“Галка” та десятки медіа “Репортерів без кордонів” звертаються щодо відповідального ставлення соцмереж до перевірки інформації
06 Тра, 2025 17:39

Хаос став нормою в сучасному медіапросторі. Дезінформація поширюється швидко, ніхто не знає, яким джерелам можна довіряти, а журналістика, що ґрунтується на ретельній перевірці фактів, захлинається від надзвичайної нестачі фінансування.
Про це пише “Галка“
2 000 медіа долучилися до інноваційної, конструктивної ініціативи, покликаної вирішити цю проблему та забезпечити доступ світової громадськості до якісної журналістики: міжнародного стандарту під назвою “Ініціатива журналістської довіри” (Journalism Trust Initiative, JTI).
Цю сертифікацію отримують медіа, які відповідають найвищим стандартам прозорості, етики та професіоналізму.
Найочевидніша проблема полягає в тому, що економічна модель якісної журналістики руйнується. Інтернет тепер надає безкоштовну інформацію – значна частина якої є вкрай недостовірною – а доходи від реклами значною мірою мігрували до технологічних платформ, що змушує редакції боротися за виживання. Така економічна вразливість змушує багато медіа віддавати перевагу не якості, а кількості, що ставить під загрозу їхню здатність здійснювати ретельні професійні журналістські розслідування.
Ба більше, алгоритми роботи соціальних мереж, пошукових систем та інших онлайн-платформ розроблені таким чином, щоб максимізувати залучення аудиторії, що часто сприяє поширенню сенсаційного, оманливого або відверто неправдивого контенту. Така економіка уваги спрямована проти професійної журналістики, створюючи сприятливий ґрунт для поширення дезінформації та заглушуючи достовірні матеріали, що заслуговують на довіру.
Збільшення кількості фейкових новин у поєднанні зі зростаючою політичною поляризацією призвело до того, що довіра громадськості до засобів масової інформації почала стрімко падати. Навіть найавторитетніші медіа піддаються скептицизму, і багато хто ставав свідком того, як їхні назви та логотипи з’являлися в матеріалах, що поширюють неправдиву інформацію, яку вони ніколи не продукували.
Ініціативу було розроблено організацією “Репортери без кордонів” (RSF) у співпраці з понад 130 міжнародними експертами — журналістами, видавцями, науковцями, представниками інституцій, регуляторами, технічними фахівцями та іншими. На відміну від підходів, які зосереджуються виключно на спростуванні дезінформації, JTI ставить за мету просування надійної інформації.
Стандарт встановлює чіткі орієнтири якості та відповідальності, що дозволяє аудиторії, рекламодавцям і технологічним платформам ідентифікувати й надавати перевагу джерелам, яким можна довіряти. Медіа, які отримали сертифікацію JTI, проходять суворий незалежний аудит, який підтверджує їхню відданість етичним стандартам журналістики.
“JTI — це не просто лейбл, а знак того, що медіа є достовірним і підтверджує це конкретними доказами, наданими авторитетною третьою стороною”, – йдеться у повідомленні.