ФЕЙК ТИЖНЯ: В Україні бракує карет “швидкої” допомоги, а послуги стають платними

Автор: Андрій Макітра

08 Лют, 2024 09:44

Поділитись публікацією
ФЕЙК ТИЖНЯ: В Україні бракує карет “швидкої” допомоги, а послуги стають платними

У соцмережах російські пропагандисти стверджують, що від початку року українські ЗМІ переповнені “некрологами” про померлих людей від “порівняно нешкідливих хвороб”. Відповідальність за такі випадки нібито покладається на роботу “швидкої” допомоги.

Крім того, росіяни розповідають, що по регіонах України бракує карет “швидкої” допомоги, тому базові послуги на невідкладну медичну допомогу стали платними, а працівники ТЦК СП використовують карети “швидкої” для мобілізаційних заходів.

Як пише Галка з посиланням на “VoxCheck”, перелічені пропагандистами смертельні випадки не вказують на проблему роботи системи швидкої допомоги. У жодній з новин не вказано, що смерть настала через відсутність належної допомоги. А згадані грип та сказ не є “порівняно нешкідливими хворобами”.

На прохання журналістів Галки, речник обласного клінічного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Івано-Франківської обласної ради Володимир Джигіта проаналізував подібну інформацію, спростував закиди пропагандистів та розповів про роботу екстреної медичної допомоги на Прикарпатті.

На Прикарпатті бракує доступних карет “швидкої”. Працівники ТЦК використовують медичні автівки для проведення мобілізації?

“Центр ЕМД повністю на 100% забезпечений нормальним достойним транспортом. За останні 2-3 роки поміняно 78% транспорту.

Щодо потреб ТЦК, то центр ЕМД не надавав транспорт саме для мобілізаційних заходів. Наш колектив постійно підтримує українське військо. Ми передали загалом для потреб ЗСУ та інших підрозділів майже 40 автомобілів. Всі вони використовуються лише для медичних потреб військових”, – розповів Володимир Джигіта.

Базові послуги “швидкої” стали платними?

Пропагандисти стверджують про випадки у регіонах, коли педагогам та вихователям шкіл ставало погано з серцем, а лікарі просто не приїжджали до них. Також додається фрагмент діалогу, де нібито “швидка” відмовилась їхати на виклик, коли в дитини розболівся зуб.

Речник центру ЕМД пояснив, що у них є чіткий перелік допомоги, яку вони мають надавати безоплатно. Проте є послуги, які центр надає на платній основі відповідно до статутних документів. Це транспортування хворих між закладами, за кордон тощо.

Причиною виклику працівників ЕМД (на безоплатній основі) можуть бути:

  • Невідкладні стани: непритомність, судоми, раптовий розлад дихання, біль у ділянці серця, блювота кров’ю, гострий біль у черевній порожнині, кровотеча, гострі психічні розлади, ознаки гострих інфекційних захворювань.
  • А також екстрені звернення: травми (переломи, вивихи, опіки, поранення); Ураження електричним струмом, блискавкою, теплові удари, переохолодження, асфіксія;отруєння, укуси тварин; порушення нормального перебігу вагітності; ушкодження під час ДТП, аварії на виробництві, стихійного лиха.
  • Екстреним також може бути транспортування до стаціонару пацієнта, який перебуває у невідкладному стані та потребує медичного супроводу.

Не є невідкладними та не підлягають виклику бригад:

  • Підвищена температура тіла з кашлем, нежитем, болем в горлі, попереку, суглобах; головний біль, запаморочення, підвищення тиску; Алкогольний, наркотичний, токсичний синдром; Загострення хронічних захворювань (гіпертонія, виразка, хвороби нирок, запалення печінки, жовчного міхура, суглобів) у диспансерних хворих.

У таких випадках пацієнт скеровується до закладів первинної медико-санітарної допомоги.

Чи повинен працівник “швидкої” дати людині на місці “антирабічну вакцину” (проти сказу)?

Пропагандисти навели приклад, що на Харківщині дівчинку вкусила кішка, заражена сказом, проте лікарі не зробили їй уколів і та померла. Випадки укусів скажених тварин траплялися й на Прикарпатті.

“Ні. Працівники ЕМД повинні надавати лише поточну медичну допомогу. Тобто знімати больовий стан та симптоми у людини. А от сама вакцина повинна надаватись вже у профільних медзакладах. Ми доставляємо туди людей, а вони вже отримують відповідні стаціонарні послуги по типу вакцинації”, – зазначив Володимир Джигіта.

Головне зображення створене штучним інтелектом