Каховська ГЕС знищена назавжди? Наскільки велике затоплення? Це вплине на контрнаступ? – фактчек Галки на 7 червня

Автор: Вадим Войтик

07 Jun, 2023 09:56

Поділитись публікацією
Каховська ГЕС знищена назавжди? Наскільки велике затоплення? Це вплине на контрнаступ? – фактчек Галки на 7 червня

О 2:50 ночі 6 червня російські війська підірвали греблю Каховської ГЕС. В перші ж години після підриву вода повністю або частково затопила на правому березі вісім населених пунктів та один мікрорайон Херсона.

Читайте також: В день підриву Каховської ГЕС у Марцінківа написали про "веселий вівторок". Соцмережі відреагували

Галка зібрала інформацію про цю трагедію станом на ранок, 7 червня. 

1. Яка ситуація і які прогнози?

Після підриву Каховської ГЕС вже затопило майже 2 тисячі будинків на правобережжі Херсонщини. Пік розливу води з водосховища відбувається вранці, 7 червня, за 2-4 дні Каховське водосховище щезне.

У Міністерстві аграрної політики та продовольства України спрогнозували, що поля на півдні України вже наступного року можуть перетворитися на пустелі через знищення окупантами Каховської ГЕС.

Терористичний акт на Каховській ГЕС фактично залишив без джерела води 94% зрошувальних систем в Херсонській, 74% – в Запорізькій та 30% – в Дніпропетровській областях.

Через знищення Каховської ГЕС очікуються проблеми з питною водою у Кривому Розі. Водозабірні станції подають воду для 70% його населення. Повністю від води з Каховського водосховища залежить прибережне місто Нікополь, зокрема його два великих підприємства – трубний та феросплавний заводи. 

Державна спеціальна служба транспорту Міністерства оборони України попередила, що внаслідок підриву Каховської ГЕС і витоку води з водосховища російські міни може принести потоками води до підтоплених населених пунктів.

Через підрив машинної зали зсередини Каховську ГЕС повністю зруйновано, станція відновленню не підлягає. Водночас у ПрАТ “Укргідроенерго” після деокупації території пообіцяли побудувати на місці зруйнованої російськими окупаційними військами Каховської ГЕС нову станцію, причому робитиме це пришвидшеними темпами.

2. Що з енергосистемою?

Водночас в масштабах енергосистеми країни Каховська ГЕС максимально генерувала 334 МВт, це мізерний обсяг. Втім, попри відносно невелику частку в структурі споживання, електроенергія з ГЕС критично важлива для балансування всієї енергосистеми. 

З іншого боку, підрив ГЕС може мати негативні наслідки для роботи найбільшої в Європі Запорізької АЕС, яка наразі перебуває в окупації. Річ у тім, що вода з Каховського водосховища необхідна для того, щоб станція отримувала підживлення для охолодження конденсаторів турбін і систем безпеки цієї АЕС.

Утім, наразі ситуації залишається контрольованою. В Міжнародному агентстві з атомної енергетики (МАГАТЕ) підтверджують: безпосереднього ризику для ядерної безпеки атомного об’єкта наразі немає.

3. Хто підірвав?

Інформацію про те, що російські загарбники підірвали Каховську ГЕС оперативне командування “Південь” повідомило вранці, 6 червня.

“Російські терористи руйнуванням дамби Каховської ГЕС лише підтверджують для всього світу, що їх треба вигнати з кожного куточка української землі. Жодного метра не можна їм залишати, бо кожен метр вони використовують для терору. Лише перемога України поверне безпеку. І ця перемога буде. Ані водою, ані ракетами, ані чим завгодно ще терористам не вдасться зупинити Україну”, – заявив Володимир Зеленський. 

Наразі, більшість демократичних країн світу хоч і засуджують знищення греблі водосховища, але не поспішають звинувачувати у її підриві саме росію.  

Адміністрація президента США, за словами джерел, має розвідувальні дані, які схиляють до того, що Росія є винуватцем підриву дамби Каховської ГЕС. Канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав підрив Каховської ГЕС “новим виміром” війни РФ проти України.

Прем’єр-міністр Великобританії Ріші Сунак заявив, що поки зарано робити остаточні висновки про причини прориву дамби Каховської гідроелектростанції, їх наразі вивчають британські спецслужби.

Інститут вивчення війни наразі не готовий робити остаточні оцінки про відповідальних за катастрофу на Каховській ГЕС. Однак баланс доказів, аргументації та риторики вказує на те, що росіяни навмисно пошкодили дамбу, вважають в інституті.

4. Як це вплине на контрнаступ?

Ніяк

5. Що робить Франківщина?

Про готовність приймати і допомогти постраждалим внаслідок підриву Каховської ГЕС одним з перших на Прикарпатті повідомив Карітас Коломия. Увечорі 6 червня про готовність допомогти написав і Руслан Марцінків

Вранці, 7 червня у Івано-Франківську стартував терміновий збір допомоги мешканцям Херсонщини, які постраждали після підриву росіянами Каховської ГЕС.