З групою підтримки та обіцянками: як Марцінків виправдовувався перед громадами Хриплина та Микитинець за житло для ВПО у промзоні (ФОТО)

Автор: Борис Марія

16 Mar, 2023 19:02

Поділитись публікацією
З групою підтримки та обіцянками: як Марцінків виправдовувався перед громадами Хриплина та Микитинець за житло для ВПО у промзоні (ФОТО)

10 березня Івано-Франківська міська рада погодила отримання гранту від Північної екологічної фінансової Корпорації (НЕФКО) у розмірі 9 500 000 євро для будівництва соціального житла для переселенців. Йдеться про 12 пятиповерхових будинків. Хриплина та Микитинець

Вибрали й місце для такого будівництва. Попередньо, ним має стати територія у зоні промислового вузла, що на межі Микитинців та Хриплина. Одразу на сесії міська рада змінила й цільове призначення ділянки та передала її у користування управлінню капітального будівництва.

Для мешканців обох приміських сіл це стало шоком, адже про такі плани мерії вони дізналися з новин. Людей обурило те, що їхньою думкою ніхто не поцікавився, а просто поставили перед фактом. Окрім того, у місцевих є деякі побоювання, що там, де збудують декілька будинків, у підсумку забудують все. Тож вони проти будівництва.

До теми: Міськрада підтримала грант НЕФКО на будівництво житла для переселенців: його вже називають “гетто”

15 березня мешканці Хриплина та Микитинець запросили міського голову Руслана Марцінківа на зустріч, аби нарешті почути пояснення від мерії. Ну а той прийшов з численною групою підтримки – людей у формі, чиновників та цивільних. Як потім стало відомо – це були внутрішньо-переміщені особи. Як пройшла і чим закінчилася зустріч на свої очі бачила Галка.

«Я готовий підписати…» або Як Марцінків обіцяв все і всім

Близько 17 години на місці, яке планують забудувати (йдеться про територію на вулиці Юності 70, в районі зупинки «Пресмаш»), зібралися декілька десятків людей. Це представники влади, переселенці і військові, для яких планують збудувати це житло та місцеві, які проти такого будівництва.

Першим слово взяв Марцінків. Він одразу вибачився перед мешканцями Микитинець та Хриплина за те, що вчасно не повідомив про плани мерії. Мер визнав, що це його промах, тому є проблема. Але він спробував пояснити це тим, що у країні війна і є загиблі.

«Треба було спочатку поспілкуватися, зробити громадські збори. Прошу вибачення. Трішки ми злегковажили. Може тому, що, на жаль, щодня у нас похорони. Сьогодні два, вчора були. Тому, можливо, дещо злегковажили цими речами. Але краще пізно, ніж ніколи. Тому ми сьогодні прийшли з вами поспілкуватися», – звернувся він до людей, які одразу відрізали – «маніпулювати похоронами зараз недоречно».

Мер запевнив, що конфліктна земля належить громаді й нікуди вона не перейде. І що законом дозволено будувати соціальне житло у промзонах.

«Це земля виділена в управління УКБ. Вона не переходить у чиюсь власність. Це власність громади. Так, у промисловій зоні, але згідно з законом про містобудівельну діяльність зі змінами, які були проголосовані у травні минулого року, у промисловій зоні дозволяється будівництво житла для тимчасового перебування ВПО. І ніякі обмеження на інші підприємства це не несе. Це є закон. Тому не треба переживати, що там якесь підприємство поряд закриється чи закладаються якісь санітарні вимоги», – сказав Марцінків.

Також мер спробував пояснити, чому обрали саме цю ділянку. За його словами, це місце віддалене від іншого житла, тут є комунікації та транспорт. Саме це було у пріоритеті під час вибору.

Після пояснень Марцінків одразу перейшов до обіцянок вирішити проблеми Хриплина та Микитинець.

«По-перше, ми плануємо тут на першому поверсі для діток садочок зробити. По-друге, з 1 вересня у Микитинцях ми відкриваємо ще дві групи, але це лише для жителів Микитинців. По-третє, коли вже житло буде здане, добавлятимемо сюди транспорт. Розуміємо, що у школі в Микитинцях треба добудувати третій поверх. Є потреба. Готові планувати і робити це якнайшвидше, – запевнив голова громади. -Також звертаюся і до села Хриплин. Про всі проблеми знаю. Про каналізацію, яку ми маємо доробити. Про добудову школи. Про дороги. Ми постараємося цього року все це зробити. Я готовий підписати меморандуми з Микитинцями і Хриплином, де ми опишемо всі ці проблеми та їхнє вирішення».

Також з  вибачень та обіцянок розпочала своє звернення староста Микитинців Ірина Паращук. Вона привселюдно визнала, що вчасно не повідомила про намір мерії. Тож бере на себе всю відповідальність.

«Хочу сказати слова вибачення за те, що невчасно та не повному обсязі повідомила про це. Не так, як то мало би бути. Беру це на свою відповідальність. Я не завжди правильно оцінюю ситуацію, але мені здається, що в даному випадку ми не маємо про що сперечатися. Єдине, у чому відчуваю свою вину, що невчасно про це повідомила», – сказала вона.

Втім, з натовпу одразу уточнили, що вона взагалі нічого не повідомила, з ними ніхто не радився. А про плани мерії вони дізналися з новин.

Парущук з цим погодилася та одразу взялася виправдовуватися та натякати, що людьми маніпулюють і вони проти переселенців.

«Так, не повідомила взагалі. Ви про це дізналися з новин. Але давайте подивимося на це з іншої сторони. Давайте не будемо піддаватися маніпуляціям і зловживанням, які деякі особи хочуть зробити…», – наголосила Паращук.

Після чого староста теж почала сипати обіцянками.

«Щодо дорадчої ради – її склад буде змінений найближчим часом. І кожен бажаючий буде членом цієї ради. Можете приходити писати заяви. Хочу сказати і стосовно дамби. Руслан Романович, прошу у присутності людей не пообіцяти, а гарантувати, що ті першочергові заходи, які ми окреслювали, будуть розглянуті і втіленні в життя», – заявила Паращук.

Марцінків ще раз вибачився та пообіцяв, що цього року роботи щодо дамби завершать.

«Я сказав – дамба, третій поверх школи. Врахуємо, зробимо все», – запевнив він мешканців громади.

Це гетто! Що кажуть місцеві про намір забудувати промислову зону

Староста Хриплина Роман Соколик став на бік людей, які проти будівництва. За його словами, це може призвести до руйнування останньої промзони у громаді. І жодна людина не проти переселенців, як це пробують подати.

«Як я почув, ми зараз переходимо на те, що хтось проти ВПО. Такого немає. Жодна з громад не проти. Хочемо вибачитися, якщо ви так подумали. Такої інформації не поступало від жодного мешканця. Ми навпаки за те, щоб вибирали правильні місця для проживання. А не місце у центральній частині промислової зони. Адже це відкриває питання руйнування останньої промислової зони у Франківській громаді. Виходить, що ми скорочуємо промислові зони. Після чого нам прийдеться їхати на роботу за кордон», – сказав староста Хриплина.

Він додав, що багато людей з Хриплина мають саме таку думку і що мерія зробила вибір без вибору.

«До мене зверталося дуже багато людей – всі висловлювалися з негативом щодо неправильності обраного місця. Наголошую, ми не проти того, щоб будували будинки. Ми не проти того, щоб залучали гранти. Ми не говоримо того, щоб не розміщували ВПО. Зараз таке враження, що ми проти них. Такого немає. Ми прекрасно розуміємо їхню трагедію… Мова йде не про те, що ми не хочемо їх прийняти. Просто саме місце не правильне. Тобто, це вибір без вибору», – наголосив Соколик.

З його словами частково погодився і Руслан Марцінків. Він підтвердив, що це вибір без вибору. Пояснив, що у громаді «чомусь» майже не залишилися землі для будівництва житла.

«Хочу сказати, що Роман правильно сказав. Це вибір без вибору. Ця ділянка не є оптимальною для будівництва житла. Я це підтверджую. Але в тих умовах, у які ми сьогодні поставленні… Так сталося, що вільної землі, де можна будувати житло, не так багато залишилося… Справді, це вибір без вибору. Так, це не найкращий вибір, адже тут є промзона…», – пояснив Марцінків.

Але Марцінків не погодився з Соколиком, що люди не проти переселенців.

«Я знаю, що в групах писалося… І про «русскій мір», що прийде сюди. І багато чого іншого. Я це читав все… Але ще раз хочу закликати до порозуміння. Бо це вибір без вибору. Ще раз перепрошую у сіл Хриплин та Микитинці, що я не відчув цього моменту і не зібрали збори раніше», – сказав Марцінків.

Слова Марцінківа заперечила Галина Ленник, яка взялася донести позицію громади Микитинець, адже раніше староста села стала на бік міськради.

«Я представниця Микитинець, яка проти цієї забудови. Тактика у пана мера дуже цікава – москальська така тактика. Зіткнути чолами переселенців і нас. Ні в якому разі ми не проти переселенців. Ніхто не проти переселенців – це аксіома. У мене жили переселенці. Ми не є монстри, як нас хочуть показати. Питання тільки у земельній ділянці. Це ж натуральне гетто! Це найгірший варіант! Влада приєднала багато сіл, тож є багато землі. Чому влада не працює над цим, а знайшла найгірший варіант? Це промислова зона. Питання тільки про земельну ділянку», – сказала жінка.

Ще деякий час присутні сперечалися під дощем, обіцянками та вибаченнями Марцінківа. Але до згоди так і не дійшли – люди залишилися зі свою думкою, а Марцінків пообіцяв їм ще раз зустрітися та поговорити. Тож невдовзі всі розійшлися.

Втім, Марцінків через деякий час після зустрічі поспішив заявити на своїй facebook-сторінці, що громади Микитинець та Хриплина вже не проти будівництва. І це точно не так. Відповідні коментарі селяни написали під згаданим дописом – та їх буквально на очах чистять та модерують.



Представники двох громад, попри обіцянки мера, поки не бачать варіантів зведення житла у промисловій зоні та мають намір продовжувати захищати її від забудови.