Більшість громад Прикарпаття не купили жодного дрона для ЗСУ, – фактчек Галки (ОНОВЛЕНО)
16 Жов, 2023 11:00
За даними Prozorro станом на 23 жовтня 2023 року громади Прикарпаття придбали 235 дронів на загальну суму 42,8 млн грн. В лідерах – Коломия, Івано-Франківськ та Болехів. Втім більшість об’єднаних громад з власного бюджету таких закупівель не проводили.
“Галка” проаналізувала дані системи ProZorro за з 1.01 по 23.10.2023 року та підбила певну статистику. Ці дані після першої публікації від 16 жовтня ми уточнили та доповнили.
1. Хто купував найбільше?
Абсолютним лідером витрат на дрони за 2023 рік серед громад є Коломийська. Наразі мова йде про 11 мільйонів гривень. Івано-Франківськ витратив на квадрокоптери майже 7 млн. Причому майже 3 млн були витрачені за останні дні, після першої публікації цього тексту.
Третє місце за витратами посідає Болехівська громада з 4,3 млн грн. За ці кошти вони придбали 26 дронів.
За кількістю лідирує Івано-Франківськ. Станом на 23 жовтня це 44 квадрокоптера. Коломийська громада придбала 39, Болехівська – 26.
В десятку громад, які придбали найбільше коптерів після оновлення даних увійшла Городенківська. Чому раніше ми не бачили цих цифр – нижче за текстом.
Головні відмінності викликані вартістю апаратів, які придбали.
2. Які саме дрони купували?
Майже всі громади купували дрони DJI. Ця китайська фірма є одним з піонерів та лідерів ринку безпілотних літальних апаратів. Головний офіс компанії розташований в Шеньчжені, але заснована фірма була у Гонконгу.
Лінійка продукції має близько 30 моделей. При цьому сама компанія забороняє експорт для нецивільних завдань.
Цікаво, що численні українські медіа та навіть офіційні видання у 2021 році розмістили новину про майбутнє відкриття заводу DJI в Ужгороді. Це виявилося фейком.
3. І по чому?
Майже всі закупівлі проводилися без конкурсних торгів. Тож зменшення вартості не відбувалося. Крім того, вартість очевидно залежить від комплектації. Однак певні відмінності все ж є.
Популярний у військових DJI Mavic 3 Fly More Combo в інтернеті вартує 110-120 тис. Але за угодами від 99,9 тис для Пасічнянської громади до 141,4 для Івано-Франківської.
Модель DJI Mavic 3 Thermal за даними пошуковиків коштує близько 230 тис. грн. Але якщо у випадку Косівської міської ради ціна склала 236,6 тис., то Рогатинська громада придбала ймовірно таку саму модель за 262 тис.
Як пояснив “Галці” заступник міського голови Рогатина Богдан Денега важливим чинником ціни є місяць покупки. За його словами з підвищенням попиту зросли і ціни.
“Рогатинська громада для нагальної потреби згідно термінового запиту військової частини, придбала 11 вересня 2023 року вище згаданий квадрокоптер за найнижчою на цей час ціновою пропозицією”, – стверджує пан Денега.
4. А хто взагалі не купував?
Несподівано багато виявилося громад, чиї закупівлі ми взагалі не знайшли на ProZorro (якщо ми були неуважні, то готові негайно виправити цю інформацію за запитом).
Загалом 40 громад з понад шестидесяти взагалі не проводили відповідні придбання. І якщо це не є вкрай дивним для Дубовецької чи Витвицької громад, то відсутність такої статті витрат у Калуської, Ворохтянської, Ямницької, Тисменицької, Поляницької громад виглядає незрозуміло.
За час, що минув від першої редакції цього тексту зі списку громад, які не проводили відповідні закупівлі, зникли Городенківська та Матеївецька.
5. А може в ProZorro не вся інформація?
Всі договори про публічні закупівлі, які було укладені після 1 серпня 2016 року, в обов’язковому порядку мають бути опубліковані в системі ProZorro. Втім, мова йде саме про закупівлі, які здійснюють територіальні громади та їх структури. Якщо закупівлю проводить приватна структура, благодійний фонд, громадська організація – вона не реєструється у Prozorro.
Крім того, в умовах воєнного стану в Україні не оприлюднюються у ProZorro договори про закупівлі дронів, вартість яких є меншою, ніж 50 тис. гривень та які здійснювалися без використання електронної системи закупівель.
Ще однією з причин відсутності інформації про закупівлю в нашому запиті – некоректне її внесення в дані електронного майданчика. Як приклад – невідповідна фактичній назва предмета закупівлі або прихована адреса замовника.
ДОПОВНЕНО
Саме відсутність адреси стала причиною того, що ми не побачили закупівель Городенківської громади. У своїй відповіді на запит “Галки” міський голова Городенки Богдан Кобилянський пояснив, що Кабінет Міністрів своєю постановою на період воєнного стану надав право замовнику не публікувати своє місцезнаходження.
Це відповідає дійсності. Однак уряд зробив такий виняток для випадків, “коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місцезнаходження замовника та/або… постачальника… несе загрозу безпеці замовника та/або постачальника”. Інші громади вочевидь не вважали закупівлю дронів небезпекою.
Свіжий запис у Prozorro вже містить повну інформацію про місцезнаходження Городенківської міської ради.
PS.
Редакція “Галки” як і завжди готова доповнити чи виправити оприлюднену інформацію, якщо вона є неточною.
Читайте також: У Городенці молодь “рознесла” спортивний майданчик: винуватцями є неповнолітні (ФОТОФАКТ)