В обласному лісовому господарстві пояснили, чому не втішені забороною експорту необробленої деревини

Автор: Турій Роман

10 Кві, 2015 14:30

Поділитись публікацією
В обласному лісовому господарстві пояснили, чому не втішені забороною експорту необробленої деревини

Замість державного збагачення від продажу необробленої деревини, його отримають приватні фірми, які розпилють ліс на дошки і одразу ж експортують.

Читайте також: У Галицькому замку планують проводити міжнародні "Що? Де? Коли?"

Так вважає перший заступник начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Роман Олійник, який дав ексклюзивний коментар “Галці”. Він детально прокоментував рішення Верховної Ради про заборону експорту необробленої деревини.

“Я маю свою думку, вона може відрізнятися від того, що хочуть деревообробники. У минулому році експортували близько 24 % від всього, що зрубано Держлісгоспами області. Серед цього експорту 70% склали технологічні дрова, які не мають попиту на внутрішньому ринку, і дрібні пиловники, малого діаметру. Тепер це заборонено, якщо Президент підпише закон. Лісове господарство фінансується в рік на 7-8% від потреби. Все решта — навіть до виплат зарплат, маємо з продажів. Якщо казати про цей експорт, ціни там набагато вищі. Ціна пиловнику в два -два з половиною разу вища, ніж якби цю деревину продали на внутрішній ринок”, – пояснює Олійник.

За його словами, на ведення лісового господарства у минулому році було витрачено 190 мільйонів гривень. З них 100 млн — це гроші з експорту. Обмеження експорту призведе до підвищення цін на внутрішньому ринку.

“Якщо не буде оцієї статті експорту, то появиться дефіцит. Ця різниця буде покриватися за рахунок підняття внутрішніх цін. Буде деревина, яка не знайде попиту — вона залишиться на складах. А це товар, який псується. Вважаю, що обмеження можуть бути, але краще, якщо це не тупа, примітивна заборона, а економічні механізми. Якщо буде внутрішній попит, то експорт, як такий самий відпаде. Колись таке вже було. Але навіть на останьому аукцоні не викупили близько 28 тисяч кубометрів деревини. Однозначної користі не бачу від цього закону”, – вважає фахівець.

На думку Олійнка, цей закон зачіпає правила СОТ, адже це є штучне обмеження в русі послуг. “Я бачив листи від послів країн ЄС, які стурбовані”, – каже він.

Також Роман Олійник має сумнів, що за нинішніх умов деревина направлятиметься на “глибоку” переробку. За його словами, 80% пиловників (порід, які викуповують приватні деревооборобні підприємства) — розрізається на дошки, і вивозиться за кордон, приватними підприємствами. В Україні ж переважно залишаються опилки, півфабрикат. Відтак закон збіднить державні лісгоспи, натомість додатково збагатить приватників, підсумував лісівник.

Як повідомляла раніше “Галка”, голова Асоціації деревообробників Західної України вважає, що закон захистив Карпати, але не Україну.

Теги: