Меморіал бургомістру Станиславова Вацлаву Хованцю відкрили в Івано-Франківську (ФОТО)
11 Жов, 2020 17:29
Дев’ятого жовтня у центрі Івано-Франківська відкрили анотаційну дошку бургомістру і президенту Станиславова Вацлаву Хованцю.
Дошку встановили на фасаді будинку на Незалежності, 2.
На відкриття завітали небайдужі франківці та влада міста.
Пам’ятну дошку освятили.
Фото зі сторінки мера Франківська у фейсбуці
Довідково. Вацлав Хованець народився 28 вересня 1887 року в Станиславові в родині мільйонера Станіслава Хованця, власника найбільшої в місті друкарні та співредактора газети «Кур’єр Станиславовський».
Здобув юридичну освіту у Львівському університеті та економічну – в університеті Відня.
Після смерті батька у 1910 році Вацлав як старший син допомагав матері керувати родинними справами. У 1922 передав друкарню молодшому брату Тадеушу, а сам працював референтом Галицького військового закладу кредитового.
У 1924 році став урядовим комісаром Станиславова. Під його керівництвом рада міста подала ініціативу під назвою «Великий Станиславів». Відтак з 1 січня 1925 року до міста приєднали приміські мікрорайони із спільною назвою Княгинин-Село, Бельведер, Гірка, Колонія. Станиславів став другим у Галичині за розмірами після Львова.
У 1927 році Вацлава Хованця обрали бургомістром. На цій посаді він був до 1935 року, адже виграв і наступні вибори. За його урядування відбувалася відбудова міста після Першої світової війни. Наприклад, перебудували аварійну ратушу та театр (тепер філармонія), побудували Касу хворих (поліклініка № 3, Франка, 30), дві школи – на Матейка (тепер лікарня № 1) і на Майзлях (школа № 15), торговельну школу, пожежне депо та ще кілька нових публічних об’єктів. Завершили будівництво костелу на Вовчинецькій, забрукували та заасфальтували багато вулиць, заклали новий парк на Галицькій. Також була побудована міська електростанція – біля входу вмурували погруддя Вацлава Хованця.
Жив бургомістр з родиною у власній кам’яниці на Сапіжинській (Незалежності, 4). Цей будинок був одною з перших у місті п’ятиповерхівок. Тут також розміщувався готель «Уніон», ресторан і кав’ярня, цукерня Кровіцького, книгарня Романа Яшельського та перукарський салон Мандзюка.
З 1930 по 1935 роки Вацлав Хованець був послом до польського Сейму.
Через зміну законодавства Польщі у 1934 році бургомістр став називатися президентом міста. Відтак, 26 травня 1934 міська рада обрала Вацлава Хованця першим президентом Станиславова. Однак, у березні 1935 року через конфлікт, який виник у міській управі під час прийняття бюджету, Хованець подав у відставку.
Цього ж року він виїхав до Львова, де став директором головного іпотечного акціонерного банку.
У 1939 році Вацлав Хованець разом з дружиною і двома дітьми встиг втекти від НКВС до Кракова. У 1940-1949 роках працював директором Краківського іпотечного банку.
У 1949 році вийшов на пенсію, був свідком-експертом з фінансових питань воєводського суду у Кракові.
Помер Вацлав Хованець 3 листопада 1985 року у Кракові у віці 98 років.