У Франківську представили працю про ЗУНР, над якою трудилися 146 науковців (ФОТО)

Автор: Застава Максим

13 Dec, 2019 15:37

Поділитись публікацією
У Франківську представили працю про ЗУНР, над якою трудилися 146 науковців (ФОТО)

12 грудня у стінах Прикарпатського національного університету було презентовано другий том фундаментальної праці українських науковців «Західно-Українська Народна Республіка 1918-1923. Енциклопедія».

Читайте також: Понад 1000 свідчень воєнних злочинів рф в Україні зібрали франківські науковці й волонтери

Праця видана за підтримки органів місцевого самоврядування Івано-Франківської та Львівської областей.

У презентації взяли участь голови обласної ради та обласної адміністрації Олександр Сич та Денис Шмигаль, ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда, львівські партнери – академік Степан Павлюк, професори Микола Литвин та Ігор Соляр, а також координатор проєкту професор Микола Кугутяк.

До роботи над другим томом було залучено 146 науковців, які підготували 1029 статей. Видання розкриває цілу низку проблем і відповідає на десятки питань.

Водночас робота над проєктом дала можливість для вивчення і постановки зовсім нових питань. Наприклад, про українських дітей-героїв, що загинули за Україну. Їх були сотні і тривалий час про них не можна було говорити.

«Серед них були гімназисти, пластуни, соколята, члени інших українських молодіжних організацій. Вони вели розвідку, брали участь у боях. І це лише одна із проблем, що виринули у ході роботи над виданням», – підкреслив професор Кугутяк.

Він закликав присутніх, в т.ч. студентів приєднюватися до авторського колективу. Голова ОДА Івано-Франківської області Денис Шмигаль подякував університету за запрошення і наголосив, що вихід енциклопедії є важливим доказом прагнень західних українців до соборності, «альтернативи якої немає».

Своєю чергою голова обласної ради Олександр Сич підкреслив, що фінансування такого видання в умовах війни та важкої економічної ситуації було не простою справою, але обласна рада врахувала тривалий досвід співпраці з науковцями Прикарпатського університету, а також те величезне значення, яке має такий проєкт.

«Адже тривалий час історію України, країн Центрально-Східної Європи у світі знали лише з російських підручників. Дана енциклопедія є вагомою цеглиною у побудову великої будівлі української історії», – переконаний Олександр Сич.

Наступним виступив ректор Прикарпатського університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда. Він підкреслив, що реалізація цього видання надзвичайно трудоємкий процес і також подякував авторам, редакторам та всім причетним до нього. Він підкреслив, що «ЗУНР відіграла вагому роль в українському державотворенні».

«Без боротьби галицьких українців у 1918—1923 рр. не було б проголошення незалежності у 1991 р. Не було б також польсько—українського примирення. Не було б нової польської еліти, не було б Єжи Гедройца і його вчення до польської нації», – заявив ректор.

На черзі видавництво третього тому у 2020 році.