Зміна клімату на планеті, про яку попереджали вчені, стає реальністю зокрема й в Україні. У багатьох регіонах сніг став рідкістю, від хрещенських морозів залишилися лише спогади. Не дивно, що у деяких власників автомобілів виникає думка: чи не перейти на всесезонні шини замість зимових та літніх? Адже вони якраз і розраховані на м’які зими, що стають усе типовішими для нашої країни. Певна логіка в таких міркуваннях є, але на практиці цей крок несе більше недоліків, ніж переваг.
Всесезонні шини — виправданий вибір для теплої та сухої зими
Діапазон температур, за яких дозволяється використання всесезонних покришок, доволі широкий — від -7 до +20°C. Але водночас у холодну пору року вони поступаються експлуатаційними якостями зимовим шинам, а в спекотну — літнім.
Для будь-яких покришок ключовими характеристиками є наступні: рівень зчеплення з дорожнім покриттям, керованість, курсова стійкість і гальмівний шлях автомобіля. Відповідно, для різних погодних умов потрібні вироби з особливим складом гуми та малюнком протектора. Зимові шини виробляють із суміші, що залишається м’якою за низьких температур. Малюнок протектора таких моделей глибокий та може доповнюватися шипами.
У порівнянні з зимовими шинами всесезонні набагато гірше проявляють себе в умовах ожеледиці, на твердому засніженому покритті. Використання таких автопокришок загрожує аварією. А от коли температура коливається від -5 до +5°C, сніг швидко тане, а на дорогах — мокра каша, всесезонні моделі можуть поводитися краще за зимові. До речі, саме така погода й панує взимку на півдні України. І все ж варто замислитися: чому зимова гума є обов’язковою навіть у не найхолодніших країнах Європи?
Не для рекордної спеки
Якщо погода взимку більш-менш відповідає вимогам до експлуатації всесезонної гуми, то влітку температура набагато перевищує рекомендовану межу в +20°C. Як відомо, літня гума мусить бути достатньо жорсткою, щоби не «розтанути» на розжареному асфальті. Зимові автопокришки влітку стають м’якими та на високій швидкості можуть значно знизити керованість автівки.
Із всесезонною гумою ситуація не настільки драматична. Перевищення рекомендованої температури вона витримає, але на гарячому асфальті такі покришки швидше зношуватимуться. Крім того, це призведе до збільшення витрат палива, а керованість буде гіршою, ніж у літніх шин.
Отже, використання окремих комплектів зимової та літньої гуми — практичне і безпечне рішення. У південних областях України водії можуть обійтися всесезонною гумою, але тоді задля безпеки доведеться утримуватися від поїздок принаймні в ті дні, коли дороги покриті снігом або льодом.
Реклама