Читаючи «Човен»: якою була розмова про українські Донеччину та Луганщину з видавництвом «Човен»
13 Бер, 2023 17:15
Програма промоції читання «Читай» в межах платформи «Тепле місто» розпочала новий цикл подій: впродовж березня та квітня у місті проведуть серію зустрічей, покликаних познайомити читачів і читачок з малими українськими видавництвами та їх актуальними виданнями, що з’явилися впродовж року повномасштабного вторгнення.
Перша зустріч – із видавництвом «Човен», що спеціалізується на репортажній та документальній літературі. Учасники розмови – співзасновник видавництва Ігор Балинський та авторки двох важливих книжок про українські Донеччину та Луганщину – Катерина Зарембо («Схід українського сонця») та Світлана Ославська («Сєверодонецьк. Репортажі з минулого»).
«Мені важливо представляти книжку в кожній області, в кожному регіоні України. В Івано-Франківську я зустріла дуже живу аудиторію, дуже включену, дуже глибоку. Люди вміють відчитувати сенси і для мене важливо, що в великій кількості міст України є свої читаючі середовища і кожна читацька аудиторія має свою особливість, яка обумовлена контекстом міста.
“Промприлад” творить сенси і приваблює людей різних і водночас вони мають дещо спільне – це люди проактивні, які мають бажання вчитися і щось створювати. Це я побачила на дискусії.
Для мене ця презентація була цінна також спільною розмовою з Ігорем Балинським та Світланою Ославською. Мені це надзвичайно сподобалось! Одна справа, коли ти варишся в соці власних думок, і зовсім інша, коли кожен із спікерів дає свою перспективу. Ігор Балинський – як інтелектуал, як видавець, Світлана Ославська – як репортажистка, і я – як дослідниця з наукової сфери. Разом ми зробили доволі цікавий “розмовний коктейль”. Помічною була також модерація Тараса Малого (координатор програми «Читай» – ред.). Його рефлексії, тон, який він задавав, були надзвичайно на користь розмові про український схід», – поділилася враженнями після зустрічі Катерина Зарембо.
Серед авдиторії події є ті, хто переїхав з Харківщини, Луганщини, Донеччини. Вони спілкувалася з авторками і після події – обговорювали окремі моменти текстів та ділилися власними спогадами.
«Я мешкаю у Франківську з кінця минулого квітня, і лише зараз відкрила для себе “Промприлад”. Виявляється, тут відбуваються літературні події! Книжки – це моя велика пристрасть, я веду про них відеоблог на YouTube, і от нарешті запізналася із книголюдьми у Франківську.
Моє головне враження від події: голодний нарешті наївся! По-перше, було дуже цікаво слухати авторок і видавця Ігоря Балинського. А по-друге, я познайомилася з людьми, які так само пристрасно і багато читають, і з якими ми не могли наговоритись. З ними хочеться говорити ще, ходити на каву і створювати книжковий клуб», – говорить Тетяна Добрянська, книжкова блогерка та авторка YouTube-каналу «Не розлий на книжку каву».
Навколо книжкова розмова ж виглядала як ретроспектива досвіду авторок: Світлани Ославської, яка впродовж 2 років поверталася в рідний Сєверодонецьк, щоби розповісти про його міфи та ідентичність як репортерка, та Катерини Зарембо, якій вдалося через контакт з українськими спільнотами Донеччини та Луганщини розповісти менш відомі історії цього регіону.
Співзасновник видавництва «Човен» Ігор Балинський зазначає, що обидві книжки планувалися до виходу у світ в доволі невизначені часи.
«Не було зрозуміло, як буде функціонувати ринок і який формат, жанр буде затребуваний серед читачів. У квітні-травні постійно змінювалася і ситуація на фронті: тоді почалася активна фаза бойових дій на Донбасі, росіяни окупували Сєвєродонецьк, наша армія просувалася на схід. Книжки Світлани та Катерини зафіксували історію цих міст, загалом Донеччину і Луганщину до повномасштабного вторгнення. Їхні книжки перетворилися на задокументовану пам’ять про регіон. Тоді ми вирішили: не залежно від того як розгортатимуться події – книжки будуть видані», – розповідає видавець.
«Продовжуючи видавати книжки, в тому числі про український схід, ми чинимо культурний спротив. Протиставляти нормальність реальності війни, діям агресора. За змістом і якістю «Схід українського сонця» та «Сєверодонецьк» є ідеологією про українські Донеччину та Луганщину».
В межах цієї серії подій організаторам важливо привернути увагу читацької спільноти до незалежних малих видавництв, а розмови із засновниками чи авторками побудувати довкола актуальних видань, що з’явилися торік чи на початку 2023.
«Малі видавці меншою мірою представлені у локальних книгарнях, друкують менші наклади і взаємодіють з аудиторією через власні сторінки. Разом із тим, їхні книги – це книги на часі, які варті уваги читачів і читачок, адже дозволяють дізнатися більше і поспілкуватися про спільну історію, війну та культуру (чи їх спорідненість)», – зазначає координатор програми «Читай» Тарас Малий.
Спорідненість війни та культури – фокус наступної зустрічі з видавництвом «ist publishing», що спеціалізується на книжках про сучасну культуру та мистецтво. Подія відбудеться 16 березня о 18:00 на Promprylad. Renovation. Детальніше – за посиланням: https://fb.me/e/QvBZarjR