медицина взагалі не була розвинена, і це сприймалося дуже агресивно. Але в нас була команда однодумців, кожен з яких у своєму напрямку мав виключні знання, і вона,ця команда,є й досі. Це фахові спеціалісти у сфері гінекології,гінекологічної ендокринології, імунології, мамології, ультразвукової діагностики,лабораторної діагностики. В нашій команді є три доктори медичних наук,професори,які активно навчають молоде покоління лікарів і розвивають медичну науку. Зараз ми дуже пишаємося своїм реноме, яке здобуте протягом 20 років: якщо є якийсь складний випадок, незрозумілий, що стосується онкогінекології,гінекології, урології, непліддя, діагностики, то пацієнти кажуть, що треба йти в “Екстрамед”, бо саме там розберуться.
– Тобто загалом репродуктивна медицина – це галузь, яка має допомогти подолати безпліддя?
– Так. З плином часу ми побачили, що є дуже багато випадків непліддя, і чим далі ми працювали, тим це питання ставало гострішим. Світлана Володимирівна Шедловська запропонувала відкрити напрямок лікування безпліддя. Ми багато вчилися, з 2008 року їздили по різних країнах, вивчали різні школи, і з 2010 року почали активно працювати в галузі розвитку допоміжних репродуктивних технологій.
Нашим конкурентом був державний Прикарпатський центр репродукції людини. Взагалі на той час в Україні були два величезні державні центри, які займалися лікуванням непліддя. Один був у Донецьку, інший – в Івано-Франківську. Люди з усієї України їхали у Франківськ. І ми завжди працювали в умовах дуже жорсткої конкуренції, а я завжди кажу, що добра конкуренція відточує майстерність. Таким чином до нашої клініки почали звертатися пацієнти з складними випадками: люди, які вже втратили надію, зневірилися в лікарях та в медицині. Ми з ними працювали і здобували добру репутацію.
Наразі ми успішно працюємо на дуже високий відсоток ефективності в плані допоміжної репродукції. До нас їздять багато пацієнтів з-за кордону, ми є базою стажування декількох університетів, співпрацюємо та обмінюємося досвідом з Італією, США, Чехією, Польщею, Іспанією.
– Яка зараз ситуація з безпліддям в Україні і світі?
– Ситуація як у нас, так і у світі, з різних причин погіршується і погіршується. Поки що вчені завзято сперечаються щодо основної причини прогресуючого безпліддя населення Землі,особливо виділяючи: екологічне забруднення, стрімкий розвиток технологій, генетично модифіковані продукти харчування, несприятливі фактори навколишнього середовища. Ще є момент – взагалі біла раса стрімко знижується. Ну і, скажімо, суспільна ситуація впливає – як-от у нас війна, а також складні економічні обставини.
Ми давно вже в Європі спостерігаємо,що сумарний коефіцієнт народжуваності нижчий рівня простого відтворення. Якщо порівнювати з азійськими країнами, то в них у сім’ях 5-6 дітей, а в європейських 1-2. Це все знижує приріст населення, народжуваність.
Дуже важливо зрозуміти: ми не маємо так багато часу, аби чекати, особливо жінки. У чоловіка репродуктивний вік довший. Хоча у дослідженні,в рамках якого учені вивчали здоров’я 40 мільйонів дітей з різних країн, з’ясувалося,що ризик ускладнень народження починає зростати, коли татам близько 35 років, і стрімко зростає з 45 років. Це відбувається, тому що з кожним роком у чоловіків стаються дві нові мутації в ДНК їх сперматозоїдів. А в жінки репродуктивний вік короткий, яєчники старіють у п’ять разів швидше, ніж інші органи. Тому жінка свою репродуктивну функцію має реалізувати швидко.
Вік є найкращим показником якості яйцеклітин. Є декілька умовних термінів репродуктивного старіння жінки – перший 30 років, потім 35, коли починає виснажуватися її фолікулярний резерв. До 40 років фертильними залишаються 50% із них, а після 43 майже всі втрачають здатність до зачаття, тому що оваріальний резерв вже вичерпано. Багато пацієнтів, особливо іноземців, роблять кар’єру, одружуються, потім приїжджають у 47, 48, 49 років, вирішують, що вже готові ставати батьками, але власного біологічного матеріалу вже у них немає, і вони змушені користуватися донорськими програмами і вже в такий спосіб реалізовувати функцію батьківства. Жінкам треба розуміти, що час дуже обмежений, особливо зараз. Навіть коли жінка будує кар’єру, або, наприклад, не зустріла чоловіка, від якого хоче народити дитину, то треба пам’ятати: якщо у найближчий час не складається материнство, існує можливість збереження репродуктивного матеріалу.
– Розкажіть більше про цю послугу.
– Ми маємо цікавий напрямок збереження репродуктивного здоров’я та біологічного матеріалу.
Відкладене материнство (батьківство)
Молоді люди, які ще не реалізували свою функцію батьківства мають можливість заморозити яйцеклітини, тканину яєчника чи сперматозоїди, зробити ембріони, зберегти їх та в такий спосіб відтермінувати вагітність до кращих часів.
Пацієнти, які готуються до лікування онкологічних захворювань.
З цієї когорти є багато пацієнтів, яким ніхто не підказав про таку можливість, вони пройшли тяжке лікування від онкології, вилікувалися, але вже немає з чим працювати і треба звертатися до донорів.
Також це зараз актуально, тому що багато чоловіків ідуть на війну, і їм треба подумати над тим, щоб зберегти свій матеріал, зробити кріоконсервацію сперматозоїдів, щоб генофонд нашої нації був збережений. З жінкою це, звісно, складніше зробити, бо потрібен триваліший період, а щодо заморозки чоловічого матеріалу – це дуже просто, швидко, та й може зберігатися якомога довше.
Багато військових зараз, які отримали травми, теж змушені користуватися донорськими матеріалами. А підготувати репродуктивний матеріал про запас насправді зовсім недорого, зробити це і далі собі жити. Те саме стосується аварійних ситуацій, нещасних випадків.
Репродуктивний матеріал просто треба забрати, зробити кріоконсервацію та залишити на збереження. і для. Адже бувають різні ситуації. Тому молоді люди мають пам’ятати: треба забезпечити собі репродуктивне довголіття.
– А скільки часу він так може зберігатися?
– У США зараз відомий випадок, коли дитина народилася після 25 років зберігання матеріалу в рідкому азоті. Чоловічий матеріал може зберігатися дуже довго. Психологічно пацієнтам легше переживати різні життєві перипетії,якщо вонимають збережене своє”сім”я”. Наприклад, дітки виросли, хочеться повторити батьківську історію, а вік уже не дозволяє отримати спонтанну вагітність, а так є збережені ембріони. Це дуже корисна річ, особливо, наголошую, в час війни.
– Які ще послуги, окрім класичної репродуктивної медицини, надає “Екстрамед”?
– Наприклад, робимо цікаві генетичні тести. Настала ера неінвазивних тестів. Зараз можна робити неінвазивну діагностику, тобто аналізувати генетику, виділяючи ДНК ембріона з крові вагітної жінки.
Після 10-го тижня вагітності у крові жінки циркулює ДНК її дитини. Тож виділяється ДНК дитини з крові матері і тестується на предмет хромосомних патологій. Такі можливості дозволяють нам краще працювати і розвиватися. Взагалі жодна галузь не розвивається так швидко, як медицина.
Що ще ми цікавого робимо? От, наприклад, є метод діагностики ембріонів – преімплантаційна генетична діагностика (PGD). Він дуже добрий, але інвазивний. Натомість зараз є можливість, і ми активно використовуємо у своїй практиці тест, який називається Embrace, коли ембріон культивується в середовищіі, виділяє своє ДНК, і потім аналізується це середовище. Тобто при такому способі ембріон ніяким чином не травмується. Цей неінвазивний тест має бути зроблений до моменту перенесення ембріона до материнського організму. Він дозволяє покращити якість роботи, перенести найкращий ембріон. Робимо його спільно з великою генетичною лабораторією, що знаходиться в Іспанії.
Є у нас напрямок подолання імунологічного непліддя. Це цікава та дуже складна тема, але ми успішно імплементуємо її у свою діяльність.
До слова, за 2022 рік у нас троє лікарів здобули ступінь доктора філософії і вони на базі нашої клініки написали та захистили свої роботи в дуже цікавих напрямках.
Судинний хірург Ірина Романівна Нестеренко захистила свою роботу по синдрому Лускунчика. Це так само цікаво, особливо у молодих жінок та чоловіків, які мають незрозумілий біль, ходять роками до лікарів і ніхто не може допомогти. А є от така судинна патологія, вилікувавши яку, людину можна позбавити болю та покращити якість життя.
Стасів Ірина Дмитрівна захистила свою роботу по темі мультипараметрична ультразвукова діагностика об’ємних утворів яєчників. Новизною є використання еластографії для виявлення раку яєчників. Метод інформативний, яскравий, суттєво допоміжний в рутинній практиці.
Також робимо доматрімоніальні обстеження пари для людей, які збираються одружуватися. Щоб потім вони не мали ніяких “сюрпризів”. Доки вони не одружилися ще, мають знати, у кого яка ситуація генетична, стан соматичного здоров’я, які перспективи в плані репродуктивного здоров’я. Це все можна зробити прямо у нас на місці, це не складно, не дорого.
Дуже багато цікавих генетичних тестів робимо. Люди живуть і не знають, носіями яких хвороб вони є. А суспільство має знати, розвиватися, діагностувати це, аби не було неприємностей у прийдешньому поколінні.
– На сайті “Екстрамеду” пише, що клініка працює у двох десятках напрямків медицини, надає 2000 послуг різного типу. Це вражає! У зв’язку з цим виникає питання: це правда, що Україна – топ у репродуктивній медицині серед усього світу?
– Нашими послугами активно користуються іноземці, причому навіть під час війни. Незважаючи на дуже складну логістику добирання, вони все одно до нас приїжджають. Я пишаюся своєю країною та авторитетно заявляю – у нас дуже добрі послуги. В галузі репродуктивного медицини Україна – це Мекка, це – зразок, галузь ,яка постійно розвивається. І показники у нас найкращі.
Наприклад, є таке поняття take home baby rate – про дитину, яку виписали і принесли додому. Тобто дитину потрібно не лише виносити і народити, а й здоровою принести додому. От у цьому плані Україна – одна з найкращих країн, яка має лідируючі позиції.
– Як так сталося? Адже, впевнений, багато людей навіть не здогадуються, що Україна в репродуктивній медицині може бути кращою, ніж Європа чи Штати.
– По-перше, у нас ліберальне законодавство, низькі ціни, дуже хороші фахівці, розвинені технології та можливість використовувати всі сучасні методики. Правда, зараз є деякі нововведення, які не дуже співпадають з думкою Української асоціації репродуктивної медицини. Хочуть дещо змінити і не дуже бажають слухати людей, які з цим працюють щодня.
По-друге, все ж таки українська земля дає талановитих людей. У нас так історично склалося, що маємо тяжкі економічні умови, але є добра освіта. Ми змогли перейняти найкраще з усіх країн, які займалися власне цією галуззю. Я в ній працюю, і я про це можу впевнено казати.
Також – жорстка конкуренція: на невеликий Івано-Франківськ зараз є три клініки репродуктивної медицини. І для того, щоб ми всі існували, треба надавати найкращі послуги. Бо самою рекламою і розмовами ти ніколи не змусиш прийти до себе жінку, якщо ти не маєш результату. Я відстежую, яким чином до нас приходять нові пацієнти, як про нас дізнаються, і знаєте – люди радять нас одне одному. Їдуть сюди здаля: і з Полтави, і з Києва, з різних куточків України.
“Екстрамед” працював у таких умовах, коли від пацієнтів всі вже відмовилися, а для нас це був спосіб про себе заявити. У нас немає такого, що ми щось знаємо і на цьому зупиняємося. Ні, ми йдемо вперед і хочемо дочекатися моменту, коли результат ефективності надання репродуктивних послуг буде наближатися до 100%. Цей показник і так у нас в країні, і зокрема в нашій області дуже високий. Європа навіть і близько у відсотках не може порівнятися з нами.
Донорські програми – це від 60% до 80% відсотків ефективності, ЕКЗ-програми – 45% – 50% – 60%, у кого як. В інших країнах клініки роблять роботу, а якщо не стається вагітність, тоді все. А ми шукаємо причини, наші спеціалісти направлені на те, що зберегти кошти пацієнту, щоб вони не йшли до лікаря знову і знову багато разів, і це змушує нас шукати рішення.
І так, як у роботі, так і в житті: ніхто би не подумав ще недавно, що нам доведеться купувати генератори, вигадувати різні виходи з ситуацій, щоб ми могли існувати, працювати і не зупинятися. Тому дуже дякую лікарям, які в такий тяжкий час не поїхали нікуди, які люблять і підтримують свою країну. Ми тут щоденно, нам не легко, але зараз така наша роль, і ми все подолаємо.
У нас найкраща країна, ми все маємо і робимо так, щоб нас знали, поважали, прислухалися до наших знань, вмінь і технологій. Якщо є якісь тяжкі випадки, то завжди нас долучаються у скайп-конференції, на різні консиліуми. Бо ми маємо великий досвід і налаштовані на вирішування проблем. І це не просто слова, повірте. Я кажу об’єктивно: нам є чим пишатися у своїй країні, у своїй роботі. І немає в Європі такої доброї медицини, як у нас.
– Отже, в нас добре розвинений медичний туризм?
– Медичний туризм в Україні розвивається. Війна, звісно, і коронавірус трохи знизили темпи його розвитку, але іноземці про нас знають. Кажуть,що Україна їх остання надія. Була пацієнтка, яка загалом пройшла 10 програм лікування непліддя і в Італії, і в США, а вагітність отримала у нас. І тепер мама двох чудових діток. Від багатьох пацієнтів я чула, що їм дуже подобається Україна, і декілька пар залишилися тут і живуть навіть досі, незважаючи на війну.
Найбільше пацієнтів у нас з країн, з якими ми співпрацюємо (про них я говорила на початку). А також з Канади. До слова, у Канаді такі послуги надзвичайно дорогі. Люди звідти їдуть сюди, бо ціна у 10 разів менша, а якість набагато краща.
Пацієнти знають, що в Україні є передові технології, які дарують життя. І ми відчуваємо їхню прихильність: от у День медика чи у день нашої клініки до нас приходять маленькі дітки та їх вдячні батькі, вітають нас. Або пацієнти з далеких країн присилають нам відео дітей. Це дуже приємна робота – в “Екстрамеді” народжується життя.
– А франківці теж активно користуються послугами репродуктивної медицини?
– Такими послугами користуються багато людей. Це світова тенденція, і це не питання Франківська, Коломиї чи іншого міста. Як казали колись старші “що тобі, те й людям”. Так воно зараз і є. Репродуктивне здоров’я у людей погіршується.
А ми допомогаємо людям. Але головне – не втратити час. Усі мають про це пам’ятати. Є, звісно, child free люди, які не хочуть мати дітей. Але ж дивіться, яка ми нація, нас має бути багато!
Після закінчення війни ми очікуємо бум народження, тож пацієнти мають знати, де їм нададуть якісну допомогу, де вони можуть спостерігатися у кваліфікованих спеціалістів від моменту звернення до виписки додому з дитинкою.
– До слова, про фахівців. Ви казали, що “Екстрамед” ще від початку орієнтувався на перфектні кадри. Де такі навчаються та як їм вдається такими залишатися?
– Є різні школи ембріології, де навчають лікарів, які проводять безпосередньо запліднення. Наші ембріологи вчилися у провідних клініках США, також в Україні, в Іспанії. На території колишнього СРСР, наприклад, репродуктивна школа була імплементована Юрієм Верлінським. Дуже багато новинок нам дає Японія. Всі інновації, які є, ми постійно впроваджуємо у свою діяльність, щоб покращувати якість роботи.
Все нове ми аналізуємо і дивимося, що справді допомагає, покращує якість. Те і впроваджуємо. Щороку ми здаємо звіти щодо якості своїх репродуктивних послуг, то відсотки ефективності не знижуються, а тільки підвищуються. До того ж, в Україні зараз діє система безперервного навчання, тобто лікар протягом року має ще слухати лекції, проходити тести.
Зараз ти маєш надавати послуги виключної якості, щоб пацієнт вибрав тебе, як пріоритетного лікаря. Для цього треба постійно вчитися.
– Я чув, що клініка “Екстрамед” нагороджена відзнакою, якою особливо пишається. Розкажіть про неї.
– Наші вдячні іноземні пацієнти рекомендували нас у 2020 році на номінацію “Золота троянда Парацельса”. Було опитування, рекомендації, вивчалися результати нашої роботи. І нам вручили у Брюсселі цю нагороду. Ми нею дуже пишаємося. Для нас було несподіванкою, коли нас запросили взяти участь у такому дійстві.
– Як ця нагорода вплинула на “Екстрамед”?
– Якщо ти представлений у різних значимих каталогах, то маєш підтримувати своє реноме. У нас розгорнулися після того декілька напрямків щодо генетичних досліджень, які ми успішно впроваджуємо, виросла також нова ланка в імунології безпліддя. Завжди, якщо тебе відмітили, то ти маєш працювати над тим, аби тримати планку і не знижувати свої рейтинги.
Я часто чую, як пацієнти радять: “коли щось не знаєте, щось треба знайти і вирішити якусь проблему – зверніться в “Екстрамед””. Я дуже цим пишаюся, бо за стільки років нам вдається тримати свою репутацію. У нас пріоритет – це якість послуг, і думаю, наше реноме саме промовляє за нас.
Більше про “Екстрамед” на сайті – https://ekstramed.com.ua/
Мобільні та стаціонарні номери телефонів: +38 (067) 822-21-21, +38 (050) 822-21-21, +38 (0342) 71-28-00, +38 (0342) 71-28-08, +38 (068) 373-28-48.
Електронна пошта: [email protected]
Розмовляв Олександр Костинюк
Фото Юрій Валько
партнерська публікація