«Галка» пропонує читачам пригадати, які зміни, на краще чи на гірше, відбулися в Івано-Франківську впродовж 2015 року.
Дороги
Протягом року у Франківську інтенсивно лагодили вулиці та міжбудинкові проїзди. Серед найбільш важливих ремонтів – Хіміків, Целевича, Промислова, Дудаєва, «Мала об’їзна»( Максимовича, Деповська, Сліпого, Кисілевської), Манюха, Крива, Гарбарська, тривають роботи на Набережній і Тичини.
Транспорт
У 2015-ому ціна на проїзд у тролейбусах Франківська зросла до двох гривень, у маршрутках – до чотирьох гривень. Натомість в міських автобусах встановили GPS, почали давати квитки.
КП «Електроавтотранс» придбав два чеські тролейбуси. Перевізники закупили великогабаритні автобуси, які возитимуть франківців з 1 січня.
Фасад головного вокзалу відреставрували. З Івано-Франківська до Львова почав їздити новий швидкісний дизель-потяг.
Громадський простір
Один із найбільш занедбаних скверів міста – на вулиці Мазепи, позаду Медичного коледжу, отримав нове життя. Тут встановили 40 енергозберігаючих ліхтарів, насадили чимало сортових кущів та квітів, облаштували велопарковки та дизайнерські лавки.
На вулиці Гончара виклали нову бруківку, встановили нові симпатичні лавочки та антипаркувальну огорожу.
На площі перед Білим домом франківці мали змогу посидіти на перших в Україні парклетах.
Також змінили свій вигляд кілька дворів у мікрорайоні Каскад – на вулиці 24 серпня 1-3 та Стуса 43, 18, 21.
Велоінфраструктура
Нові велопарковки з’явилися біля медуніверситету, на Стометрівці та біля Ратуші.
Велодоріжки почали споруджувати на вулиці Галицькій та Набережній.
Архітектура
Подією десятиліття можна назвати відкриття для громади Палацу Потоцьких, адже з 2004 року ця територія була закритою. Там уже провели толоку, мистецьку акцію та міжнародний архітектурний воркшоп.
На вулиці Василіянок не стало старенького будиночка із маскаронами. Замість нього споруджують багатоквартирне житло.
На цій же вулиці під загрозою садиба Гриневичів, на місці якої планують звести восьмиповерховий будинок.
З’явився проект споруди, яку планують збудувати на теперішній парковці галереї «Бастіон».
Будівельним скандалом року став намір забудувати ділянку біля міського озера. Через резонанс фірма-забудовник відмовилася від робіт на цій території.
Пам’ятники
Встановлено пам’ятник Андрею Шептицькому. Його відкрили з нагоди 150-річчя з дня народження митрополита під час грандіозної події – Патріаршого собору УГКЦ.
На розі Мазепи та Бельведерської тепер є монумент Ігнація Камінського, бургомістра Станіславова.
Погруддя Данила Галицького розмістили на вулиці, названій на його честь. А біля Університету нафти й газу – бюст Івана Пулюя.
На могилі Героя Небесної сотні Романа Гурика відкрили йому пам’ятник, а на стіні школи,де він навчався, – меморіальну дошку. Також у місті відкрили єдиний в Україні Музей Небесної Сотні.
Крім того, у місті встановлено кілька десятків анотаційних дощок про відомих людей, які тут мешкали, у рамках програми «Івано-Франківськ – місто героїв».
Медицина
В Івано-Франківській клінічній лікарні капітально відремонтували відділення судинної неврології. В онкодиспансері відкрили новий денний стаціонар.
Лікарі з Америки, представники української діаспори, подарували Центральній міській клінічній лікарні обладнання для хірургічних операцій на відкритому серці.
Освіта
На базі медуніверситеті на майдані Шептицького відкрили найбільший анатомічний музей в Україні.
У яслах-садочку №17 “Ромашка” на вулиці Вовчинецькій відбулося відкриття другої черги.
В мікрорайоні Пасічна завершився перший етап спорудження Академії футзалу – відкрили кілька футбольних полів зі штучним покриттям, доступних для кожного.
Мистецтво
Навесні у місті відбувся Конгрес рисувальників, під час якого містяни творили разом із закордонними митцями. На згадку залишилися розмальовані стіни та вікна у готелі «Дністер».
Визначено переможця конкурсу пам’ятного знаку Небесній сотні, що має розміститися на стіні адмінбудівлі.
В Івано-Франківському драмтеатрі представили благодійний арт-проект, спрямований на підтримку важкохворих дітей, «Оскар і Рожева Пані».
На місці культового кафе “Під лиликом” на вулиці Шевченка відкрилася книгарня-галерея. Запрацювало урбаністичне онлайнове «Urban Space Radio».
У місті з’явилося кілька яскравих зразків стріт-арту. Аргетинець Хорхе Помар розмалював одну з електричних підстанцій. Майстри з Kickit Art Studio прикрасили стіни дитячої лікарні на Чорновола і замуровані вікна камениці на Незалежності. Художник Юрій Пітчук зобразив Квітку Цісик у дворі на Галицькій, казкових персонажів Івана Франка на Позитроні, Олексу Довбуша і Захара Беркута на Каскаді.
Туризм
Восени в місті стали можливими аудіоекскурсії для самостійних туристів. Раніше для цього встановили спеціальні вказівники, таблички, пілони, надрукували мапи.
Запрацював мобільний додаток «Івано-Франківськ для туристів», який допоможе дізнатися про різні заходи та події міста, знайти на карті архітектурні пам’ятки, готелі,ресторани.
Відтепер туристів до Франківська здалеку має приваблювати телевізійна вежа, яку прикрасили кольоровою ілюмінацією.
Це – лише невеликий перелік того, як змінилося наше рідне місто за якихось 365 днів.
“Галка” бажає ініціативним пересічним мешканцям та владі не зупинятися на досягнутому і продовжувати робити Івано-Франківськ найкращим у світі!