У Франківську за понад 150 тисяч євро відновлять єврейську спадщину (ФОТО)

Автор: Турій Роман

30 Jun, 2021 11:01

Поділитись публікацією
У Франківську за понад 150 тисяч євро відновлять єврейську спадщину (ФОТО)

З першого червня стартував проєкт “Дослідження та збереження єврейської культурної спадщини на прикордонній території програми траскордонного співробітництва Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2014-2020”.

Читайте також: У Франківську презентували новий масштабний проєкт з розвитку інновацій (ФОТО)

Як розповів заступник міського голови Петро Шкутяк під час пресконференції 30 червня, загальна сума проєкту 280 тисяч євро, пише «Галка».

«Грант ЄС складає близько 260 тисяч євро, з яких 155 тисяч виділили для Івано-Франківська. За ці кошти планують підсвітити місцеву синагогу, частково відремонтують водовідведення. Крім того, встановлять десять меморіальних дощок, створять «єврейський» туристичний маршрут і влаштують міжнародний фестиваль єврейської культури. Він відбудеться у 2022 році», – ділиться Шкутяк.

Він відзначив, що тут був важливий єврейський осередок і важливо відновити те, що збереглося.

Рабин Івано-Франківського регіону Мойше Лейб Колесник каже, все, що залишилось – має зберегтися.

«Хочеться більшого звичайно, але вже дай Бог, щоб зробили хоч щось. Хочеться, щоб синагога стояла й не впала на голову. Бо війни вона перестояла, але від радянської влади нікуди не дінешся», – зазначає Колесник.

Щодо туристичного маршруту, додає Мойше, конкретних напрацювань наразі немає, але до нього хочуть внести центр міста, синагогу, кладовища, які знаходяться неподалік міського озера та кінотеатру «Космос».

«Станиславів – специфічний світ. Хотілося б, щоб він зберігся», – підкреслює Колесник.

Щодо пам’ятних табличок, імена тих, кому їх робитимуть, спільно визначатимуть історики і єврейська община.

Зберігатимуть єврейську спадщину й у Румунії. За словами менеджерки проєкту в музеї міста Марамуреш Аліни Марінсейн, за виділені кошти планують оновити експозицію, облаштувати внутрішнє й зовнішнє освітлення синагоги, а також оновити зони відпочинку.

«У нас до 1944 року була велика єврейська спільнота. Тому реалізація проєкту для нас є дуже важливою», – каже Марінсейн.