Грижа черевної порожнини: про причини та лікування розповідає франківська лікар-хірург Олеся Ткачук-Григорчук (ФОТО)
05 Кві, 2023 09:12
Олеся Ткачук-Григорчук — хірург лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”, кандидат медичних наук. Учасниця численних конференцій, пленумів та симпозіумів у сфері абдомінальної хірургії.
Читайте також: Сучасна діагностика та лікування грижі живота: розповідає франківська хірургиня Олеся Ткачук-Григорчук
“Галка” поспілкувалася з лікарем про доволі поширене захворювання у хірургії – грижі черевної стінки. Говоримо про причини виникнення, види гриж, лікування та чому чоловіки та вагітні жінки більше до них схильні.
– Що таке грижа?
Гри́жа (лат. hernia) — захворювання, що характеризується випинанням вмісту черевної порожнини крізь природні отвори або дефект черевної стінки разом з усіма її сполучнотканинними шарами. Іншими словами – це вихід нутрощів з будь-якої порожнини через фізіологічні або патологічні отвори чи щілини під шкіру, щілини та сусідні порожнини. Переміщені нутрощі покриті оболонкою, яка вистилає порожнину: для черевної порожнини це буде очеревина, для грудної-плевра, для черепної – тверда мозкова оболонка. Основними елементами грижі є:
- Грижові ворота – отвори в м’язево-апоневротичному прошарку черевної стінки. Можуть бути природженими і набутими.
- Грижовий мішок – частина пристінкової очеревини, що вийшла через грижові ворота. Складається з шийки, дна та тіла.
- Грижовий вміст – органи черевної порожнини, які вийшли через грижові ворота (петлі тонкої та товстої кишок, сальник, придатки матки, шлунок т.д.)
- Грижові оболонки – шари черевної стінки (шкіра, підшкірна клітковина, фасція)
– А які види гриж виокремлюють?
– Найчастіше на практиці зустрічаються грижі живота, які поділяються на зовнішні та внутрішні Зовнішня грижа живота – хірургічне захворювання, коли через різні отвори у м’язево-апоневротичному прошарку черевної стінки та тазового дна відбувається вихід нутрощів, що покриті пристінковим листком очеревини, під шкіру.
Внутрішня грижа живота – це випинання органів черевної порожнини в різні кишені черевної порожнини та отвори у діафрагмі. Окрема група – післяопераційні грижі.
– Чому вони виникають?
– Виникнення грижі спричиняють місцеві та загальні фактори. Місцеві – це слабкі місця черевних стінок (паховий та стегновий канал, пупочне кільце біла лінія живота, отвори в діафрагмі, післяопераційні рубці. Загальні: сприяючі – похилий вік, схуднення, природжена слабкість тканин; викликаючи – підвищення внутрішньочеревного тиску в результаті закрепів, фізичного навантаження, кашлю, пологів, фімозу і т.д.
– Які симптоми?
– Основні клінічні ознаки неускладненої грижі: випинання в характерному місці, біль в області випинання, збільшення розмірів випинання у вертикальному положенні та при підвищенні внутрішньочеревного тиску (кашель, фізичне напруження), випинання легко вправляється в черевну порожнину, наявність дефекту черевної стінки в місці випинання (грижових воріт), наявність симптому “кашльового поштовху”. Клінічні прояви залежать від розмірів грижі та характеру грижового вмісту.
– Чи багато людей звертаються зараз з цим захворюванням?
– Грижі живота одне з найбільше розповсюджених захворювань. Вони зустрічаються у 3% населення земної кулі і становлять 8-20% хворих хірургічних відділень загального профілю. При несвоєчасному радикальному хірургічному лікуванні грижі ускладнюються у 8-10% хворих. Особливо небезпечним ускладненням є защемлення. При лікуванні защемлених гриж значно підвищується летальність 5-7%, тоді як при неускладнених грижах вона дорівнює 0,05-0,09%. Після операцій защемлених гриж збільшується кількість рецидивів захворювання до 15%. Серед усіх хірургічних втручань операції з приводу черевних гриж займають друге місце після апендектомії.
– Як діагностують грижу?
– Діагностика зовнішньої черевної грижі нескладна, ґрунтується на скаргах хворого, анамнезі, загальному огляді і обстеженні передньої черевної стінки. При внутрішніх черевних грижах необхідно застосовувати додаткові методи обстеження: рентгенологічні, ендоскопічні, лабораторні.
Проте, варто проводити диференційну діагностику з пухлиноподібним випинанням іншої етіології, котрі розташовані в ділянках, де можлива локалізація гриж. Це можуть бути збільшені лімфатичні вузли, доброякісні пухлини, водянка сім’яного канатика та інші подібні захворювання. Основними диференційно-діагностичними ознаками неускладнених гриж є: зміна розмірів випинання при зміні положення тіла та підвищення внутрішньочеревного тиску; наявність грижових воріт в місці випинання; позитивний симптом “кашльового поштовху”.
– Які є методи лікування грижі черевної порожнини?
– Лікування гриж лише оперативне. Показанням до операції є наявність грижі.
Протипоказання до хірургічного лікування неускладнених гриж можуть бути лише тимчасові (для передопераційної підготовки). Загальні принципи хірургічного лікування неускладнених гриж полягають в ліквідації грижі (розтин грижових оболонок і воріт, видалення та розтин грижового мішка, вправлення вмісту грижового мішка в черевну порожнину, прошивання та перев’язка грижового мішка біля шийки і відсічення його) та пластика слабкого місця місцевими тканинами або поліпропіленовими сітками. Оперативні втручання виконують традиційним “відкритим” способом або застосуванням лапароскопічних технологій.
– А який метод хірургічного лікування обрали в “Мед-Атланті”?
– Нашим пацієнтам ми проводимо найсучасніші хірургічні методи лікування. Перевагу надаємо сучасній, так званій ненатяжній пластиці, із застосуванням сітчастих імплантатів найкращих європейських виробників. Це можуть бути і відкриті види пластики, і лапароскопічна хірургія. Відповідно кожен метод ми підбираємо для кожного пацієнта індивідуально.
– Скільки триває відновлення пацієнта після операції?
– Застосування в практиці якісних сітчастих імплантатів показало, що у хворого, в післяопераційному періоді, майже відсутній біль та дискомфорт в ділянці післяопераційної рани, що допомагає швидше відновитися пацієнту та сприяє швидкому поверненню його до звичного способу життя.
– Чи можна убезпечити себе від появи грижі?
– Якщо ми говоримо про профілактику, то це обмеження фізичних навантажень, правильне тренування скелетної мускулатури. Проте, не менше значення має і генетика. Якщо у людини є генетична слабкість сполучної тканини, а до цього ще приєднується важка фізична праця, то, на превеликий жаль, шанси виникнення грижі у такого пацієнта є дуже високі. Наприклад, у жінок на фоні вагітності збільшується живіт, витоншується м’язовий каркас живота та значно зростає внутрішньочеревний тиск, який і є причиною утворення гриж.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Офіційний сайт і соцмережі:
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA
партнерська публікація