Театр та війна: до Франківська завітало міжнародне журі VI всеукраїнського фестивалю-премія «GRA»
27 Лис, 2024 11:19
26 листопада у Франківському драмтеатрі відбулася конференція з VI всеукраїнського фестивалю-премії «GRA», на якому було присутнє міжнародне журі конкурсу. На заході розповіли про вистави, які цьогоріч беруть участь у конкурсі та говорили про вплив війни у театральній творчості сьогодення.
Про це пише “Галка” з місця події.
Цьогоріч на адресу організаторів конкурсу надійшло 85 заявок від 58 театрів із 18 міст України.
До фіналу дійшли 13 театральних колективів з 5 міст країни – Київ, Львів, Харків, Одеса та Івано-Франківськ.
До Франківського драмтеатру завітали зокрема члени міжнародного журі з Норвегії, Фінляндії, Естонії та Польщі.
Польська театрознавчиня Ева Баль ділилася своїми враженнями про український театр без допомоги перекладача – українською мовою.
«Я не перший раз в Україні та в українських театрах. Багато разів була в Івано-Франківську. Зараз існує унікальна можливість, щоб заглибитися в Український театр, під час цього фестивалю, тому що досі мої знання про нього були більш фрагментарними», – розповідає Ева Баль.
Конкурс існує вже сім років, один з них організатори змушені були пропустити через повномасштабне вторгнення у 2022 році.
«Головна задача фестивалю – обʼєднати театри країни, знайомити їх один з одним, визначати тенденції театрального простору. А також, щоб члени міжнародного журі познайомившись з українськими театрами та Україною. Щоб вони могли розповідати про наш театр та його проєкти в своїх країнах», – каже виконавча директорка фестивалю Ольга Байбак.
З 2018 року фінальна частина фестивалю проходила в одному місті, куди запрошували всіх членів театру та журі, але через повномасштабну війну формат фестивалю змінився. Зараз члени журі подорожують Україною. Колективи з областей, де зараз перебувати небезпечно, запрошуються на сцени інших міст. У Франківському драмтеатрі будуть показані дві одеські вистави «Косачка» та «1900-й. Легенда про піаніста», а також Івано-Франківська – «Дзяди», які приймають участь у конкурсі.
Режисер пʼєси «1900-й. Легенда про піаніста» Олександр Самусенко розказав про її цікавинки.
«Глядач знаходиться на сцені на борту тихоокеанського лайнера «Верджинець». В пʼєсі присутня тільки авторська музика, справжній живий оркестр», – розповідає режисер.
Сьогодні та завтра можна буде переглянути вистави конкурсантів, а саме:
27 листопада – “Косачка” у філармонії.
28 листопада – “Дзяди” у драмтеатрі.