“Зверху горить, знизу сире”. Медики, освітяни й кухарі обговорили реформу харчування франківських школярів

Автор: Єва Жасминова

04 Sep, 2019 17:10

Поділитись публікацією
“Зверху горить, знизу сире”. Медики, освітяни й кухарі обговорили реформу харчування франківських школярів

Медики схвалюють реформу харчування школярів, а підприємці – просять грошей на нову кухонну техніку. 

Четвертого вересня в Івано-Франківську освітяни та медики обговорили організацію здорового харчування школярів у закладах загальної середньої освіти Івано-Франківська.

Нещодавно зірковий кухар Євген Клопотенко презентував збірку рецептів зі 110 «просунутих» страв, які можна буде готувати в їдальнях. Закупівельна вартість продуктів для страв не зросла ні на гривню, а ось технологія приготування дасть змогу зробити учнівські сніданки та обіди смачнішими, кориснішими та апетитнішими на вигляд. Ціна за сніданок має коштувати 15 гривень, обід – 20.

Лікарка-методистка по роботі зі школярами міста Олена Осовська розповідає, що в Івано-Франківську збільшилась кількість захворювань різних ступенів ожиріння серед дітей. На думку спеціалістки, це пов’язано з браком культури харчування, популярністю фаст-фуду серед молоді та лояльності батьків у цьому питанні, інформує “Галка”.

«За 10 років у нас зменшилась кількість захворювань кишково-шлункового тракту. Проте водночас збільшилась кількість захворювань, пов’язаних з ожирінням різного ступеня серед дітей. Це дуже велика проблема, яка потім може перетікати у цукровий діабет. Це все наслідок браку культури харчування: діти надають перевагу фаст-фуду, паніні, бутербродам, бургерам. Власне цей збірник складений для того, аби страви були збалансовані, трави і спеції додавали запаху й смаку, а діти будуть звикати до якісної іжі, яка красиво виглядає. Бо для батьох батьків є нормальним купити дитині піццу чи шаурму аби потішити. Але це – не правильно. З медичної точки зору – ми тільки за реформу харчування в шкільній освіті»,- каже лікарка.

Натомість підприємці просять від державних органів підтримки і фінансування, адже вважають, що приготувати нові страви на старому обладнанні неможливо.

«Треба приготувати крем-суп. Наприклад, 300 порцій, а як це все перетерти? Це ж фізично неможливо та й технологічно небезпечно. Потрібен потужний блендер»,- кажуть підприємці, що готують для учнів школи-ліцею №23 імені Романа Гурика.

У спеціалізованій школі № 5 розповіли, що через специфічне обладнання деякі страви кухарі не можуть приготувати, а діти не розуміють “високої кухні”.

«Пробували робити котлети у потрійній паніровці: мука, яйце, сухарі. Воно зверху горить, знизу сире. У наших духовках важко таке готувати, але сьогодні шукали методи, аби було смачно, й зробили 160 таких порцій. Також було 300 порцій фруктового плову. У його склад входив чорнослив. Діти дивились підозріло – що то таке чорне. Доводилось до кожної дитини підходити і пояснювати, що то таке є. Бувають страви, наприклад, «Мак енд чіз». Ми ж в Україні живемо, як ми то маємо вимовляти?»,- каже підприємиця п’ятої школи Любов Миколаївна.

Головна спеціалістка міського управління ГУ Держпродспоживслужби в області Світлана Королик вважає, що збірка рецептів Євгена Клопотенка містить багато цікавих і доступних страв, а школи можуть обирати – які саме смаколики готувати учням.

«У нашій службі вже погоджували нові меню, бачимо що страви Євгена Клопотенка вже з’являються в школах нашого міста. Є школи, де лише частково використовують страви із його меню, а є такі, що повністю перейняли усі рецепти. Страв досить багато, то ж є з чого вибрати»,- зазначила Світлана Королик.

Директор Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Ігор Максимчук переконаний – система харчування, складена за «совітських», часів вже не підходить для сучасних дітей.

“Ми живемо зараз у суспільстві, яке змінюється не роками, а днями, годинами. Ми повинні йти в ногу з часом. Я завжди кажу – ми можемо провести новації лише разом. Я дуже не люблю показухи і лицемірства, якщо ми це робимо «просто так» – змін не буде. Лідери «Нової української школи» мають бути зацікавлені в інноваціях, бо це лише на користь учням. Ми повинні зробити так, аби дітям було приємно заходити в їдальню: не лише красивий інтер’єр, але й естетика страв. В результаті має бути задоволений учень, батько, мама, менше скарг, конфліктних ситуацій”, – каже  Максимчук.

Також Максимчук зазначає, що основний результат реформи лежить не лише на підприємцях, що організовують харчування, але й на дирекції шкіл та батьках учнів. Їхнє завдання – донести дітям важливість здорового харчування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Курка по-італійськи та кебаб із сиром: як у Франківській гімназії ввели меню від Клопотенка (ФОТО)