“Вони тупо не працюють”: у Франківську обговорили закони, які стосуються ветеранів АТО (ФОТО)

Автор: Турій Роман

25 Jul, 2019 12:53

Поділитись публікацією
“Вони тупо не працюють”: у Франківську обговорили закони, які стосуються ветеранів АТО (ФОТО)

Волонтери кажуть, що для бійців АТО і ООС прийняли пільгові закони, які не працюють.

25 липня в Івано-Франківську провели круглий стіл на тему «Реформа законодавства у сфері ветеранських справ».

Орагіназтором події виступає громадська організація «Юридична Сотня». Вони презентували проект реформи законодавства щодо державних пільг ветеранів та визначення статусу ветерана, інформує “Галка”.

З 2014 року ця організація займається справами, пов’язаними з АТО. Наразі ГО «Юридична Сотня» подорожує Україною, аби максимально відобразити у законопроекті, який пропонують, потреби всіх верств населення, а також розповідає людям, що не так з чинним законом “Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту”.

Координаторка центру Вікторія Лавренюк розповідає, що наразі у законі є багато застарілого та зайвого. До прикладу – 22 пільги для ветеранів, проте скористатись ними АТОвці не можуть, або й зовсім не потребують таких пільг.

“Ми з 2016 року працюємо над проблемами, які АТОвці самі не можуть вирішити, і проблема власне у законодавстві. Закон передбачає більше 22 пільг для ветеранів, але практично жодна з них не діє: ні проїзд у транспорті, ні медична допомога… Ці пільги мало того що не діють, але й часто зовсім не відповідають потребам ветеранів”, – каже координаторка центру ГО «Юридична Сотня», юристка Вікторія Лавренюк.

Цю думку цілком підтверджує ветеран АТО, військовий психолог Андрій Козійчук. За його словами, чинне законодавство застаріле, а пільги не відповідають вимогам часу і потребам АТОвців.

“Цей закон ухвалили у 1946 році, а потім вдосконалювали. Законодавство тупо старе, воно вмерло. Там є така “дічь”… Туди напихали жителів міста Севастополя, музикантів, які обслуговували військових на передовій під час Другої світової війни, Небесну Сотню…Ну шо це таке? Небесна Сотня заслуговує на окремий законопроект”,- каже Андрій Козійчук.

Він також зазначає, що з 22 пільг працює тільки 3, ними й користуються АТОвці.

“В нас є 22 пільги, проте багато з них застарілі. Наприклад про позачергове встановлення стаціонарного телефону. Ну хто зараз користується стаціонарним телефоном? Та хіба моя бабуся.
Лише 3 пільги справді працюють: транспорт, комуналка, похорон. Ми хочемо розділити закон на 3 частини, і аби ніхто нічого не вирішували без ветеранів АТО, аби нас частіше питали, що нам потрібно”,- каже ветеран АТО, військовий психолог Андрій Козійчук.

У своєму проекті юристи пропонують: чітко визначити хто є ветеранами; оновити пільги для кожної категорії; Запровадити статуси сім‘ї ветерана (загиблого, померлого, зниклого безвісти ветерана).

“Треба чітко визначити, хто такий ветеран. Скільки танків треба «зжечь» щоб стати ветераном? А також дуже важливо, щоб запровадили статуси для сім‘ї ветерана. Часто кажуть «А що? Вони ж в АТО не їздили. Сиділи собі дома, варили вареники і борщі щонеділі. Який вони стосунок мають до війни? Вони сиділи собі дома, чекали. Так. Вони чекали!”,- каже ветеран АТО, військовий психолог Андрій Козійчук.

Погоджуються з юридичними недоопрацюваннями і місцеві чиновники.

“У нас вже 6 рік йде війна, а досі не зрозуміло чітко, які пільги мають бути з державного бюджету, не зрозуміло, які питання розглядати на рівні місцевому, а які на державному. Хочеться також, аби ті хто захищали територію України (АТО, ООС) мали додаткові пільги. Продовж 2014-2015 року було внесено більше 170 правок у закони, але звичайні люди не надто це розуміють. Треба чітко прописати всі правки – що стосується родин загиблих, що стосується учасників АТО. Вони мають чітко розуміти, що держава регламентує для них. Знижка на телефон, пільги на стоянку – ну що це таке? Здається, що пільг дуже багато, але користуватись ними – практично нереально. Нехай буде краще 5-6 пільг але вони 100% будуть регламентовані державою. Оці всі бюрократичні перепони справді заважають, ми сподіваємось, що усі громадські організації, пов`язані з АТО, об’єднаються і буде реально вирішено ці всі пробеми”, – каже  головний спеціаліст Західного міжрегіонального відділу Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції Володимир Веркалець.