Перевізників нічого хорошого не чекає, – перший заступник міського голови Микола Вітенко
28 Вер, 2017 17:50
Микола Вітенко – перший заступник міського голови, депутат обласної ради від ВО «Свобода», очільник комісії безпеки дорожнього руху, а також шестиразовий чемпіон Івано-Франківської області з шашок. В інтерв’ю «Галці» він розповів, коли відремонтують вулицю Вовчинецьку, чи контролюють у місті якість ремонту доріг та тротуарів, про приватних перевізників та перспективу впровадження електронного квитка в Івано-Франківську.
Читайте також: На Пасічній роками анонсували будівництво пожежного депо. Насправді там буде новобудова, – розслідування Галки
Також говорили про систему електронних закупівель «Прозорро», новий Пасічнянський міст, Івано-Франківський локомотиворемонтний завод, церкву на Валах та конфлікт між президентом України Петром Порошенком і екс-губернатором Одеси Міхеілом Саакашвілі.
– Як вдається поєднувати роботу першого заступника міського голови та депутата облради?
– Робота першого заступника міського голови забирає дуже багато часу, тому частково доводиться жертвувати роботою депутата обласної ради. Для мене це звично, бо свого часу вже поєднував роботу секретаря міської ради та депутата міської ради. Є вже налагоджені контакти й помічники на окрузі, що багато в чому допомагає. З активними мешканцями можна з’єднатися по телефону, через Фейсбук, тому є можливість реагувати на ту чи іншу проблему на окрузі. Також проводяться регулярні прийоми виборців на окрузі. Якщо говорити про діяльність в обласній раді, то посада першого заступника цьому сприяє, бо ти володієш інформацією по більшості процесів, приміщення знаходиться поруч і я в курсі всіх проектів рішень обласної ради.
– На вулиці Вовчинецькій ремонт обіцяли завершити до осені. Та досі навіть з комунікаціями роботи не завершено. Чому?
– Для того, щоб капітально відремонтувати вулицю, спершу потрібно провести ремонт мереж. Це почали робити ще у квітні. Роботи проводять газовики та «Водоекотехпром». Останній повністю замінив свої мережі наприкінці серпня- від перехрестя з вулицею Сагайдачного до будинку №207 на Вовчинецькій. А газовики, попри нагадування, продовжують ремонти від вулиці Дучимінської до Вовчинецької, 207. Наразі вони переключають споживачів та обіцяють роботи завершити до кінця тижня.
Щодо самого ремонту дороги, то він буде відбуватися у два етапи. Перший – від Сагайдачного до Дучимінської. Оголошено тендер на цю ділянку і з 10 жовтня можуть розпочатися ремонтні роботи. Переможець тендеру повинен капітально відремонтувати саму вулицю та тротуари. Якщо говорити про іншу ділянку, то проект там повністю пройшов експертизу, теж буде оголошений тендер, а в листопаді буде визначений переможець. Однак, через затримку з боку газовиків в частині виконання ними робіт і можливий ризик просідання в подальшому дорожнього полотна, цього року швидше за все будуть проведені роботи по відновленню тільки нормального проїзду.
– Автобуси вже не будуть провалюватися, як це було нещодавно із польськими туристами?
– Водії хай звертають увагу на знаки, а вони були виставлені. На Дучимінської ми також плануємо цьогоріч зробити повністю мережі, тобто прокласти дощовий колектор, роботи вже розпочаті. Весною наступного року ремонт цієї вулиці буде завершено.
Хочу відзначити, що цього року ми взялися за найскладніші вулиці. Треба міняти не просто мережі, а колектори, глибина інколи сягає до 5 метрів. Потрібно 3-4 місяці, щоб дорога після заміни мереж отримала стабілізовану основу і тоді можна асфальтувати. Тому, навіть якщо розпочати роботи у березні, ми виходимо на осінь.
– Чи не на кожному об’єкті, особливо 2-3 річної давнини, є дефекти: провали у бруківці, пошкоджені бордюри, ями на асфальті. Яка робота з контролю ведеться?
– Є технічний нагляд замовників ремонтних робіт. Основними замовниками у нас є Департамент комунального господарства та Управління капітального будівництва. У них є зведена інформація про гарантійні терміни тих чи інших об’єктів. Технагляд слідкує за станом об’єкту. Якщо виявляються дефекти, то технічний нагляд звертається до безпосередніх виконавців, які зобов’язані їх виправити власним коштом.
Місяць тому департамент звітував про ряд недоліків. Є контрольна комісія, яка їздить на об’єкти, що вже здані в експлуатацію. На жаль, є питання у частині виставляння люків, водовідведення, коли дощові решітки виставлені не у тих місцях і у нас утворюються калюжі збоку дороги, є й питання інколи щодо просідання бруківки. Нещодавна злива показала слабкі місця. Але технагляд працює.
“На маю думку, потрібно залучати цілком сторонню організацію, яка проводитиме технагляд. Вона має бути незацікавлена і більш об’єктивна”.
– В зиму місто входить з 150 мільйонними боргами комунального теплопостачальника і десятками мільйонів боргу за газ приватної компанії СТЕК. Ці ж компанії практично усунулись від ремонту будинкових мереж, то чи буде тепло в оселях?
– Тепло буде. Дійсно, «Теплокомуненерго» має 165 мільйонів гривень боргу. Це і борги за газ, розтерміновані борги, різниця у тарифах, пені і штрафи. Але ліміти на газ погоджені і договори підписані на постачання газу. Якщо говорити у частині ремонтних робіт, то на трасах – ремонтні роботи, проводяться гідравлічні випробування. Всі роботи будуть виконані до настання опалювального сезону. На жаль, в силу зношеності мереж, при запуску будуть пориви, але це не буде критично.
У СТЕКу аналогічна ситуація. Є питання, чи цій компанії будуть надані ліміти на газ. Вони вже встигли на 80 мільйонів заборгувати за газ за 5-річну діяльність. Вони звітують, що з технічної точки зору до опалювального сезону готові.
– Які перспективи альтернативної енергетики у місті? Нещодавно міськрада навіть створила КП “Екоенергетичні системи Івано-Франківська”.
– Підприємство створилося і все. Воно мало бути чистим – без боргів, без штрафів і обслуговувати новозбудовані котельні та надавати послуги теплопостачання за суттєво нижчим тарифом. Це був досить хороший задум. На жаль, наближається опалювальний сезон і ми не встигли це реалізувати.
Щодо альтернативної енергетики. Якщо ми маємо на увазі сонячні батареї, це один напрямок, то він модний, сучасний, але не дозволяє забезпечувати електроенергією великий відсоток обєктів. Щодо опалювання будівель, споруд щепою, деревиною, іншими видами палива, а не газом, то ми реалізовуємо цей напрямок.
“Зокрема, цього року буде введена величезна котельня на Тролейбусній, яка буде працювати автономно на щепі в робочому режимі до 10 градусів морозу й опалюватиме ряд будівель на Пасічній. Плануємо будувати котельні на альтернативному паливі, але є певні складнощі. Попри те, що поряд Карпати, лісовий регіон, у нас бракує деревини, все йде на експорт”.
– Чи є хоч одне прибуткове міське комунальне підприємство?
– “Колишній заступник міського голови Микола Саєвич говорив, що комунальне підприємство апріорі не може бути прибутковим. Не знаю такого підприємства. З однієї сторони, це погано, а з іншого боку, комунальні підприємства всюди не є бізнесом, це соціальна сфера. Якщо воно й прибуткове, то на нього йде додаткове навантаження, виконує додаткові роботи по благоустрою тощо”.
Головне, що немає збиткових підприємств. Окрім «Теплокомуненерго» та «Електроавтотрансу» – це два соціально важливі та дотаційні підприємства. А у 2011 році у нас було потенційно 12 підприємств-банкротів – це КП «ДРЕО», Спецкомбінат, Івано-Франківськліфт, 9 ЖЕО. Зараз фінансовий стан всіх підприємств є стабільним, немає загроз збоїв у роботі та невиплат заробітної плати.
– Хто лідер по обсягам бюджетних внесків і підтримки? Побутує думка, що це “свободівське” ЄРЦ (тепер МІУК). Наскільки ефективні такі внески і як вони контролюються?
– Цього року це точно не КП «МІУК». Він отримав із бюджету близько 8 мільйонів гривень на підтримку трьох програм, у тому числі на модернізацію житлового фонду та облаштування прибудинкових територій. Всі кошти використані на проведення конкретних робіт. Більшу підтримку отримала “Муніципальна дорожня компанія”, вони надають послуги прибирання території міста, що оплачується із бюджету міста, а також «Теплокомуненерго» та «Елекроавтотранс». Виділяються бюджеті кошти на конкретні роботи чи заробітну плату працівників, які виконують роботи.
– Чи виправдала очікування і чи стали реальністю загрози від впровадження системи електронних закупівель «Прозорро»? З’явилося більше підрядників, конкурентність, економія та прозорість коштів?
– Система «Прозорро» має свої позитивні та негативні моменти. Станом на зараз зекономлено близько 90 мільйонів гривень, це без врахування моста, а з ним – 180 мільйонів бюджетних коштів. Це позитивно, бо є конкуренція, боротьба, зменшення монополії у тій чи іншій сфері.
На жаль, ця система дозволяє учасникам на один об’єкт виставляти пропозиції, які, з однієї сторони, рівноцінні, але по факту різняться. Наприклад, встановлення світильників. За цей об’єкт одна компанія пропонує 100 тисяч гривень, а інша прописує еквівалент, який дозволяється законодавством, але його вартість буде у 2 рази нижчою. Друга компанія встановлює меншу ціну, виграє тендер, але ми розуміємо, що світильники будуть не тієї якості.
“Якістю і недоліками законодавства ми трішки розплачуємося. Але загалом це позитивно”.
– Однією з виборчих обіцянок міського голови було запровадження електронного квитка у міському транспорті. Який стан справ в цій сфері?
– Зараз у Вінниці відбувається тендер за європейські кошти на введення електронного квитка. Над цією концепцією працюють також у Франківську. Є певні напрацювання, тривають перемовини з іншими країнами, які мають обладнання, щоб його впровадити. Це цілком реально. Позитивний момент у цьому, що із запровадженням електронного обліку пасажирів, зокрема пенсіонерів, студентів, дітей, ми зможемо для себе зрозуміти пасажиропотік й те, що відбувається у нас на ринку комунальних та приватних перевезень. Технічно – це досить не складно, інше питання – комунальні підприємства готові перейти на електронний квиток, а з приватними перевізниками будемо спілкуватися. У цьому плані багато роботи проводимо.
– Що очікує приватних перевізників? Судячи з темпів закупівлі муніципального транспорту, їм рано чи пізно доведеться піти з міста?
– У нас унікальна ситуація. У місті тролейбуси – транспорт повністю муніципальний, а у своєму розпорядженні комунальне підприємство має всього три автобуси, та і то старенькі. Тобто автобуси – це повністю ринок приватних перевізників. Міська влада рухається у напрямку розвитку комунального транспорту.
“Маю надію, наступного року до кінця літа закупимо ще 30 нових тролейбусів і зможемо продовжити лінію від Бандери через Бульвари і вийти на Галицьку. Якщо вдасться з’єднати “БАМ” з Галицькою, то вийде сітка, яка забезпечить сполучення по цілому місті. Звісно, це сильно вдарить по приватних перевізниках”.
Ми маємо проект Європейського інвестиційного банку, де в умові прописана закупівля десяти великогабаритних низько підлогових автобусів. Можливо це буде у 2018 році.
Перевізників нічого хорошого не чекає або, скажу інакше, комунальне підприємство створить реальну конкуренцію приватним перевізникам. Хто краще працюватиме, той обслуговуватиме ринок пасажирських перевезень нашого міста.
– Новий міст через Бистрицю планують побудувати за ціну майже удвічі меншу від проектної. Це ж певне означає пряму загрозу якості і обсягів виконання робіт? Як міська влада планує забезпечити контроль для такого дорогого і стратегічного об’єкта будівництва?
– У тендерному завданні були прописані і матеріали, і строки виконання. Підрядник свідомо пішов на зниження ціни. На засіданні виконавчого комітету він пояснив, як збирається виконувати ці роботи. На якість роботи це не може вплинути, бо міст деталізовано описано у проекті. Буде залучено технагляд. Це об’єкт десятиріччя, міська влада зацікавлена у якісній та швидкій роботі . По плану і графіку міст має бути побудованим протягом двох років. Вже відбувся тендер на будівництво мосту, а ще буде два тендери на облаштування двох під’їздів до нього – продовження Хіміків та розв’язка на вулиці Надрічній.
– Чим займається комісія із безпеки дорожнього руху?
– Займається розглядом звернень громадян, підприємців, контролюючих органів, які стосуються встановлення того чи іншого дорожнього знаку, щодо встановлення інфраструктурних об’єктів, наприклад, погодження кілець, острівців безпеки, світлофорних об’єктів. Її цінність у тому, що сюди входять спеціалісти різних напрямків – поліції, дорожньої служби, управління транспорту, громадські активісти. Комісія збирається раз на два тижні та розглядає 40-50 питань різної складності. Нещодавно на засіданні виконкому комісія забрала від себе розгляд питань щодо проведення розкопок, цим займатиметься виконком.
– Давала, чи ні комісія дозвіл на розкопки на Валах?
– Дозвіл надала. Щоб ви розуміли, комісія не дає дозвіл де можна копати, а де ні. Вона приймає рішення щодо часу доби, коли можна копати, які попереджувальні знаки мають бути встановлені. На Валах технічні умови дав «Водоекотехпром», дозволив приєднання будиночка до мереж водовідведення і водопостачання. Рішення де будувати чи копати приймають інші інстанції – це і Департамент архітектури шляхом надання містобудівних умов та обмежень, це архбудконтроль, який дає дозвіл на початок будівельних робіт, та «Водоекотехпром», РЕМ та інші компанії, які деталізують технічну можливість під’єднання до своїх мереж.
– Що думаєте про будівництво там церкви?
Вважаю, що у нас достатньо християнське місто з достатньою кількістю храмів, у тому числі у центральній частині. Хотілось би, щоб було трохи світського. Без церкви у тій частині місто могло би обійтись.
– Вважаєте локомотиворемонтний завод здобутком для Івано-Франківська?
– Тут важко відповісти. Зрозуміло, що адміністрування такого профілю підприємств є непритаманним для міста. Міська влада повинна забезпечувати чистоту, порядок, а не ремонтувати чи виробляти локомотиви, танки чи інші стратегічні механізми. З іншої сторони, приємно, що підприємство не пішло з молотка, не приватизовано за безцінь і на його місці не виникли багатоповерхові будинки чи інша приватна діяльність. На правильність чи неправильність цього рішення тільки час може дати відповідь. При купівлі заводу місто взяло ще й певні зобов’язання по заробітній платі та зобов’язалося вкладати інвестиції в його діяльність. Якщо буде розумний менеджмент, то це підприємство зможе багато корисного зробити, налагодити виробництво тих чи інших деталей. Зрештою, це збереження робочих місць.
– Депутати облради проголосували за звернення до президента України Петра Порошенка припинити політичні переслідування, зокрема, щодо Саакашвілі. Що думаєте про цю ситуацію?
– “Ця ситуація не робить честі ні одному, ні іншому. Думаю, це лише гра, коли президент створює для себе штучного опонента, який повинен нейтралізувати іншу опозиційну силу та вивести іншу політичну силу при президентських виборах у другий тур. Наприклад, представника Партії Регіонів, чи когось іншого. Це робив Кучма, який вивів Симоненка у другий тур, це робить Порошенко”.
Я не знаю, хто Саакашвілі переслідує. Як можна говорити про переслідування, якщо людина порушує законодавство, просто перетинає кордон і проводить по містах заходи, які охороняє поліція. Як може людина, яку переслідують, проводити такі речі, бути вільно присутнім на телебаченні? Це фейкова війна.
– Які справи у франківської федерації шашок ? Що робиться для того, щоб у місті були гідні шашкісти?
– Цікавлюся регулярно на сайті федерації спортивними результатами. До нас у 2008 році приїхала чемпіон Європи Ольга Балтажи. Впродовж трьох років ми з нею працювали, виховували молодь. Та у мене стало значно менше часу для тренувань.
Якщо говорити про мою безпосередню участь, то востаннє я змагався на всеукраїнській спартакіаді серед депутатів, де зайняв 2 місце. Був непростий склад – 5 майстрів спорту. Було таке враження, що я на півфінал України приїхав.
Перспективи хороші, наші дітки займають призові місця на чемпіонатах України і Європи. Якщо є школа, регулярне навчання, то воно завжди дає результат.
– На окрузі, де вас обрали, нещодавно відкрили дитмайданчик «Фортецю», однак тоді ще не всі роботи були завершені. Які справи там зараз?
– Зараз він переданий на баланс МІУКу. Плануємо впродовж наступного року дозавершити роботи. Вони не були передбачені у проекті, бо планувалося, ще це має бути відкритий майданчик, доступний для всіх, де буде змога відпочивати. Частково не так сталось, як гадалось. Там вже два рази світильники викрадали, вандали понищили обладнання. Не розумію наших людей. Ми ще додатково облаштуємо огорожу, камери відеоспостереження, буде озеленення. Загалом приємно, що споруда, яка була притоном для наркоманів, отримала інше лице.
– Що було зроблено нещодавно на окрузі, а які роботи плануються робити?
– Наразі відбуваються роботи на Молодіжній, 44, 48, доробили прибудинкову територію, а ще слід зробити тротуари. На Івана Павла 2, 16, 18, 20, 22 триває великий проект. Будуть відбуватися ремонтні роботи всередині поліклініки, а у дитсадку №18 перекриють дах і планується утеплення бюджетного закладу. Внизу парку на Молодіжній буде майданчик для вигулу собак, облаштують дитячий майданчик на вулиці Української дивізії. Також роботи проведуть на Хоткевича 46,54, корпуси 44,42,44 будинків . На окрузі фактично біля кожного будинку будуть облаштовані тротуари. Коли складали титульний список об’єктів, котрі потребують ремонту, враховували звернення мешканців, а також думку депутатів, які мають зобов’язання перед своїми виборцями.
Розмовляла Марія ГУРЕЦЬКА
Фото Юрій ВАЛЬКО