Вибір майбутнього напряму освіти для випускника є ключовим етапом у формуванні професійного шляху.
Часто після здобуття базової середньої освіти абітурієнти стикаються з дилемою: обрати коледж чи продовжити навчання в школі? Насправді обидва варіанти мають свої вагомі переваги, проте існує декілька причин, що вмотивовують вибір коледжу як більш вигідний для майбутнього студента. З’ясувати всі особливості фахової передвищої освіти допоможе директор Фахового коледжу Університету Короля Данила Володимир Яслик. Свого часу пан Володимир був директором школи, і це дає йому можливість об’єктивно зіставити й проаналізувати освітній процес у двох видах освітніх закладах.
На переконання Володимира Івановича, коледж – це ті можливості, які не запропонує школа чи ліцей, це фахові дисципліни вже з першого курсу, посилена підготовка до вступу в заклад вищої освіти, формування навичок самостійного життя і потенційний початок кар’єри:
«Коледж – це не лише новомодна назва закладів освіти, які дають змогу здобути фахову передвищу освіту. І в школі, і в коледжі здобувають базову чи повну загальну середню (профільну) освіту. Однак уже з першого курсу студенти можуть вивчати фахові дисципліни, оскільки предмети тут представлені досить широко та вже з початку навчання акцентовано на вузькому профілі майбутнього фаху. Після завершення коледжу легше навчатися в закладі вищої освіти, оскільки принципи та форми освітнього процесу наближені до університетських. Крім того, навчання в коледжі – це, без сумніву, старт кар’єри. Після чотирьох років навчання випускник – кваліфікований працівник: він уже набув необхідного практичного досвіду, а це ознака конкурентоспроможності на сучасному ринку праці. Навчання в коледжі – це й період усвідомлення власних нахилів і здібностей, розуміння того, чи правильний вибір зроблено, і визначення планів на майбутнє».
Важливим є й те, що, навчаючись у коледжі, студент, згідно з нормами трудового законодавства, паралельно може працювати. Під час практичної підготовки та стажування стейкхолдери часто можуть запропонувати роботу. У коледжах, зокрема й у Фаховому коледжі УКД, функціонують так звані Центри кар’єри з налагодженою системою укладання договорів із потенційними роботодавцями. Фахівці з кар’єрного розвитку надають поради щодо пошуку роботи, написання резюме, підготовки до співбесіди.
Ще один беззаперечний плюс при виборі коледжу – це можливість навчатися за грантовою системою.
«Фаховий коледж Університету Короля Данила пропонує обдарованим молодим людям скористатися можливостями, які дає Фонд імені отця Івана Луцького, та отримати грант на безплатне навчання. Грант повністю чи частково покриває оплату. До слова, він діє упродовж усього періоду навчання за умови активної участі студента в житті університету й коледжу, відмінного складання заліків й екзаменів кожної сесії», – зауважує директор Фахового коледжу УКД Володимир Яслик.
Володимир Іванович виокремлює ще один важливий аспект навчання в коледжі – це особистісний розвиток, самостійність та сепарація, що надалі допоможуть краще реагувати на життєві виклики:
«Те, що здобувачі освіти в коледжі більш самостійні та відповідальні – факт, який можна пояснити кількома аргументами: найперше – графік освітнього процесу, що визначає такі форми роботи, яких немає в школі (практика, стажування, тривалість заняття – 80 хв). Це вимагає від студентів уміння ефективно розподіляти час між навчанням, роботою та дозвіллям. Заклади фахової передвищої освіти часто на значній відстані від місця проживання студента, тому здобувачі освіти нерідко на тиждень їдуть із батьківського дому, що виховує в них самостійність. У коледжі студентам надається більша свобода вибору предметів, самостійне визначення цілей навчання та виконання завдань. Це стимулює їхню мотивацію і відповідальність за себе та своїх одногрупників. Вибір предметів вимагає значного аналізу інформації, урахування особистих уподобань та, зрештою, ухвалення рішення. Навчання в коледжі створює сприятливе середовище для розвитку відповідальності та самостійності студентів».
Окрім того, освітній процес у Фаховому коледжі – це інтелектуальна і творча діяльність, що провадиться в закладі фахової передвищої освіти та спрямована на передавання, засвоєння, примноження, використання знань, умінь та інших компетентностей в осіб, які здобувають фахову передвищу освіту, а також на формування гармонійно розвиненої особистості з активною громадянською позицією.
Навчання в коледжі гарантує працевлаштування й дає можливість познайомитися з професіоналами в обраній сфері:
«Фаховий коледж співпрацює з різнопрофільними підприємствами, установами, організаціями, які беруть участь в обговоренні освітньо-професійних програм, радо діляться базами проходження практики. Зокрема, у Фаховому коледжі Університету Короля Данила за всіма 12 спеціальностями ми тісно взаємодіємо із стейкхолдерами. Бінарні заняття, зустрічі з успішними людьми, воркшопи, лекції – усе це дає можливість студентам краще пізнати обрану професійну галузь».