Як в Івано-Франківську закохані фізичні терапевти ставлять на ноги людей після травм (ФОТО)

Автор: Єва Жасминова

23 Жов, 2020 14:05

Поділитись публікацією
Як в Івано-Франківську закохані фізичні терапевти ставлять на ноги людей після травм (ФОТО)

Часто буває так, що людина пережила ДТП, травму при падінні, інсульт чи хірургічне втручання, але після цього залишились проблеми. Лікарі вже зробили все можливе зі свого боку, а пацієнт просто лежить та чекає, що одужає. Чекати не варто, з перших тижнів потрібно починати реабілітацію і допоможе в цьому фізичний терапевт. Про найпоширеніші проблеми, кому потрібна реабілітація та як не допустити до хвороби – читайте далі.

Іванові Продану 23 роки і за чотири роки він поставив на ноги вже понад пів сотні людей. Чоловік приїхав у Франківськ на навчання з Закарпаття. Тут він закінчив Прикарпатський національний університет за напрямом “фізична терапія, ерготерапія”, бо відразу знав, що хоче допомагати людям.

Тут же у Франківську він познайомився зі своєю коханою Василиною Тудоси. Дівчина також реабілітує пацієнтів після травм, а закохані працюють разом.

“Ми познайомились при вступі, коли здавали нормативи. Спершу я познайомився з її мамою, бо почув знайомий діалект, розговорилися «ви звідки, а ви звідки».. так познайомилися, і вже разом 7 рік. Василина теж фізичний терапевт, ми весь час провчилися разом, а зараз працюємо разом”, – розповідає Іван.

“Раніше Василина займалася дітьми, але зараз вона займається реабілітацією таких самих людей  як я, тільки фізично менших. Тобто я можу брати людей вагою 80-100 кілограм, то мініатюрна Василина звісно бере людей з меншою вагою, ми ж фізично впливаємо на людину, десь треба підтримати, піднажати, потягнути людину, і для цього треба мати фізичну силу”, – каже хлопець.

 Іван почав працювати фізичним терапевтом вже на третьому курсі навчання.

“Спершу приходив до людей і працював з ними на дому. Почалося з того, що одна викладачка порадила мене людям, бо я був здібним студентом. Перша моя пацієнтка була на дому і так далі закрутилося, а потім почав працювати в тоді. Особливо мене цікавить нейрореабалітація, працюю реабалітологом вже 4 роки. В оздоровчому центрі TODA вже більше року. Тут наш колектив складається з п’яти фізтерпаевтів: Я, Денис, Роман, Василина, Віталій.  Ми всі стараємось один одного вдосконалювати і обмінюватись знаннями.”

-Коли людина приходить на консультацію, що потрібно для того, щоб почати реабілітацію? 

-Зазвичай, людина коли приходить на консультацію, її або хтось направив, або сама вирішила. Пацієнту потрібно мати з собою всі скарги щодо здоров’я, тобто будь-яку апаратну діагностику, це може бути МРТ, ренген, КТ чи УЗД. Це має бути будь-яка діагностика, що підтверджує діагноз, причину болю. Якщо людина прийшла сама, направляємо її спершу на діагностику.

Після цього людина приходить до нас і ми вже проводимо функціональну діагностику, тобто натискаємо там, де треба, робимо спеціальні проби, які показують, чи є там проблема, всіма способами намагаємось підтвердити, чи там є той діагноз. Якщо не підтверджується, то шукаємо іншу причину болю чи дискомфорту. Коли знайшли проблему – забираємо її. І визначаємо, як це будемо робити. Тут все дуже індивідуально, комусь може допомогти за третім разом, а комусь за 15-16. Ми дивимось на складність випадку і тоді будуємо якісь прогнози.

-Які послуги ви надаєте?

-На даний час це лікувальна фізкультура і масаж. Це основні методи, є також допоміжні, які використовуємо в процесі реабілітації, до прикладу: ішемічна компресія м’язів, постізометрична релаксація. Також мануальна терапія.

-При яких хворобах ви можете допомогти?

-При хворобах опорно-рухового апарату і м’язів, при нейро-захворюваннях (точніше їх наслідках), якщо простіше,  то допомагаємо відновлюватись людям після інсультів, черепно-мозкових травм, переломів (у постімобілізаційний період), людям з ДЦП, переломами хребта, та навіть при звичайних болях в м’язах, тобто коли є тригерні точки, міофасціальні синдроми.

– Людям, які не мають серйозних проблем зі здоров’ям теж потрібно приходити до вас на заняття? Чому?

– Приходять спортсмени, у них більше травм і перевантаження м’язів. А  є ще люди таких професій,  які займаються сидячою роботою: бухгалтери, секретарі, вчителі. Ті, хто довго сидять, страждають від того, що перенапружуються м’язи спини. При цьому вони мало рухаються і м’язи атрофуються. 

-Школярі та діти. Чи займаєтесь з ними, і які  проблеми у них?

-Так само як і в дорослих, якщо учні ведуть малорухливий спосіб життя, то у них виникають проблеми. Ми займаємось і з дітьми теж, найпоширеніші проблеми в них це: плоскостопість, сутулість, сколіоз. Найчастіше це – порушення постави і плоскостопість. Наймолодша дитина яка тут займалась мала 4 роки. 

-Яких результатів можна досягти з дитиною? Чи можна вилікувати спортивною фізкультурою до прикладу, плоскостопість?

-Звичайно можна, плоскостопість це слабкість плантарних м’язів, якщо їх привести в нормальний тонус, то плоскостопість може виправитися. Сама плоскостопість не є страшною, але якщо цим не займатися, вона дає багато наслідків: потім вигинаються коліна, страждають кульшові суглоби…                                                Сутулість дітей також можна виправити, враховуючи молодий вік, та організм, який швидко підлаштовується до умов навколишнього середовища, то це цілком реально виправити. Хоча важливий факт того, чи це м’язова проблема, чи анатомічна.

-Які поради, ви можете дати батькам, аби не допускати до таких проблем у своєї дитини?   

-Дитину варто віддавати на якісь спортивні гуртки, це однозначно. Потрібно завжди слідкувати за поставою дитини,  дивитися за осанкою, адже батьки це люди, які найчастіше бувають зі своїм чадом і можуть це контролювати. Дітям просто треба багато рухатися, на те вони й діти. Якщо почнеться якась гіподинамія, або гіпокінезія, мало рухаються – то вже починаються проблеми. Дитина стає щупленька, слабенька, сутула, коліна загинає, нічого не може робити…

-Розкажіть про запущені випадки і чи є в людей розуміння, що треба реабілітуватись після операцій та травм?

-Є така проблематика, що в нас людину виписують з лікарні і вона не знає куди їй звертатися і що робити. Часто буває, що скажуть лікарі «вам треба на масажі походити». Людина пройшла курс, їй ті масажі не допомогли, вона далі лежить і не може ходити. Це я говорю про серйозні травми, тобто після травм хребта, черепно-мозкових, або політравм (множинних переломів кінцівок). Людина чекає, що вона одужає сама по собі, нічого для того не роблячи. І просто чекає. Пів року, рік, два. А результатів жодних немає, на фоні цього потім виникають різні ускладнення, тобто контрактура (обмеження руху в суглобах), при нейро-захворюваннях спастика…

-Коли можна починати займатись?

-В цивілізованих країнах, якщо людина при свідомості, немає гострих станів, які є протипоказами і дозволяє лікуючий лікар, можна займатись вже на 2-3 день після операції. Звісно не йдеться про те, що людина зразу встає і починає бігти марафон, є мінімальні вправи спрямовані на те, щоб зберегти багато функцій організму, запобігти атрофії, бо потім дуже важко відновитися і виникає багато ускладнень. 

-Займатися треба скоро, навіть в лікарні?

-Займатися треба починати якнайшвидше, коли вже дозволяє стан людини. Можна навіть в лікарні починати, там є реабілітологи. Починають зазвичай з легкого: масаж у комплексі з розробкою суглобів, вправи спрямовані на те, щоб укріпити проблемну ділянку. Лише зараз лікарі почали направляти на реабілітацію. Навіть ще два роки тому рідко лікарі могли щось порадити людині, якій зробили хірургічне втручання, що робити далі. Але буквально останній рік адаптувалися. Зараз і люди самі стали більш освідченні в цьому плані, вони навіть самі шукають а Інтернеті «шо робити після інсульту, реабілітація після інсульту», та інші діагнози.

-Чи потрбіно займатись з фізичним терапевтом, якщо в людини легка травма і вона може сама відновитись?

-Не у всіх є розуміння що треба реабілітуватись, коли легші форми травм, тобто переломи. Людина може собі сама розробити зламану руку чи ногу, і відновитись сама, але це буде довший час, ніж з фізичним терапевтом. Тому що людині кажуть «гіпс носити два місяці», а потім коли знімають, зразу людина не починає розробляти, бо заважає біль, а час втрачається. Реабілітація пришвидшує відновлення, до прикладу відновлення руки триватиме три місяці, а з реабілітацією – 1,5 місяця.

-Якщо у вас були пацієнти “на дому”, і можна проводити такі заняття, то навіщо пацієнтам приходити в оздоровчий центр?  

-Заняття на дому проводжу для людей, які з тих чи інших причин не можуть прийти в реабілітаційний центр. Коли людина не може ходити, або її не можуть транспортувати сюди. Фізичний терапевт може прийти додому, займатися з вами і зробити все, аби людина прийшла на повноцінне заняття сюди. Звичайно всі тренажери, весь інвентар неможливо принести додому пацієнту. А якщо людина приходить сюди, тут вже більше можливостей. Потрібно розуміти, що вдома немає тих умов.

В мене був випадок, що я приходив займатись до людини на дім. Це малосімейка і місце для заняття – суто простір між шафою і диваном. Трохи менше метра, і звісно можливості щоб пройтися і відтреновувати якісь кроки немає. А тут є різні можливість використовувати різні техніки: до прикладу сьогодні можна займатись на коврику, робити розтяжки, займатись з резинками, а завтра – працювати на тренажерах, а післязавтра масаж. Тут зручні умови для пацієнта та фізичного терапевта.

Після травм варто йти в реабілітаційний центр, бо тут є компетентні люди, які знають, що таке твоя хвороба і знають правильний підхід. Звернути увагу на певні м’язи, які саме м’язи, які рухи можна робити, які ні. Тут є тренажери блокового типу, щось схоже є у спортзалах, але там їх використовують не в цілях відновлення, а для того, щоб накачати м’язи.

-Побутує думка, що масаж потрібен суто для релаксації, це справді так? І чи лікує масаж?

-В нас люди чомусь думають, що масаж – це панацея від усіх хворіб. Ми спершу дивимось, чи потрібен людині масаж. До прикладу є випадки коли людина дуже слабка і м’язи перенапружуються від елементарних дій, тоді масаж буде малоефективний, але ми можемо зробити пару маніпуляцій шоб розслабити м’язи і зробити вправи на укріплення зразу. Щодо думки, що масаж – це завжди розслаблення – це не завжди так, бо коли людина слабка, є якась контрактура, то є різниця зі здоровою людиною і при тому масаж буде болючим. Якщо людину щось болить – при масажі вона не розслабиться.  Масаж допомагає, коли є тригерні точки від стресових ситуацій та важкої фізичної роботи – в людей виникає перенапруження: це може бути шия чи спина або сідниці. Часто буває, що людина може робити вправи правильно і розтяжки, але їй не стає легше, бо крім поверхневих спазмів м’язів є глибинний, який можна забрати лише механічними чинниками- глибоким масажем або міофастіальним релізом (тобто коли беруть м’ячик, як тенісний і прокатують ним болючу ділянку) в цих випадках коли глибокий спазм м’язів – найкращий варіант буде масаж.

-Часто проблеми є у людей, які тримають господарство в селі, чому так?  

-Загалом проблеми можуть бути в людей, які важко фізично працюють, тобто таких професій: грузчики, будівельники, також люди, які працюють в селі. В них статичне напруження – на городі як зігнуться, з ранку до вечора. Особлива проблема те, що люди не правильно піднімають щось. Вони стараються спростити собі задачу і через це пошкоджують спину. Піднімають щось при рівному нахилі, з рівними ногами, рівна спина нахиляється у низ, робиться дуже великий важіль (як у фізиці). Для м’язів спини треба дуже багато сили щоб піднятись у такому положенні, йде дуже велике навантаження на самі хребці, диски, в результаті потім вискакують грижі. Треба відпрацьовувати техніку, бо люди також можуть піднімати щось з зігнутими ногами, але не правильно згинати ноги і при цьому пошкоджувати коліна. Для того треба просто навчитись правильно згинатись – відводьте таз назад, згинайте коліна, старайтесь тримати спину рівно.

 

Якщо у вас виникли запитання, турбують болі, або ж потрібна консультація фізичного терапевта звертайтеся в оздоровчий центр TODA.