Відомий іконописець Лев Скоп зустрівся із франківцями у рамках виставки “Райські хатки” (ФОТО)

Автор: Іра Блаженко

13 Вер, 2024 18:11

Поділитись публікацією
Відомий іконописець Лев Скоп зустрівся із франківцями у рамках виставки “Райські хатки” (ФОТО)

12 вересня в межах виставки “Райські хатки. Франківськ!” до 15-річчя проєкту “Врятуймо скарби разом!” мистецтвознавець, художник-реставратор, іконописець Лев Скоп мав творчу зустріч із франківцями.

Про це пише “Галка” зі зустрічі з митцем.

“Райські хатки” – це серія відтворених невеличких стародавніх українських дерев’яних хаток з іконографією. Цю серію Лев Скоп розпочав колись із покійною дружиною іконописицею Тетяною Думан-Скоп.

“Я дуже люблю дерево. Я зайшов в столярний цех і там було дуже багато кусочків, обрізків. Я почав клеїти, складати й почали виходити такі дивні храми, будівлі. Кажу дружині: “Давай розмальовувати”. Вийшов цікавий проєкт. Ми виставили його в Києві і він дуже успішно пройшов”, – розповів Лев.

Митець поділився з франківцями початком свого мистецького шляху. Каже, що опинився в 70-их роках минулого століття у реставраційній залі й вирішив, що хотів би спробувати себе у цій справі. Відтоді він почав відкривати світ українських ікон й написав про іконопис десятки наукових статей й кілька книг.

 

Відновлення пам’яті й становлення шани: створення Пантеону Героїв 

Митець ділиться, що творити про війну не може, попри те, що вона на першому місці у житті. З 2014 року він волонтерить та їздить до захисників. Вперше, коли йому випала така нагода, то не знав, чого потребують військові, та привіз близько 200 невеличких ікон на дерев’яних дощечках із зображенням Богородиці.

“Прийшов капелан, побачив ікони, подивився на них скептично, без особливих емоцій, і взяв їх без ентузіазму. Я подумав, що вони не знадобляться, тільки місце займуть. Але через місяць-другий зустрів його знову, і капелан сказав: “Я був вражений — взяв ікони до воїнів, а вони відразу ж почали їх розбирати!”. Найбільший образ капелан залишив собі і пройшов із ним Іловайськ, Дебальцеве та всі жахи першого року війни. Повернувшись, ікону розмістили в Музеї війни в Києві”, – розповідає іконописець.

Від 2024 року Лев Скоп відвіз воїнам не одну сотню кишенькових ікон. Малював їх навіть на ґонті. Точної цифри створених ікон митець не називає, бо ніколи й не рахував.

Під час поїздок у прифронтових містах Левко створював сакральні стінописи. Зокрема, у 2017 році Лев Скоп намалював зображення Богородиці на одному з житлових будинків Авдіївки, яка нині окупована та зруйнована росіянами.

“Я дивився на відео у мережі й мені трапилася ця будівля. Все впало, а Богородиця лишилася цілою”, – ділиться Лев.

Ще одна історія, якою поділився митець – про створення Пантеону Героїв у російсько-українській війні.

Товариш Лева отець Василь Полянко на парафії у Новошичах Дрогобицької громади почав відновлювати майже столітній храм Архистратига Михаїла – колишній костел св. Казимира. На одних із відвідин Левко загорівся створити щось особливе й так почався Пантеон Героїв.

Зараз у храмі близько сотні ікон. Лев Скоп працює над серією з 12 пророків на круглих дошках та планує зобразити 12 празників. Крім того, у Пантеоні будуть вітражі, 12 дзвонів з використаних снарядів та іменні ікони покровителів Воїнів. Під кожну ікону буде вмонтовано частину гільзи з QR-кодом, який дозволить побачити список загиблих воїнів з таким іменем. Пантеон спочатку планувався для області, але війна збільшила кількість місцевих героїв. До слова, у січні 2022 року Владика Григорій освятив Пантеон, як храм Архангела Михаїла.

Також Лев Скоп на зустрічі передав прикарпатським волонтерам одну зі своїх ікон на благодійний аукціон для бійців коломийської десятки, який відбудеться 28 вересня у Долині.

Довідково:

Левко Скоп – український іконописець, художник, реставратор, мистецтвознавець і волонтер, колишній викладач Львівської академії мистецтв, учасник Євромайдану, поет, музикант, учасник творчого об’єднання “Кактус”, багаторічний дослідник дрогобицької церкви Святого Юра. Родом із Дрогобича. Відомий своїм унікальним стилем створення ікон та роботою з відродження українських культурних традицій. Левко також активно працює з використанням матеріалів, привезених із зони бойових дій, таких як гільзи та уламки снарядів, перетворюючи їх на твори мистецтва.

Теги: