“Ворог легко використовує наші слабкості проти нас”, — Нікіта Тітов про російські маніпуляції та “напівправду”

Автор: Вадим Войтик

17 Лип, 2024 09:10

Поділитись публікацією
“Ворог легко використовує наші слабкості проти нас”, — Нікіта Тітов про російські маніпуляції та “напівправду”

“Галка” розпитує відомих франківців про дезінформацію та маніпуляції. Наші герої розповіли, звідки дізнаються інформацію про події в Україні, як її перевіряють, дали поради читачам, як вберегтися від російської дезінформації.

Нікіта Тітов — художник, відомий в Україні та закордоном. Він народився в Естонії, зростав у Харкові, а після повномасштабного вторгнення оселився в Івано-Франківську.

Фото з фейсбук-сторінки Нікіти Тітова

Особливо актуальними ілюстрації Тітова стали під час великої війни, адже через малюнки автор осмислює сенси та цілі української боротьби. Його роботи поширюють тисячі людей: цивільні, військові, активісти, політики та лідери думок закордоном. Хтось знаходить в цих картинах підтримку, хтось — надхнення, а хтось — лаконічне формулювання власних думок.

Ілюстрації з фейсбук-сторінки Нікіти Тітова

Нікіта Тітов вважає, що протистояння на смисловому полі має великий вплив на перебіг і результат російсько-української війни, бо якщо ворогу вдасться роз’єднати та зневірити нас, то ми не зможемо продовжувати боротьбу. 

— Звідки дізнаєтеся про новини в Україні та регіоні (сайти, соцмережі, друзі і знайомі?)

Здебільшого я дізнаюся новини з фейсбук-сторінок своїх друзів або друзі мені надсилають ті новини, які вважають найбільш актуальним та важливими.

— Як визначаєте, що є правдою, а що ні з інформації про події навколо, яку отримуєте?

Росіяни працюють хитро, вони застосовують найрізноманітніші маніпулятивні технології. Дуже важко виявити, де є чиста “деза”, де є напівправда, а де є гра на почуттях. Відвертий фейк розпізнати нескладно, але якщо проблема дійсно є, а її роздувають і розносять всюди — оце складно. Треба дивитися поміж текстом і запитувати себе: “Яка мета цієї публікації?”. Якщо вона веде до зневіри, розбрату і паніки, то, найімовірніше, тобою намагаються маніпулювати.

Чи помічали вплив дезінформації на себе та своє оточення в час повномасштабної війни?

Так. Російська пропаганда є однією з найпотужніших шкіл психологічного та емоційного впливу у світі. Вони вкладають у це великі гроші та зусилля, тому мають вплив не лише в Україні, а й закордоном, зокрема у Європі й Америці. 

— Навколо чого зараз найбільше брехні, на вашу думку?

Наразі я за цим не слідкую. Не маю якихось системних даних і досліджень. Але можу сказати, що росіяни роблять все, щоб роз‘єднувати нас і щоб у нас опускалися руки — навіть у тих, хто здатен триматися до кінця. Базове завдання, яким вони займають щодня — вони є спонсорами всіх українських «срачів». Їхня головна задача — внести сюди максимальний розбрат й максимальну зневіру. І, на жаль, наші можновладці часто дають для цього інфоприводи. Ворог легко використовує наші слабкості проти нас.

— Що робите для того, аби не попастися на маніпуляцію і дезінформацію?

Друзі, яких я читаю у фейсбуці — це моє довірене коло. Я стежу за більшістю з них ще з 2014 року і точно знаю, що перед поширенням вони проводять свій внутрішній фактчекінг. Плюс, у мене є багаторічний досвід роботи в сфері комунікації. Я вмію відчувати теми, які можуть бути маніпулятивними, відрізняти певні історії, бо сам розумію як працює пропаганда. Коли мені трапляються дуже “гарячі” публікації не від моїх друзів — я вже намагаюся ставитися до цього скептично, але я жива людина тож теж час від часу потрапляю під вплив маніпуляцій.

— Як порадите вберегтися від російської дезінформації?

Складне питання. Потрібно розуміти, що головне завдання росіян – це зруйнувати нас як фізично, так морально. Читаючи чергову новину, реагуючи на неї, треба прислухатися до власних думок. Якщо ви відчуваєте повну апатію, відчай, бажання здатись, значить ворог досяг своєї мети тим чи іншим методом. Єдине, що може допомогти з цим — це зосередитися на головному — допомагати нашим захисникам, донатити, підтримувати, бо вони є єдиною силою, яка може захистити нас від впливу ворога.

Читайте також: Франківці можуть долучитися до створення муралу на фасаді обласної лікарні (ФОТО)