Прикарпатцям нагадують, що таке ботулізм і як уникнути небезпечного захворювання

Автор: Застава Максим

28 Тра, 2019 08:06

Поділитись публікацією
Прикарпатцям нагадують, що таке ботулізм і як уникнути небезпечного захворювання

В Рожнятівському районі зареєстровано випадок захворювання на ботулізм. Захворювання зареєстроване в смт. Перегінське та пов’язане з вживанням в їжу м’ясного паштету, виготовленого в домашніх умовах. Постраждала 1 особа. У зв’язку з цим фахівці попереджають про ризики виникнення захворювання на ботулізм.

Ботулізм – це смертельно небезпечне харчове отруєння, що виникає при вживанні продуктів, які містять ботулотоксин. Найчастіше це захворювання пов’язане із вживанням соленої, копченої чи в’яленої риби, консервів домашнього приготування (особливо м’ясних), консервованих грибів, ковбас, шинки. Продукти, що містять смертоносний токсин, зберігають якісний зовнішній вигляд. Не змінюється смак та запах харчового продукту.

Збудник ботулізму розвивається в безкисневому середовищі, в герметично закритих консервах. Під час зберігання, особливо при кімнатній температурі, виділяє токсин. Дуже небезпечно, якщо середовище в консерві лужне, а не кисле.

Потрапляючидо травного тракту ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і розноситься по організму, “осідаючи” у різних відділах нервової системи.

Слід відмітити, що збудник ботулізму часто розмножується в продуктах гніздами, тому при вживанні одного продукту кількома особами захворювання може виникати не у всіх.

Ознаки захворювання: порушення зору, “сітка”перед очима, двоїння, слабкість, головний біль, запаморочення. Пізніше утруднюється ковтання, мова, дихання. Свідомість у хворих зберігається, температура тіла залишається нормальною.

Зметою попередження виникнення захворювання на ботулізм фахівці Рожнятівської районної філії ДУ “Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України” наполегливо рекомендують:

-овочі та фрукти перед консервуванням потрібно ретельно обмивати для видалення частинок грунту. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище;

– важливодобре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів;

– приконсервуванні в домашніх умовах, особливо м’ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100°С – не менше 40-60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою;

– найменшездуття кришки – причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту банки;

– не купувати на “стихійних” ринках консервів домашнього приготування, рибопродукти чи м’ясопродукти домашнього соління чи копчення;

– дотримуватися санітарних і технологічних правил соління або в’ялення риби в домашніх умовах;

– в домашніх умовах забороняється герметична консервація грибів, зеленого горошку і інших продуктів у лужному середовищі.

“Ботулізм – це захворювання, яке потрібно лікувати тільки в стаціонарі. У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) необхідно терміново звернутися за медичною допомогою до медичного закладу. Чим швидше потерпілий звернеться за медичною допомогою і розпочне специфічне лікування, тим кращий буде результат”, – пояснюють медики.