ФЕЙК ТИЖНЯ: у соцмережах поширили фото і текст про нібито масовий відпочинок “можновладців” у Буковелі

Автор: Андрій Макітра

27 Січ, 2024 16:48

Поділитись публікацією
ФЕЙК ТИЖНЯ: у соцмережах поширили фото і текст про нібито масовий відпочинок “можновладців” у Буковелі

Так званий “Центр інформаційної оборони” поширив у соцмережах провокативний пост, який набрав понад три тисячі реакцій та тисячу коментарів. Раніше невідома публічна спільнота стверджує, що “немає взагалі нічого поганого в тому, що наша еліта відпочиває в Буковелі”.

Таке твердження, наче є відповіддю на інформаційну кампанію російських ботів проти української влади.

Насправді ця фейсбук-спільнота є одним із ресурсів ворожого ІПСО на просторах інтернету. Її автори поширюють інформацію, про нібито масовий “відпочинок еліти” в Буковелі, у цілях маніпулятивного характеру. Використані ними фото, зроблені у 2021 році.

Про що йдеться

Автори спільноти пишуть, що нібито популярними в Україні стали наративи про еліту, яка марнує життя в Буковелі за гроші, на які могла б закуповувати дрони для ЗСУ. Після цього стверджується, що це “тупе вкидання” роспропаганди. Зі слів авторів, нібито відомо, що ті ж можновладці роблять усе заради перемоги і жертвують величезну частину своєї зарплати на ЗСУ.

Вони могли б цього не робити, оскільки армія і так укомплектована всім необхідним, але для них особистий внесок набагато важливіший”, – йдеться у дописі.

Далі автори стверджують, що “немає взагалі нічого поганого в тому, що наша еліта відпочиває в Буковелі”, а “відпочинок потрібен усім і можновладці – не виняток”. (Проте паблік не демонструє ніякого фактажу та доказів своїх тверджень, окрім фото, справжню дату якого не вказали, – ред.).

*Під дописом можна побачити гнівні коментарі користувачів соцмережі

Чому це маніпуляція

На прохання Галки, інформаційний аналітик, координатор ГО «Опора» в Івано-Франківській області Остап Матківський проаналізував цю інформацію. За його висновками, спільнота, яка поширює цей пост, є одним із ресурсів ворожого ІПСО.

Про те, що саме має на меті така інформаційна кампанія, можна тільки припускати: починаючи від поляризації суспільства по певних гострих питаннях, закінчуючи демотивацією українських бійців.

Якщо візуально розглянути публічну сторінку, яка себе називає як “інформаційна оборона”, то вона має первинні ознаки однієї із невеличких складових ІПСО (інформаційно-психологічна операція, – ред.), – переконаний Остап Матківський.

По перше: сторінка з кількома десятками читачів і створена кілька тижнів тому, набирає тисячі переглядів і сотні поширень. Наприклад, один із найавторитетніших пабліків, який займається розвінчуванням фейків – «По той бік новин», має близько 80 тис. читачів, при цьому набирає сотні лайків, при цьому маючи висококласні матеріали по спростовування інформаційних вкидів.

По друге: переглянувши профілі користувачів, можна зробити висновок, що більшість вподобань постів «інформаційної оборони», зроблені за рахунок ботів. Візуально сторінки таких користувачів не мають власного контенту, маючи регулярні репости. Незаповнена інформація в профілі і тому подібне.

По третє: дописи в цій спільноті несуть маніпулятивний характер. Так, наприклад, у дописі про “Буковель” використані кадри 2021 року, про що писали в спільноті “По той бік новин”. В дописах про ринок землі розганяється нова “зрада”, про те, що нібито українські землі розкуплять західні корпорації і будуть засаджувати її продуктами з вмістом ГМО”.