Збирали три роки: жителі Великої Тур’ї встановили стелу за кошти зі здачі сміття (ФОТО)

Автор: Жанна Головенко

14 Тра, 2024 12:15

Поділитись публікацією
Збирали три роки: жителі Великої Тур’ї встановили стелу за кошти зі здачі сміття (ФОТО)

Активісти з Великої Тур’ї, що на Калущині, зібрали майже 34 тонни склотари та здали її на перероблювання. А за отримані гроші встановили нову стелу-табличку при в’їзді до села. 

Автор соціально-екологічного проєкту Михайло Тріщ розповів “Галці“, що ця ідея виникла випадково, коли він був у лісі на грибах.

“Побачив пакети зі сміттям і чітко усвідомив, що воно там лишиться надовго, бо з лісу їх ніхто не забере. Тому вирішив організуватися з однодумцями та спільно вирішити цю проблему”.

Щоб зацікавити та заохотити людей до сортування, чоловік запропонував здавати склотару та картон, а за отримані гроші встанови нову табличку при в’їзді до Великої Тур’ї.

«Я написав допис на фейсбук-сторінці групи «Велика Тур’я Online». Поділився своєю ідеєю щодо таблички та запитав думки односелець. Було багато коментарів підтримки, після чого я взявся шукати однодумців, які допомагали б в організації процесу збору відсортованої склотари», — каже Михайло.

Односельчанин Руслан Петрушка на тракторі з причепом допомагав збирати мішки зі склотарою по селу. А Іван Моштук виділив частину свого складського приміщення для накопичення макулатури.

“Це тішить, що знаходяться небайдужі люди, з якими легко розпочинати будь-яку благородну справу”, — додає чоловік.

Збір склотари проводили кожних три місця у суботу в період з 2020 року по 2023 рік. Протягом трьох років до ініціативи долучилися понад 20% жителів Великої Тур’ї, зазначає Михайло. 

 

За увесь час акції волонтери зібрали на 85 тисяч 270 скляних пляшок, а це — 34 тонни 108 кілограмів склотари. А також 381 кілограм картону. За здану склотару та макулатуру людям вдалося назбирати 42 422 гривень. 

У 2024 році активісти взялися облаштовувати стелу на в’їзді до Великої Турʼї зі сторони села Белеїв. Встановлювали табличку, так само як і заробляли на неї  — спільними зусиллями.

“По всіх селах стоять такі стандартні, подекуди ще радянські таблички, а ми хотіли зробити щось оригінальніше”, — зазначає Михайло. 

 

Макет розробив місцевий дизайнер Володимир Подайко, а монтували всі, хто мав навички та ентузіазм. За словами організатора Михайла Тріща, на цей проєкт не витратили жодної гривні з бюджету громади.

Стелу “Велика Тур’я” урочисто відкрили 12 травня. 

Активісти планують продовжити свою сортувальну ініціативу й наступного разу за вторговані зі склотари і картону кошти висадити сакури у місцевому сквері.