“Нам важливо дати молодим авторам професійну підтримку на старті”: у Франківську стартував фестиваль-воркшоп “Прописи” (ФОТО)

Автор: Іра Блаженко

06 Бер, 2024 14:40

Поділитись публікацією
“Нам важливо дати молодим авторам професійну підтримку на старті”: у Франківську стартував фестиваль-воркшоп “Прописи” (ФОТО)

В Івано-Франківську протягом пʼяти днів молоді письменники набиратимуться досвіду від українських та закордонних літераторів на фестивалі-воркшопі “Прописи”.

Про це пише “Галка” з відкриття фестивалю.

Протягом п’яти днів заплановані відкриті публічні події для всіх, хто цікавиться сучасною українською культурою, та закрита професійна програма. Цього року програму пройдуть 15 молодих авторів. Головний акцент – робота письменника під час війни.

“Ми матимемо акцент на документалістиці та репортажі — цього від нас вимагає час. Також з нового будуть кінопокази та дискусії на перетині літератури та кіно, які модеруватиме видавець та письменник Роман Малиновський. Із сюрпризів: в один із вечорів до нас приєднається ірландський кінознавець”, — ділиться поет, перекладач, віцепрезидент Українського ПЕН та куратор «Прописів» Остап Сливинський.

виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен ділиться, що ідея створення такого фестивалю зародилася у 2020 році, а вже через рік пройшли перші “Прописи”. Другий планували на 2022 рік, але реалізувати його в першій рік повномасштабного вторгнення не вийшло. Мета фестивалю – зберегти минулий досвід та українську культуру. 

“Російська імперія продовжує знищувати нашу культуру. Вона багато століть намагалася знищити звʼязки між поколіннями українців, тому все починалося з нуля і ми не отримували ниточку досвіду від наших минулих поколінь. Певною мірою, “Прописи” про ті звʼязки, що існують і зберігають нашу культуру. Мені хочеться, щоб на цьому фестивалі учасники відчули, як ми з величезною любовʼю намагаємося передати те, що самі любимо і цінуємо, те, що передали нам інші покоління”, — каже Тетяна Терен.

У вітальному слові до учасниківфілософ, президент Українського ПЕН Володимир Єрмоленко продовжив думку Тетяни про важливість збереження звʼязків та розвитку української культури:

“Для мене українська історія — це історія про ампутоване майбутнє, тому практика цього фестивалю зшивати цей час. Ви (ред. учасники) наше майбутнє та майбутнє української культури та літератури. І від того скільки ми вас маємо – залежить дуже багато”.

Під час фестивалю молоді автори матимуть можливість презентувати свої тексти, відеопоезію, перфоменси.

Учасниця фестивалю Ірина Курганська закінчила магістратуру із літературознавства й ділиться, що участь у “Прописах” для неї є можливістю відчути себе знову студенткою й навчитися чогось нового. У суботу, 9 березня, дівчина покаже перформанс, який базується на її родинній історії.

“Я займаюся літературою. Мені цікаві короткі форми — есе. Також займаюся театром: ставлю перформанси. Цікавить те, як змінюється текст на сцені. У суботу я покажу один зі своїх перфомансів, який я створила на резиденції в Австрії. Він розповідає мою родинну історію, адже вона мене надихає. Я ніби звертаюся до свого минулого, своєї родини і через це намагаюся прочитати сучасність. Бо найбільша радість, якщо можна так сказати, — це те що література живе, письменники пишуть і їм не можеться не писатися”, — ділиться Ірина Курганська.

По завершенню фестивалю “Прописи” буде видана антологія із текстами молодих авторів. Також вони будуть мати змогу опублікувати свої тексти на “Суспільному.Культура” та в інших медіа.

“Люди, які пройшли відбір, свідомо для себе визначили, що вони хочуть бути письменниками, а нам важливо дати молодим авторам професійну підтримку на старті. Тому те, що учасники напишуть протягом фестивалю, вийде в альманасі”, — каже менеджерка культурних проєктів українського PEN Аліса Бондаренко.

Усі події публічної програми відбудуться у конференц-залі на території Промприлад.Реновація (Івано-Франківськ, вул. Української Перемоги, 23, Корпус В, 3 поверх). З програмою фестивалю можна ознайомитися за цим посиланням – https://fb.me/e/4jeK8ewjC.

Читайте також: Тетяна Терен, виконавча директорка Українського ПЕН: “Сучасна українська література фіксує наші емоції і наш досвід проживання війни” (ФОТО)