Актуальні ціни на продукти в Україні: динаміка в порівнянні з минулим роком
11 Вер, 2024 11:26
Вартість продуктів харчування в Україні залежить від значної кількості факторів. Це об’єми виробництва, обсяги імпорту, рівень інфляції і не тільки. Саме тому дуже часто можна спостерігати, як одні продукти стають дорожчими, а інші, навпаки, дешевшають. Стан економіки в країні наразі не можна назвати стабільним, тому такі зміни у вартості видно досить чітко. При цьому картинка відрізняється в залежності від категорії товарів. Тож варто розглянути окремі види продуктів, зміна вартості яких виявилася найбільш помітною в порівнянні з літом минулого року.
Слід зазначити, що актуальні ціні на продукти цьогоріч виявилися в середньому на 0,1% нижчими, ніж минулого року в аналогічний період. Однак, це лише загальний зріз, так як деякі продукти все ж здорожчали, окремі з них – на 10% та навіть більше. Саме тому український бізнес почав використовувати додаткові маркетингові інструменти, які б допомагали покупцям економити. Один з таких – промокоди. Сьогодні вони доступні для покупки практично всіх товарів та послуг. Чимало платформ пропонують переліки діючих промокодів, проте довіряти варто лише перевіреним. На ресурсі codes.com.ua Покупці можуть знайти актуальні промокоди з дійсно вигідними пропозиціями. Адже не дарма провідний експерт Codes каже:
«Можливість надати споживачу економію – найбільш дієвий маркетинговий хід. Він дозволяє не лише залучити покупців, але й отримати лояльне ставлення до свого продукту. І що, як не промокоди, може в цьому допомогти».
Які категорії продуктів найбільше подешевшали цього літа?
Ще рік тому багатьох українських споживачів бентежила висока ціна на курячі яйця. Хоча вже тоді вона зменшувалася, чимало родин обмежували себе в цьому продукті через його вартість. На початку цього літа, за результатами експертних досліджень, саме дана категорія продуктів стала лідером серед здешевшання, адже ціна курячих яєць впала на 22,4%. Наразі десяток яєць можна придбати в середньому за 40 грн. Це разюча різниця і порівнянні з минулорічними цінами, які перевищували 60 грн., а інколи сягали 70 грн. та більше.
Значно подешевшали окремі види овочів. В середньому їх вартість зменшилася на 18%. Найбільше це помітно при порівнянні ціни на сезонні види. Вони подешевшали на 3-10 грн. за кг. Зараз, наприклад, можна купити огірки по ціні 35 грн. за кг, моркву – 29 грн. за кг, а картоплю – 21 грн. за кг.
Тут важливо зазначити, що наразі запит українського споживача щодо більшості категорій аграрної продукції задоволений повністю. Посприяло цьому збільшення кількості домашніх господарств, які досить активно розвиваються протягом останнього року. Крім того, саме в категорії сільськогосподарської продукції збільшується обсяг імпорту. В 2023 році сума, витрачена на закупівлю таких продуктів з країн Європи, Азії та Америки, зросла на 800 млн. доларів в порівнянні з попереднім роком та склала 7,1 млрд. доларів. Все це позитивно вплинуло на можливість знизити та стабілізувати ціни.
Серед продуктів, які впали в ціні, варто також відмітити соняшникову олію та цукор. Останній цьогоріч став дешевшим на 11,5%. Зараз за кілограм цього продукту доведеться віддати близько 30 грн., тоді як минулого літа вартість була вищою на 3-4 грн. Олія здешевшала на 10,9%. Її ціна на від початку цього літа складає в середньому 60 грн. Минулоріч покупцям доводилося платити більше 65 грн. Мова йде про стандартну пляшку соняшникової олії об’ємом 850 мл.
Що подорожчало та чому?
На вартість окремих продуктів вплинуло здорожчання ресурсів, необхідних для виробництва. Це, наприклад, корми для худоби, добрива для ґрунтів, електроенергія для роботи обладнання тощо. Саме тому простежується підвищення вартості, зокрема, на молочну продукцію:
-
масло виросло в ціні на 15,8%, тобто в середньому на 10-11 грн. за пачку 200 г;
-
сир м’який здорожчав на 8,1%, що складає близько 5-6 грн. за пачку 300 г;
-
молоко стало дорожчим на 7,7%, а це в середньому 4-5 грн. при купівлі пляшки 900 мл з жирністю 2,5%.
Також виросла ціна на вироби з борошна. Тут картинка різниться, так як дана категорія включає значну кількість позицій. Тому розглянемо найбільш популярний продукт – пшеничний хліб вагою 650 г. У порівнянні з минулим літом він став дорожчим на 3-4 грн. Зараз його можна купити в середньому за 35 грн.
Це не єдині варіанти продуктів, які здорожчали цього літа. До переліку варто додати рибу, м’ясо та м’ясні вироби, макаронну продукцію, фрукти.
Реклама