Все про відеофотокольпоскопію шийки матки розповідає франківська акушер-гінекологиня Зоряна Лазар (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

26 Лип, 2023 09:15

Поділитись публікацією
Все про відеофотокольпоскопію шийки матки розповідає франківська акушер-гінекологиня Зоряна Лазар (ФОТО)

Зоряна Лазар – досвідчена акушер-гінекологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Входить до Асоціації акушер-гінекологів та гінекологів-ендокринологів України.

Читайте також: Геморой у вагітних: про методи лікування та профілактики розповідає франківський проктолог Іван Попович

Для читачів “Галки” лікарка розповіла про один з найсучасніших методів обстеження у гінекології – відеофотокольпоскопію. Зʼясовуємо, яка різниця між звичайною та розширеною кольпоскопією, які захворювання можна діагностувати за допомогою відеофотокольпоскопії та як підготуватися до обстеження.

– Найперше розʼясніть нашим читачам, що таке відеофотокольпоскопія?

– Це один з найсучасніших методів  гінекологічної діагностики та огляду статевих губ, піхви, шийки матки за допомогою відеофотокольпоскопа (оптичної системи), що збільшує зображення від 4-40 разів, чим дозволяє виявити передракові стани або рак шийки матки, піхви, вульви, оцінити величину ураження, провести прицільну біопсію і взяти зішкріби.

Це також дозволяє нам робити фото та відеофіксацію обстеження та вже на екрані при ще більшому збільшенні досконало розглянути картинку, показати і пояснити жінці що не так та вести хронологію динаміки спостережень в процесі лікування і стану виявленої патології.

– Які захворювання можна виявити за допомогою відеофотокольпоскопії?

 – Ми можемо діагностувати такі захворювання – ерозія шийки матки, дисплазія шийки матки, лейкоплакія, поліпи, кісти, кондиломи та папіломи (прояви ВПЛ), ендометріоз шийки матки, рак шийки матки (на ранніх стадіях), запальні ураження цервікального каналу, запалення статевих органів, вроджені аномалії розвитку репродуктивних органів.

– Яка різниця між простою та розширеною кольпоскопією?

– Проста кольпоскопія полягає у звичайному огляді шийки матки і стінок без додаткової обробки барвником за допомогою оптичного медичного приладу. Дослідження допомагає зорово оцінити колір і особливості слизової оболонки та виділення, особливості судинного малюнку, зону “стику”- межа між плоским і циліндричним епітелієм.

Розширена  кольпоскопія полягає у вивченні судин і епітелію шийки матки з використанням спеціальних діагностичних проб. Можливі такі проби:

– Зі застосуванням розчину 3% оцтової кислоти. Ця  проба дозволяє звужувати незмінні судини та виявляти білуваті ділянки з патологічною трансформацією клітин;

– Зі застосуванням розчину Люголя, що має назву проби Шиллера. Ця проба проводиться шляхом нанесення розчину Люголя, який містить йод, що змінює забарвлення нормальних тканин і не забарвлює патологічні ділянки епітелію.

Це стандартні і найбільш важливі діагностичні проби при кольпоскопії, які дозволяють вивчити стан і патологічні процеси, визначити характер патологій, причини виникнення захворювань, а також виявити або повністю виключити передракові захворювання шийки матки (дисплазія шийки матки) або ж рак шийки матки.

– Чи виокремлюють певні симптоми, при яких лікар призначає дане обстеження?

  • Незадовільний результат аналізу онкоцитології;
  • Кровотеча, що виникла в процесі огляду;
  • Різні зміни на шийці матки що не відповідають нормі;
  • Виявлення кондилом на статевих губах та у піхві;
  • Проведене раніше лікування передракових станів або раку жіночих статевих органів;
  • Тривалі нехарактерні виділення;
  • Кров’янисті виділення під час та після статевого акту;
  • Міжменструальні кров’яні виділення.

– Як пацієнтці підготуватися до відеофотокольпоскопії?

– Спеціальної  підготовки даний метод не вимагає. За 2-3 дні до обстеження утриматись від статевих контактів, не використовувати вагінальні препарати (свічки, таблетки, креми), тампони, не спринцюватись. Безпосередньо перед дослідженням потрібно спорожнити сечовий міхур.

Скільки триває обстеження?

– Найчастіше дослідження проводиться під час стандартного гінекологічного огляду. При простій кольпоскопії вистачає кількох хвилин, щоб уважно вивчити слизову оболонку органів. Розширена кольпоскопія триває більше часу. Спочатку наносимо препарати на шийку матки, потім чекаємо пару хвилин і дивимось на реакцію тканин. Загалом це займає 10-15 хвилин. Обстеження повністю безпечне і безболісне. Результати діагностики зазвичай пояснюємо відразу.

– Чи існують протипоказання?

– Кольпоскопія є нескладною та безпечною процедурою, тому протипоказань до неї мало і більшість з них мають тимчасовий характер.

Проводити процедуру не рекомендовано:

  • При алергії на препарати йоду і розчин оцтової кислоти (тому безпосередньо перед обстеженням запитуємо про це жінку);
  • Під час менструації;
  • При гострих запальних процесах шийки матки;
  • Протягом 2 місяців після пологів;
  • Після нещодавно проведеного хірургічного лікування шийки матки;

 

– Як часто можна проводити відеофотокольпоскопію?

– Кольпоскопія – безболісна та нешкідлива процедура, яка може проводитися стільки разів, скільки необхідно для діагностики та лікування гінекологічних патологій. Як скринінгове (профілактичне) обстеження рекомендовано проходити кольпоскопію один раз на рік, після 40 років – 2 рази на рік.

– Які переваги проведення відеофотокольпоскопії в лікувально-діагностичному центрі “Мед-Атлант”? 

– Ми використовуємо сучасний відеофотокольпоскоп з цифровою відеосистемою, надаємо фото і відеофіксацію.У нас досвідчені лікарі високої кваліфікації, які регулярно підвищують свій професійний рівень, мають великий практичний досвід, що дозволяє точно інтерпретувати результати відеофотокольпоскопії. У нас комфортна обстановка з дбайливим доброзичливим ставленням до кожної пацієнтки.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація