Як карантин повернув франківців до місцевого виробника

Автор: Костинюк Олександр

27 May, 2020 19:16

Поділитись публікацією
Як карантин повернув франківців до місцевого виробника

Карантинні обмеження, які довелося вводити через пандемію COVID-19, сформували нові, неприємні реалії життя для пересічного українця. У складній ситуації опинилася не лише медицина – надважливим завданням перед країною стало зберегти економіку.

Читайте також: Гидко: художник, воїн ЗСУ Андрій Єфіменко відреагував на події довкола готелю Дністер

Нові обставини сильно вдарили по бізнесу, найвідчутніше – по малому і середньому. Більшість магазинів, ресторанів і різних закладів були змушені зачинитися, підприємства відправили у відпустки чи навіть звільнили працівників. А виробники, які реалізували товари на ринках, позбулися місць збуту. Настав час, коли бізнес, як ніколи, почав потребувати допомоги.

Навіщо купувати у місцевого виробника

Підтримувати локальний бізнес вкрай важливо з декількох причин. По-перше, кошти, які ми віддаємо за товари місцевого виробництва, залишаються у межах нашої громади, формують місцевий бюджет та будуть витрачені на потреби спільноти.

По-друге, купуючи продукцію локального виробника, ми підтримуємо розвиток усієї країни. Адже якісні товари вітчизняного виробництва є хорошою альтернативою імпорту. По-третє, місцева продукція часто екологічніша та корисніша, ніж та, що долає тисячі кілометрів перед тим, як опинитися на полицях у супермаркетах.

Декотрі івано-франківські малі та середні підприємства, які наповнювали місцеву скарбничку й часто підтримували важливі громадські ініціативи, в умовах жорсткого карантину опинилися фактично на межі існування. Допомогти їм “вижити” взялися небайдужі франківці.

Save FOP Galicia

Вже два місяці у Facebook існує група, яка дає можливість місцевим підприємцям реалізовувати свої товари попри карантинні обмеження. Save FOP Galicia – це спільнота людей, які хочуть підтримати малий бізнес під час кризового періоду. Головне завдання – сформувати “відповідальний попит”, купувати товари і послуги у місцевих виробників, просувати їх товари серед знайомих, допомагати та лобіювати на місцевому ринку.

Наразі в групі вже понад 6000 тисяч учасників. Локальні виробники тут пропонують свіжу зелень, овочі, фрукти, каву, торти, різноманітну випічку, молочні продукти, сири і ще багато різного. Ідея її створення належить місцевій активістці Наталії Сербин. За її словами, спільнота створилася з одного першого допису у Facebook про салати:

“Одного дня я написала про чудові салати, які мені привезли хлопці, бо не могли продати, у зв’язку з тим, що під час карантину закрилися ресторани, і була велика партія не реалізованої зелені. Побачила, що є багато охочих людей, які готові купити. Тоді і зареєструвала спільноту Save FOP Galicia. Зараз це вже близько 50 виробників і більше 6 тисяч покупців. Є дуже успішні продажі і є менш успішні. Стараємося кожного підтримати. Все залежить від товару, комунікації виробника з покупцями”.

Наталія Сербин розповідає, що спільнота працює на довірі, а головний критерій контролю виробників – відгуки покупців. Люди швидко реагують на добре, а ще швидше – на щось неякісне, тому виробники це добре розуміють, більшість стараються робити все якісно: як і сам товар, так і швидку доставку. Активістка переконана, що спільнота має те, що не дає жоден онлайн-майданчик – це соціальний капітал довіри, який формується дуже швидко.

“Ми ініціатива, а не офіційна структура. Виробник заходить майже невідомий, люди купують, пробують, пишуть відгуки. За кілька днів виробник уже має покупців та авторитет, не інвестуючи в рекламу та менеджмент жодної гривні – це головна перевага для виробника. До того ж ми, як спільнота, допомагаємо їм працювати уже з самостійними онлайн-інструментами (сторінка, магазин) у фейсбуці, також співпрацюємо зі ЗМІ, будуємо власні інформаційні кампанії. Наша реклама – це безкоштовна реклама для виробників. Ми швидкі, гнучкі до викликів, тому хто з нами, той швидко вирішує проблеми. Виробники – економічні, покупці – карантинні!”, – каже засновниця спільноти.

Згодом до доброї справи вирішила долучитися маркетингова компанія VIO.agency. Її співзасновник Іван Матейко розповідає, що компанія взялася систематизувати інформацію та безкоштовно розробила онлайн-каталог виробників.

“Побачили спільноту, коли вона ще була на перших етапах, тоді було тільки кілька сотень учасників. Ми співпрацювали з дрібними місцевими підприємцями, і вирішили позапрошувати їх у групу, а потім зрозуміли, що дописи з часом опускаються вниз, і якщо хтось публікує товари нечасто, то у спільноті вони “забуваються”. Чим більше учасників додавалося, тим більше виникала потреба в систематизації. Ми зв’язалися із засновницею Save FOP Galicia та запропонували допомогти з цим – на безкоштовній основі зробити каталог всіх товарів, представлених у групі”.

У каталозі зібрана інформація про близько дві сотні локальних бізнесів. Згодом він має перерости в окремий сайт, який працюватиме як інтернет-магазин. Сайт уже в процесі розробки і скоро буде повністю готовий.

Матейко додає, що згодом для підприємців планують зробити навчання та викласти відеоінструкцію, як користуватися сайтом і додавати інформацію про себе та свої товари.

“У великих впізнаваних брендів, які не мають проблем із власним сайтом, не виникало з цим труднощів. Проте декому ще важко переводити бізнес в онлайн. Ми помітили, що малим виробникам, наприклад, деяким фермерам було важко вносити інформацію в каталог, тому робили це за них”, – додав Матейко.

Підприємець В’ячеслав Бойко каже – проєкт Save FOP Galicia насправді дуже допоміг у підтримці малого локального бізнесу.

“Це своєрідний майданчик для продажу продуктів. В нашому випадку – це реалізація продуктів харчування від місцевих фермерів, виробників. Як на мене, основний плюс проєкту – це відкритість і доступність. Всі учасники групи відкрито обговорюють якість і ціни продавців. Внаслідок чого покращується якість споживання”, – каже підприємець.

Ще одним великим плюсом групи, на думку В’ячеслава Бойка, є набуття контактів і зв’язків: клієнти знаходять свого “постійного” продавця, а продавці – своїх клієнтів.

“Також відбуваються різні кооперації бізнесу. Дехто з виробників налагоджує контакти зі співпраці, дехто взагалі об’єднується. Дуже дякуємо Наталі у створенні та підтримці групи!”, – додає Бойко.

Підприємиця Марія Вільчак, котра займається випічкою тортів і різних десертів, вважає спільноту Save FOP Galicia дуже зручною:

“Підписана я недавно, але мені вона подобається. Надходить більше замовлень з цієї групи. Також дуже добре, що вона безкоштовна. Крім того, там ще й багато чого якісного можна купити! Як на мене, то це дуже актуально саме в цей час. Задоволена на всі 100%”.

“Купуємо івано-франківське – даємо роботу іванофранківцям”

Міська влада теж розуміла – локального виробника потрібно підтримати: це дасть можливість зберегти економіку Івано-Франківська.

Заступниця начальника управління економічного та інтеграційного розвитку франківської міськради Світлана Криворучко зауважує, що 99% відсотків зареєстрованих у місті суб’єктів господарювання – це представники малого та середнього бізнесу:

“Щодо обсягу реалізації, то лише п’яту частину займає продукція великих підприємств, а решту все – малий і середній бізнес. У формуванні місцевого бюджету податки від франківських підприємців відіграють значну роль”.

Місто пішло назустріч підприємцям – звільнило частину франківських ФОПів від сплати єдиного податку, від орендної плати за користування комунальним майном і т.д. Та згодом ще одним засобом підтримки локального бізнесу стало фактично “нове дихання” акції “Купуємо івано-франківське – даємо роботу іванофранківцям”.

“Така акція проводиться вже більше десяти років. Коли не було карантину, то вона проходила шляхом дегустації продукції місцевих виробників у торговій мережі. Існував також сайт, який саме зараз ми вирішили “підняти” і знову почали активно наповнювати, оскільки це дуже актуально. Через нього можна перейти на сайти виробників і вже безпосередньо з ними домовлятися про купівлю тієї чи іншої послуги або товару. Головну роль у цьому випадку відіграє поширення інформації і те, що всю її можна отримати в одному місці”, – розповідає Світлана Криворучко.

Наразі на сайті зареєстровано вже майже 90 підприємств, які пропонують понад 200 різноманітних товарів і послуг.

“Намагаємося товари реєструвати групами, а вже виробник у себе на сайті (якщо, звісно, має) дає більш детальну інформацію. Загалом це працює так: існує гугл-форма, яку потрібно заповнити, підприємці дають контакті дані, фірму вже реєструємо ми, потім підприємцю приходить логін і пароль, і він вже може вносити та змінювати інформацію про себе на сайті “Купуємо івано-франківське…”. Тобто об’єкт господарювання сам собі веде адміністрування. Це інструмент для підприємця, аби себе показати, популяризувати. Бо не кожен може свій сайт створити, адже це затратно. А так можна скористатися нашим, і вже легше”, – пояснює Світлана Криворучко.

Представники місцевого арт-салону Like, який також популяризує продукцію через сайт “Купуємо івано-франківське..”, вважають ініціативу максимально важливою для франківського бізнесу:

“Це може стати маленьким початком великої справи. Якщо платформою зацікавляться чимало франківців, вона зможе перерости у цікавий простір пошуку товарів і послуг. Безпосередньо для нас сайт став додатковим місцем для реклами, люди звертаються як онлайн, так і заходять до крамниці зі словами “Бачив ваш магазин на “Купуємо франківське”. Приємно отримувати віддачу, і знати, що люди готові підтримати своїх. Адже у нас дуже багато працьовитих і талановитих людей, які можуть представляти свій якісний продукт. Думаємо, люди це розуміють, і готові підтримувати місцевий бізнес різних галузей”.

Крім того, у рамках акції вже створили наліпки на цінники, які дозволяють у великих торговельних мережах ідентифікувати продукцію локального виробника.

Виграють всі

Пандемія COVID-19 стала складним викликом для всього суспільства, але слід констатувати – навіть у таких умовах треба шукати ефективні рішення. Як показує практика, зусилля небайдужих не залишаються без уваги та дозволяють досягти бажаних результатів.

Можна бути впевненими, що такі ініціативи та акції, приносять велику вигоду всім: і підприємцям, і місту, і звичайним споживачам. Усі, хто вже знайомий із Save FOP Galicia та “Купуємо франківське…”, відзначають користь від цих платформ.

Підприємства малого та середнього бізнесу отримали майданчики для популяризації своєї продукції та торгівлі, і це не дає їм “завмерти” в умовах карантину або й повністю перестати існувати. Відповідно міський бюджет продовжить наповнюватися податковими відрахуваннями ФОПів. А франківці-споживачі у легкому доступі мають ресурси, де представлені широкі асортименти різноманітних якісних товарів і послуг.

Матеріал створено в рамках стипендіальної програми “Залишайся у професії”, яку організувала ГО “Інтерньюз-Україна” за підтримки “Медійної програми в Україні”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.