“Чорний ворон” навчить літати: як у Франківську з охочих роблять операторів БПЛА (ФОТОРЕПОРТАЖ)
15 Тра, 2024 10:40
Школа операторів БПЛА “Чорний ворон Івано-Франківськ” є філією однойменної київської школи і входить до державної ініціативи “Армія Дронів”. Кожен охочий за два тижні інтенсивного навчання може опанувати пілотування дрона та базові навички інженерії.
Читайте також: “Brave IT”: як у франківську військові, їхні рідні та ВПО освоюють нові професії (ФОТО)
“Галка” розповідає, як зʼявився і працює “Чорний ворон” в Івано-Франківську – про це розповів засновник спільноти Арсен Андрейчук.
Арсен навчався на військовій кафедрі, саме там він зацікавився FPV-дронами та усім, що з ними повʼязано. Тоді почав шукати курси або пілотну школу по FPV, проте чогось схожого не було ні у Франківську, ні у Львові.
“Найближча школа, яка називається “Чорний ворон”, була у Києві. І ми разом з моєю дівчиною поїхали туди навчатися. Після завершення курсу я запитав у керівника школи, чи не хотіли б вони відкрити філії в інших містах, зокрема у Франківську”.
Після цього Арсен разом з Анею пройшли стажування для інструкторів, отримали навчальну програму для школи та додаткові консультації.
“Ми приїхали у Франківськ, почали шукати приміщення для занять на симуляторах, потім для польотів, закупляти все обладнання. З цим нам допоміг один місцевий фонд, але він хоче бути анонімним. Натомість на кожному потоці ми безплатно навчаємо двох військових. Тобто ми закладаємо цю квоту, воїни стають у чергу та навчаються, перекваліфіковуються”.
Перед відкриття в місто приїхали засновники з Києва, які перевірили, як все облаштовано, рівень пілотування та викладання інструкторів. І з 27 лютого школа операторів БПЛА “Чорний ворон” офіційно запрацювала в Івано-Франківську.
У перших наборах учнями переважно були знайомі Арсена та Ані, які або навчалися з Арсеном на військовій кафедрі, або належали до різних громадських організацій.
Як працює Школа БПЛА “Чорний ворон ІФ”
Курс триває два тижні та складається із занять по чотири години. Наразі пілотуванню дронів навчають у трьох групах по 10-12 людей: з 10:00 по 14:00, з 14:00 по 18:00 та з 18:00 до 22:00.
Тож за три місяці навчання тут пройшли вже близько сотні учнів – як хлопці, так і дівчата. Наймолодшому учаснику було 18 років, а найстаршому – 57.
“У нас немає ні вікових обмежень, ні гендерних. Курс доступний для кожного, навіть якщо ви зовсім нічого не знаєте про дрони. Людина може приходити з повним нулем досвіду, і за два тижні вникнути у процес, отримати базові навички пілотування дрона. Також ми маємо дводенний поглиблений курс по збірці та налаштуванню дрона”.
Є кілька пересторог, через які люди бояться йти навчатися керувати дронами:
- Поганий зір. Арсен пояснює, що в окулярах, які одягає пілот дрона, можна відрегулювати діоптрії під свої потреби. Вони працюють за принципом бінокля.
- Поганий вестибулярний апарт. Люди переймаються, що їх буде нудити, бо мають такі симптоми, коли грають у компʼютерні ігри, або на американських гірках. Проте стійкість вестибулярного апарату натреновується під час занять. Перший тиждень учні звикають до шолома з окулярами.
- “Не так руки стоять”. Арсен розповідає, що одного разу на курс з пілотування прийшов воїн, якому відірвало руку, і йому її пришили, поставили апарат Єлізарова. Ветеран успішно завершив навчання.
Перший тиждень група проходить теорію та займається на симуляторах Liftoff та Velocidrone в ігровому клубі Arena27. На симуляторах “фізика” дрона відповідає його реальним рухам. До компʼютера під’єднують справжні контролери польоту (пульти) та разом з інструктором учні засвоюють навички польоту.
“Частину пультів ми завжди залишаємо в ігровому кубі. Людина може прийти, купити абонемент на комп’ютерні ігри, і сказати, що хоче спробувати симулятор. Адміністратор видає їм цей пульт та пояснює, як його підключити і запустити симулятор. І можна себе спробувати у ролі пілота дрона ще до нашого курсу”.
Другий тиждень вже йдуть польоти на реальних дронах у великому ангарі, розміром 100 на 200 метрів, та висотою у 15 метрів. З учнями займаються двоє інструкторів, тому кожному встигають приділити час.
“Такого ангара достатньо, щоб навчатися літати. Через воєнний стан, цивільним важко отримати дозвіл на польоти на відкритому просторі, або ж на полігоні, але ми знайшли ефективне рішення. До того ж у бойових умовах дрони працюють по будівлях і в будівлях”, – пояснює Арсен Андрейчук.
“Це як навчитися керувати машиною”
На перших етапах учням потрібно навчитися літати повільно та точно, тому в ангарі облаштували зону з різними перешкодами. Великі шини та стрічки, через які потрібно пролітати, стовпці та колони, які треба облітати та кружляти навколо них.
“Це як навчатися керувати машиною. Спочатку людина вчиться водити машину на автодромі, де відпрацьовує всі маневри, а вже після цього їде на вулиці міста. Так само і тут: відпрацьовуються маневри в ангарі. Цього цілком достатньо, щоб літати. До нас приходили військові, які дивилися на заняття, і вони задоволені рівнем початкової підготовки наших учнів”.
Арсен пояснює – якщо після проходження курсу пілот піде служити до якогось підрозділу, він проходить додаткову підготовку (перекваліфікацію) на полігоні відповідної військової частини.
“І цей етап вже проходить швидше, ніж, наприклад, коли людина пішла в армію зовсім нічого не знаючи. У військових частинах навчання проходить так само – спочатку симулятори, а потім практика. Єдине, у них є опція, що вони можуть на полігоні літати”.
Завершується навчання екзаменом, де пілоту потрібно пролетіти відповідний маршрут з перешкодами. Випускник отримує сертифікат, який згодом може використати при мобілізації або рекрутингу.
“Учні отримують підсумкову оцінку, залежно від якості здачі екзамену. З цим сертифікатом людина може у випадку мобілізації, або добровільного рекрутингу, претендувати на посади саме у FPV-військах. У нас вже були випадки, коли після закінчення курсів люди добровільно йшли на службу”.
У школі “Чорний ворон” також планують запустити додатковий курс по скидах для тих, хто вже пройшов базове навчання.
В армію – краще з кваліфікацією
З дозволу учнів і на запит військової частини, відео пілотування з “Чорного ворона” можуть передати командуванню, якщо людина хоче мобілізуватися до того чи іншого підрозділу. Засновник франківської школи розповість командиру про навчання учня та його пілотаж.
“Коли людина йде в армію, вона хоче бачити якесь своє майбутнє, а не просто піти кудись. Мати певну кваліфікацію. І, на мою думку, це правильний крок. Людині тоді легше адаптуватися у війську”, – каже Арсен.
Також Школа операторів БПЛА “Чорний ворон” проводить воркшопи в університетах на військових кафедрах. Влітку інструктори планують запустити окремий курс для дітей, де ті будуть керувати меншими дронами або дронами зі захистом.
- Соціальні мережі школи:
Інстаграм – https://www.instagram.com/blackraven.if/
Форма для реєстрації на курс – https://docs.google.com/forms/
Переглянути цей допис в Instagram
Реклама