Сир по 438 за кг: франківські лікарні відзначилися скандально вартісними закупівлями. Кажуть – так і має бути

Автор: Зелінська Тетяна

27 Лют, 2023 15:50

Поділитись публікацією
Сир по 438 за кг: франківські лікарні відзначилися скандально вартісними закупівлями. Кажуть – так і має бути

Два івано-франківські медичні заклади, Міський клінічний перинатальний центр та Центральна міська клінічна лікарня, замовили деякі продукти харчування за цінами, що є вищими за роздрібні ціни в магазинах.

Постачальником є долинська підприємиця Надія Грушаник. За останні два місяці вона підписала з цими медзакладами угод на 3,8 млн грн.

За даними аналітичної системи Youcontrol Надія Грушаник зареєструвалась підприємицею у лютому 2021 року, активно співпрацює з бюджетними замовниками. Станом на 21 лютого підприємиця підписала через Prozorro вже 47 договорів на 10,32 млн грн. При цьому товар у Грушаник замовляються виключно два згаданих медзаклади Івано-Франківської міськради.

У 2023-му сторони встигли підписати вже 13 контрактів, при цьому замовники лише двічі проводили відкриті торги з особливістю. Всі інші замовлення було зроблені за прямими угодами, про це пишуть “Наші гроші Львів”.

Розібратись в цінах частини замовлених продуктів фактично неможливо, адже договори, які оприлюднювали замовники, містять лише загальну інформацію.

Так, для прикладу, Центральна міська клінічна лікарня замовила твердого сиру на 99,9 тис. грн по 438 грн/кг, однак ні відсоток жирності, ні будь-які інші характеристики чи виробника не вказали.

Аналогічна ситуація і з замовленням молочної продукції. Відповідно до опублікованого звіту, лікарня замовила «молочну продукцію загальним обсягом 205 кг» на суму 89,58 тис. грн, тобто по 437 грн/кг. А також невідомої риби по 181,4 грн/кг.

Тим не менш є позиції, які можна перевірити. Для прикладу, перинатальний центр замовив у підприємиці картоплі на 99,99 тис. грн по 18 грн/кг, а їхні колеги з міської лікарні – на 99,98 тис. грн за ціною 17,9 грн/кг. І це при тому, що наразі картоплю продають в рази дешевше. На ринку «Шувар» середня ціна наразі складає 4,5 грн/кг, в мережевих супермаркетах можна знайти по 7,6 грн/кг.

Схожа ситуація і з курячими стегнами, яких перинатальний центр замовив на 99,84 тис. грн по 130 грн/кг. Ринкова ціна такого м’яса – 101-110 грн/кг. Коли міська лікарня оголосила відкриті торги з особливостями на поставку 7 тис. кг курячих стегон Надія Грушаник подала цінову пропозицію ідентичну очікуваній вартості в 651 тис. грн, тобто погодилась продати велику партію товару по 93 грн/кг, що значно дешевше ціни для перинатального центру в 130 грн.

Ще один приклад – морожений хек. Гуртова ціна такого продукту 127,5 грн/кг і більшість замовників у західних областях України замовляють його не дорожче 130 грн/кг, однак підприємиця може поставляти рибу по 150 грн/кг.

У деяких угодах було зазначено, що ціна за одиницю не може перевищувати середньороздрібну ціну в торговельній мережі області, визначену на те уповноваженим органом. Тож, при поставці ціна може відрізнятись.

“Наші гроші” намагались отримати коментар постачальниці Надії Грушаник, однак та кинула слухавку після того, як почула, хто телефонує.

У центральній міській лікарні на запит “Галки” надали офіційний коментар щодо закупівель:

У адміністрації ЦМКЛ відзначають, що закупівлі дійсно проводились. І на умовах закупівлі не було конкурентно-спроможних постачальників, які б задовільняли вимоги поставок, викладені у закупівлі. Проте, промоніторивши ринок у 2023 році уповноваженою особою було прийнято рішення провести закупівлі через Prozzoro market задля отримання більш економічно вигідних пропозицій від інших постачальників. 

Варто зазначити, що ціни тендерної пропозиції учасника передбачають транспортні витрати, а також постачання продукту протягом цілого року. У зв’язку з цим вартість продукції може коливатись. А середні ціни зазначені у статті інтернет-видання «Наші гроші» з посиланням на конкретних постачальників (ринок, супермаркет) не передбачають доставки до замовника, а також є характерними для м. Львова, а не Івано-Франківська. Тому ціни не є завищені. Вони є офіційні і актуальними на час проведення закупівель. Порівняння можна оглянути на сайті Міністерства фінансів. Для прикладу, середня ціна курячих стегон на сайті Міністерства фінансів  99 грн, що є вищою, аніж запропонована постачальником (93 грн). 

“Галка” також намагалася звʼязатися з керівницею міського перинатального центру Марією Бойко, але наразі нам це не вдалося. Ми готові розмістити і її позицію з цього приводу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Інших пропозицій не було: у міському пологовому пояснили дорогі закупівлі їжі

Читайте також: У ЦМКЛ заповнено понад 80% ліжок хворими на коронавірус. Багато киснезалежних — Бойко