Що не так з Telegram: розбір “Галки”

Автор: Вадим Войтик

11 Лип, 2024 12:30

Поділитись публікацією
Що не так з Telegram: розбір “Галки”

Як мінімум 72% українців вже користуються Telegram. Ця програма має російське походження, очевидні зв’язки з російською владою, але з сотні найпопулярніших каналів в українському Telegram заледве десять неанонімні. 

Читайте великий розбір “Галки”. 

З точки зору національної безпеки Telegram – це дуже-дуже небезпечна річ“. Так у 2023 році охарактеризував найпопулярніший месенджер в Україні тодішній секретар Ради національної безпеки і оборони.

1. Звідки Telegram взявся та як він став таким популярним

В інтерв’ю New York Times розробник месенджера, програміст і підприємець російського походження Павло Дуров розповів, що початкова ідея програми прийшла йому ще у 2011 році, коли до його дверей приходили спецназівці.

Дуров був одним із творців соціальної мережі ВКонтакті, частку в якій начебто під тиском російського уряду він був вимушений продати у 2014 році. Після цього програміст емігрував з росії і відтоді вважає себе “цифровим кочівником”. 

Перший клієнт Telegram для iOS та Android з’явився у серпні 2013 року. Буквально наступного дня після появи програми Telegram називали в заголовках новин «швидким аналогом WhatsApp».

За даними TJournal, до листопада 2013-го Telegram встановили мільйон разів. На конференції TechCrunch Disrupt у Сан-Франциско у вересні 2015 року Павло Дуров розповів, що месенджер доставляє щодня 12 млрд повідомлень — це на два мільярди більше, ніж у серпні того ж року.

У лютому 2016 щомісячна аудиторія сервісу досягла 100 мільйонів користувачів. Відмітку у 200 мільйонів Telegram перетнув у 2017. 

Павло Дуров будував маркетинг свого проєкта на ідеї «захищеності» під гаслом «Taking back our right to privacy» і всіляко вселяв користувачів впевненість, що ніякі спецслужби не зможуть прочитати їх повідомлення. Усі маркетингові сюжети довкола месенджера будувалися на темі безпеки.

Дуров заявляв, що Telegram перебуває у кількох юрисдикціях і це дозволяє уникнути тиску влади будь-якої країни. Сервери Telegram розподілені по всьому світу, а операційний центр за даними компанії базується в Дубаї.

Стрімкому зростанню Telegram щоразу сприяла історія з урядовими заборонами. Так у 2014 році Telegram показав бурхливе зростання в Ірані. Цьому сприяли заяви влади про блокування Telegram.

У лютому 2015 року суд Бразилії виніс ухвалу про блокування найпопулярнішого у країні месенджера WhatsApp (сервіс так і не відключили). На тлі цих новин до Telegram приєдналося 2,5 млн місцевих жителів. 

У квітні 2018 року до блокування Telegram приступила російська влада. Однак ефективно впоратися з цим завданням “роскомнадзору” (федеральний орган, який виконує функцію цензури в інтернеті, – авт.) так і не вдалося, за два роки наглядове відомство припинило спроби заблокувати Telegram. Навіть під час активного тиску на месенджер аналітики фіксували зростання його аудиторії. 

Дуров продовжує заявляти про те, що розвиває сервіс на власні гроші. За його словами Telegram не можна купити і навіть не можна вкластися у проєкт. 

В інтерв’ю скандальному американському журналісту Такеру Карлсону 2024 року власник месенджера заявив, що він єдиний менеджер з продуктів у компанії, і що у нього працює лише “близько 30 інженерів”.

2. Чому телеграм підозрюють у зв’язках з російською владою

На відміну від провідних інтернет-компаній, таких як Meta, WhatsApp, Google майже віртуальний Telegram не підзвітний урядам західних демократій. Telegram не є публічною компанією, а отже на нього не поширюються механізми підзвітності, з якими мають рахуватися адміністрації інших месенджерів та соцмереж.

Втім найбільше запитань почало виникати у 2020 році, коли після згаданих вище спроб блокування “роскомнадзор” несподівано зняв вимоги щодо блокування месенджера і “позитивно оцінив висловлену засновником телеграм готовність протидіяти тероризму та екстремізму”. 

Одночасно депутати Держдуми від “Справедливої росії” підготували законопроєкт про припинення блокувань Telegram. Ініціативу підтримав творець месенджера Павло Дуров: “За час, що минув, було вдосконалено методи виявлення і видалення екстремістської пропаганди, і тепер командою припиняються десятки тисяч спроб поширити публічні заклики до насильства і терору щомісяця”.

Ба більше, про співпрацю з Telegram схвально висловився особисто лідер держави-агресорки Володимир путін: “Додаток та влада нормально взаємодіють”. У месенджері працює канал путіна, інших посадовців та структур росії, зокрема “роскомнадзору”.

Telegram співпрацює із “роскомнадзором” і ФСБ. Про це Служба безпеки України заявила в березні 2024: “Коли потрібно ФСБ заблокувати будь-який канал на території рф, Telegram виконує ці вказівки моментально“. Також СБУ вважає високоймовірним, що принаймні частина серверів месенджера знаходиться на території росії.

При цьому, як стверджує Forbes, Telegram має більший обсяг даних про українців, ніж державний додаток “Дія”, і по суті є найціннішим джерелом інформації про більш ніж 20 млн громадян України.

3. Ставлення української влади до Telegram

Як реальна загроза безпеці України Telegram почав проявляти себе десь з кінця 2021 року, вважає засновник та керівник проєкту “БезБрехні” Олександр Гороховський. І влада цей момент проґавила.

“Тоді почали масово з’являтися і активно просуватися проросійські і сепаратиські канали. Але ж тоді навіть загроза самого вторгнення не сприймалася українською владою! Якщо б ми дійсно повноцінно готувалися до війни, зокрема гібридної, то інформаційна протидія була би частиною цієї підготовки.

Ба більше, коли українці усвідомили, що Telegram може бути альтернативою традиційним сайтам, і влада, військові, і лідери думок почали розгортати свої там ресурси”. 

Восени 2023 року питання небезпечності Telegram поставив секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов:

Готуючись до нападу 24 лютого 2022 року, російські спецслужби створили розгалужену мережу Telegram “троянських коней”, які ретельно маскуються під українські канали, мають гучні патріотичні назви, продукуючи отруйний інформаційний контент“, – додав Данілов.

І хоча про заборону мова не йшла, але Данілов пообіцяв “не забаритися”, якщо від компетентних служб надійде відповідне подання.

Приблизно в той самий час, коли тодішній секретар РНБОУ чекав на подання про заборону телеграму, Офіс президента запросив на закриту зустріч Володимира Зеленського у вузькому колі із журналістами адміністратора Telegram-каналу “Труха”, який неодноразово звинувачували у поширенні неточної інформації і фейків.

Шеф-редакторка “Бабелю” Катерина Коберник назвала таке рішення ОП “зневагою до професійних журналістів”.

Це солідаризація з помийкою і демонстрація абсолютної некомпетентності в питаннях медіа в ОП. І це компроміс зі злом в надії на те, що воно стане твоїм союзником. так було, коли до президента кликали сайт Шарія, помийку “Страну” і загравали з каналами Медведчука. Чим це закінчилось всі памʼятають“.

У грудні 2023 на пресконференцію президента були акредитовані офіційно запрошені вже два телеграм-канали: «Труха» та «Украина сейчас». За кілька годин до початку заходу анонімні канали «Вертикаль» та «Джокер» публікували фото з кулуарів заходу, подаючи це так, ніби їхні представники також там є.

У відповідь на запит “Детектора медіа” Офісу президента пояснив

“На пресконференцію Президента України Володимира Зеленського, яка відбулася 19 грудня 2023 року, були акредитовані представники лише двох телеграм-каналів, “Труха” та “Украина сейчас”, представники яких надіслали запити на акредитацію та всі документи у відповідності до умов акредитації. Більше ніяких телеграм-каналів не було акредитовано”.

Відтоді ініціативи заборони чи блокування Telegram на рівні влади не звучали. Натомість військові, громадські активісти та депутати раз у раз повторюють, що щось робити та й треба. 

Категоричним є голова Комітету виборців України, політолог Олексій Кошель:

З Telegram в Україні потрібно щось вже нарешті робити. Навіть не щось робити, а заборонити цю мережу на період дії правового режиму воєнного стану“, – заявив він у січні 2024. 

Більш виважено окреслив проблемну ситуацію та шляхи виходу з неї речник ГУР Міноборони Андрій Юсов.

“Що стосується Telegram, то загрози, які він несе для суспільства, є реальні. Мова йде не про окремих користувачів чи окремі медіа, які представлені на цій платформі, питання до самої платформи. Вона містить в собі цілу низку загроз для інформаційної, і не тільки інформаційної, безпеки нашої країни. Так, на це питання треба давати відповідь, і я думаю, що це обов’язково відбудеться”, – казав він у лютому цього ж року.

Голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин переконаний, що однією з цілей влади має бути врегулювання роботи месенджера, а саме – зробити видимими власників анонімних каналів.

Заборона і блокування – це крайній засіб, який ми можемо використати тільки один раз у разі критичної потреби“, – вважає нардеп. – “Найбільш логічний крок – це верифікація Telegram-каналу як медіа, внесення його до спеціального реєстру суб’єктів у сфері медіа“.

Для регуляції месенджера Юрчишин пропонує створити адміністрацію Telegram в Україні. Ці норми містить зареєстрований у березні 2024 у парламенті законопроєкт. Автори заклали в нього ідеї щодо врегулювання діяльності онлайн-платформ, за допомогою яких користувачі поширюють інформацію та обмінюються контентом.

Станом на момент публікації цього тексту законопроєкт парламент не розглядав. 

Влада, а я маю на увазі не лише поточну, а й попердню, упустила момент, коли можна було заборонити Telegram. І це була стратегічна помилка, коли ні спецслужби, ні власне сама влада не розгледіли ту загрозу, яка прихована в Telegram, – впевнений Олександр Гороховський.

Якщо подивитися ретроспективно, коли у 2017 році було заборонено Вконтакті і Яндекс. Це була спроба протидії російського інформаційного проникнення, але про Telegram тоді забули. Чому? Бо тоді ні в Україні, ні в Європі цей месенджер не обіймав якогось провідного місця в рейтингах. І ми не бачили загрози”.

4. Що читають в Україні

За результатами дослідження Internews, у 2023 році Telegram користувалися 72% українців. Це при тому, що у 2021 році месенджер охоплював лише 20% вітчизняних користувачів.

Зростання аудиторії Telegram утричі фіксує і дослідження ГО “Український інститут медіа та комунікації”.

Причиною стрімкого зростання популярності месенджера фахівці називають велику війну. На її початку в українців з’явився запит на інформацію і Telegram став найбільш зручним для цього інструментом. Тоді зʼявлялося багато каналів і навіть медіа перебиралися в месенджер для розширення аудиторії.

Наразі зі 100 найпопулярніших Telegram-каналів в Україні лише 11 мають стосунок до неанонімних публічних діячів, державних структур та ЗМІ. У топ-20 не входить жоден із каналів офіційно зареєстрованих медіа: “ТСН новини” за останній час перемістився вже на 21 місце, УНІАН на момент написання цього тексту посідає 24. 

За даними рейтингу Telemetrio українці читають здебільшого анонімні інформаційні канали. Серед них можна помітити й ті, які на думку медіафахівців, контролює Офіс президента або можуть поширювати російську пропаганду.

Розслідування журналістів NGL.media про найпопулярнішу українську мережу каналів “Труха” поставило чимало запитань і щодо реальних власників цієї сітки, і щодо її доходів та джерел таких доходів. Єдиним засновником “Трухи” себе називає харків’янин Максим Лавриненко, однак журналісти, на відміну від Офісу президента, в цьому сумніваються. 

Інформації про реальних засновників більшості інших каналів, що є лідерами за читанням в Україні, немає.

5. Які Telegram-канали популярні в Івано-Франківську

Подібна, хоч і дещо краща ситуація і на Telegram-полі Прикарпаття. 

Найпопулярнішими каналами Івано-Франківщини є Івано-Франківськ 24/7 (раніше називався Blacklist) та Труха Івано-Франківськ. На момент написання цього тексту перший має понад 187 тисяч підписників, другий – понад 71. Ще один, що має назву “Чесний з Івано-Франківська” з 67 тисячами підписників.

Втім у топ-10 регіональних каналів входить п’ять неанонімних, що вигідно відрізняє Прикарпаття від картини по Україні загалом.

Вартість розміщення реклами на топових каналах Прикарпаття – від 400 до 4000 грн. Втім, під час спілкування з адміністраторами вам можуть бути названі геть інші цифри. 

Адміністратор найпопулярнішого неанонімного новинного Telegram-каналу Прикарпаття “Новини Франківська GALKA.IF.UA” Роман Турій поділяє всі канали на анонімні та неанонімні. І саме анонімні, на його думку, монетизуються найкраще. 

Все через те, що вони (анонімні канали, – авт.) вільно публікують жовту, маніпулятивну інформацію. Часто це реклама інших, таких самий анонімних каналів.

До прикладу днями низкою місцевих франківських каналів було опубліковано посилання на черговий невідомий канал, без зазначення авторства чи контактів, де йшлося про начебто поділ України на чорні та сірі зони щодо відключення електроенергії. Інформація так понеслася, що її вимушене було спростосувати Укренерго“.

Ситуацію, коли неанонімні канали переважно мають менше підписок Роман Турій пояснює так:

Більшість традиційних медіа не розглядають Telegram як самостійну інформаційну одиницю, а лише місце для репосту вже створених новин. Вони не працюють на системним розвитком свого каналу і над його монетизацією. Також часто не сильно поставлена взаємодія з підписниками, що прямо впливає на популярність каналу“. 

Рецепт успіху регіонального анонімного Telegram-каналу на думку медійника в тому, що вони паратизують на якісному контенті традиційних медіа, додають частку скандальної хайпової інформації, фейки і розбавляють її сумнівною рекламою.

Доктор філософських наук Віталій Надурак, який професійно досліджує людське мислення, нагадує, що творці фейків, якими рясніють анонімні канали та спільноти, це часто не дурні люди, і добре знають про автоматичні людські схильності.

Тому вони використовують це знання для того, щоб нас обманути, і роблять це нерідко дуже професійно. собливо сильною емоцією, яка змушує багатьох людей буквально вимикати критичне мислення, є моральне обурення. Дописи, наприклад у соціальних мережах, які провокують у людей це почуття, мають більше шансів бути поширеними і отримати більшу взаємодію”.

До слова, бурхливий розвиток регіонального Telegram фахівець з дезінформації Олег Гороховський також пов’язує з повномасштабним вторгненням:

У регіонах вибухнули десятки каналів-смітярок, які з’явилися буквально з нікуди, причому для кожного регіону, – впевнений експерт, – росія формувала свій пул каналів. Деякі заблоковані, обмежені, а деякі функціонують досі“.

6. Правила інформаційної безпеки в Telegram 

Якщо ви все ж користуєтесь Telegram, радимо послуговуватися певними правилами, які справедливо називають “інформаційною гігієною”. Ось найважливіші з них:

  • Ставтеся до інформації критично.
  • Перевіряйте інформацію та ніколи не поширюйте її, якщо не впевнені у достовірності.
  • Читайте офіційні канали, упереджено ставтеся до каналів анонімних.
  • Пам’ятайте, що крикливий заголовок, надмірна емоція в тексті – поганий знак.
  • Не намагайтеся перечитати і передивитися все!
  • Очистіть свій інформаційний простір.
  • Дозуйте використання соціальних мереж.

Також, поки влада в Україні вирішує, як обмежити вплив Telegram без його блокування (яке вочевидь і неможливе), свої рекомендації щодо безпечного використання месенджера дала  кіберполіція.

Налаштуйте конфіденційність облікового запису в розділі «Приватність і безпека» або «Конфіденційність» та змінюйте налаштування, як вказано нижче: 

  • Номер телефону → Хто може бачити номер телефону – Ніхто;
  • Номер телефону → Хто може знайти за номером – Мої контакти;
  • Остання активність → Хто може бачити час моєї останньої активності – Ніхто;
  • Фотографії профілю → Хто може бачити фото та відео мого профілю – Мої контакти;
  • Дзвінки → Хто може мені телефонувати – Мої контакти (або Ніхто, якщо хочете);
  • Дзвінки → Peer-to-peer – Мої контакти (або Ніхто, якщо ви волієте не повідомляти свою IP-адресу абонентам, що викликають);
  • Пересилання повідомлень → Хто може додавати посилання на мій обліковий запис під час надсилання моїх повідомлень – Мої контакти.

Налаштуйте захист облікового запису:

  • Встановіть пароль для розблокування входу в Telegram;
  • Увімкніть Автоблокування телеграму на одну хвилину чи 5 хвилин;
  • Увімкніть двофакторну автентифікацію для свого облікового запису;
  • Для безпеки ІР-адреси використовуйте сервіси VPN.

7. Резюме

“Дуже-дуже небезпечний” Telegram, месенджер, який не має ні власного офісу, ні очевидних джерел фінансування, і надалі щосекунди збирає наші персональні дані. При цьому Telegram і далі залишається поза державним регулюванням, попри те, що став головним джерелом новин у країні, що воює. Новин, які розповсюджують переважно анонімні канали. 

Головне зображення створене штучним інтелектом.

Читайте також: 100-річну зв’язкову УПА “Орисю” з Прикарпаття нагородили медаллю Головного управління розвідки (ФОТО, ВІДЕО)