Збільшення лімфатичних вузлів: про причини та діагностику розповідає інфекціоністка “Мед-Атлант” Олена Івасишин (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

13 Жов, 2023 13:45

Поділитись публікацією
Збільшення лімфатичних вузлів: про причини та діагностику розповідає інфекціоністка “Мед-Атлант” Олена Івасишин (ФОТО)

У нашому організмі лімфатичні вузли грають роль захисних бар’єрів проти бактерій, вірусів, грибків та злоякісних клітин. Збільшення лімфовузлів найчастіше є симптомом легкої інфекції. Проте у випадку їх подальшого збільшення або наявності тривожних змін – слід негайно звертатися до лікаря. 

Олена Івасишин – досвідчена лікарка-інфекціоністка лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” в Івано-Франківську. Цього разу для читачів “Галки” вона розповіла про причини збільшення лімфатичних вузлів, про які захворювання вони сигналізують та які методи діагностики може призначити лікар.

– Яку функцію у нашому організмі виконують лімфовузли?

– Лімфатичні вузли – це один з органів імунної системи організму людини. Вони виконують роль бар’єра для певних інфекційних та онкологічних захворювань. Лімфовузли розповсюджені по всьому нашому організму. Їх поділяють на певні групи: шийні, пахові, пахвинні та інші. Залежно від того, де локалізована проблема, там вони і збільшуються.

– Чому лімфатичні вузли можуть збільшуватися?

– Це відповідь організму на певний чинник. Наприклад, коли в організм потрапляє інфекція, він починає працювати понаднормово, тому відбувається збільшення його розмірів, запальні зміни.

Якщо говорити про ГРВІ, то зазвичай збільшуються передньо-шийні, підщелепні або шийні лімфатичні вузли. Це захворювання проходить за 3-5 днів, лімфатичні вузли переважно нормалізуються (зменшуються) за 10-14  днів.

– Про які небезпечні захворювання може сигналізувати збільшений лімфовузол?

– Дуже багато є захворювань, що можуть спровокувати збільшення лімфатичних вузлів. Багато з них є небезпечними, таких як онкозахворювання, ВІЛ та інші. Саме тому пацієнта додатково обстежує гематолог або онкогематолог, інфекціоніст та інші спеціалісти.

– За якими симптомами людина може діагностувати у себе збільшення лімфовузлів?

– Пальпаторно (дотиком) людина може відчути, що лімфовузли збільшилися. Пацієнт може відчувати біль та набряк у цій ділянці. Температура може бути у межах норми, але переважно це субфебрильна температура (37,2 – 38,0 °C).

– У яких випадках рекомендовано звернутися до лікаря?

– Збільшення лімфовузлів може відбуватися у межах норми, коли людина хворіє на легку інфекцію чи ГРВІ. Тоді лімфовузли мають повернутися до норми у період до двох тижнів. Якщо лімфовузол турбує більше двох-трьох тижнів або він збільшується у розмірах, а не зменшується, тоді потрібно негайно звернутися до лікаря.

Коли лімфатичні вузли збільшені або мають зміни структури йде мова про лімфоаденопатію. Вони можуть бути збільшені понад 3-4 тижні. У  цьому випадку також обовʼязково потрібно звернутися до лікаря.

– На які обстеження може направити лікар у випадку проблем з лімфовузлами?

– Переважно люди звертаються до сімейного лікаря чи терапевта. Далі він скеровує до вузького спеціаліста – гематолога, інфекціоніста чи ревматолога. Відповідно кожен спеціаліст відповідає за дообстеження та лікування тої чи іншої причини, яка викликала збільшення лімфовузлів. 

Я, як інфекціоніст, спочатку проводжу опитування пацієнта – щоб зʼясувати, які є додаткові скарги,  що могло викликати на думку пацієнта збільшення лімфовузлів, коли це почалося, за яких умов, чи були якісь чинники, що могли це спровокувати. Наступне – огляд пацієнта. Які саме лімфовузли збільшені, чи немає додаткових ознак захворювання. Після цього призначається діагностика (обстеження), адже є чимало інфекцій, які викликають збільшення лімфовузлів.

При потребі призначаю загальний аналіз крові, УЗД лімфатичних вузлів та органів черевної порожнини. Зі специфічних методів діагностики інфекційних захворювань можу рекомендувати  дослідження на ВІЛ-інфекцію, вірусний гепатит, мікоплазму, хламідії, сальмонельоз, “хворобу котячих подряпин” (феліноз), герпесвірусні інфекції, сифіліс та багато інших. Все залежить від скарг пацієнта, попередніх обстежень, огляду, які наступні рекомендації надасть лікар.

– Чи потребують обстеження спеціальної підготовки від пацієнта?

– Все залежить від того, на які обстеження скеровує лікар. Якщо говорити про ті, які ми перерахували раніше, то кров здаємо натщесерце. УЗД лімфатичних вузлів особливої підготовки не потребує. УЗД органів черевної порожнини бажано робити натщесерце.

– Назвіть переваги обстеження лімфатичних вузлів у “Мед-Атлант”.

–  В нашій клініці можна зробити  діагностику, повʼязану зі збільшенням лімфовузлів. Центр має багато вузьких спеціалістів, які можуть допомогти у вирішенні певної проблеми. У нас працює багато спеціалістів, які можуть допомогти у вирішенні проблеми такі як терапевт, інфекціоніст, пульмонолог, гематолог, ревматолог та інші.

– А яке лікування може призначити лікар?

– Все залежить від причини захворювання. Але поки не діагностована причина, може призначатися за потреби лише симптоматичне лікування. Лікар, наприклад, може рекомендувати спокій та пиття достатньої кількості рідини, при вираженому болю та запаленні – нестероїдні протизапальні препарати. Найкраще самостійно не лікуватися, а звернутися до спеціаліста!

– Поділіться цікавим випадком з вашої практики, який був повʼязаний зі збільшенням лімфатичних вузлів.

– Бувають випадки, що збільшення лімфатичних вузлів викликає карієс. Це ті випадки, коли зуб вже давно потребував лікування, але людина не зверталася до стоматолога. Пацієнта починають турбувати лімфатичні вузли і відповідно – він чи вона починають шукати, як вирішити цю проблему.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452
+38 (097) 41 13 133
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі:

https://med-atlant.if.ua/
https://www.facebook.com/medatlantif
https://www.instagram.com/med_atlant.if/
https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

*партнерська публікація

Читайте також: Значення ультразвукового дослідження в ендокринології: розповідає франківська лікарка УЗД Дарʼя Кузнєцова