Вдосконалена станція та нестандартні речі: як франківець із сонячною панеллю на балконі підготувався до холодів і вимкнень (ФОТО, ВІДЕО)

Автор: Костинюк Олександр

11 Лис, 2022 08:16

Поділитись публікацією
Вдосконалена станція та нестандартні речі: як франківець із сонячною панеллю на балконі підготувався до холодів і вимкнень (ФОТО, ВІДЕО)

Ще кілька місяців тому українців почали готувати до найскладнішої зими за всі роки незалежності. Підготовка до опалювального сезону вже влітку була в самому розпалі, а мешканців ще тоді закликали самостійно утеплювати будинки та готуватися до ймовірних вимкнень світла та тепла.

Читайте також: Сонячна станція на балконі чи сотні панелей на подвір’ї. Як прикарпатці переходять на альтернативну енергію

В умовах, коли удари ворога по енергетичній структурі почастішали, а шкоди від них побільшало,  підготовка до зими ще більше впала на плечі кожного українця. Продумуючи різні розвитки подій, люди почали шукати обігрівачі, дуйки, ліхтарики, запасатися батарейками, свічками, сірниками, теплим одягом і т.д. Але завжди є і ті, хто йдуть нестандартним шляхом. Наприклад, франківець Ігор Шерепот вирішив удосконалити власну сонячну станцію, яка в нього розміщена прямо на балконі, а також закупитися деякими цікавими елементами одягу.

Раніше “Галка” вже писала про сонячну станцію на балконі Ігоря (ФОТО). Тоді ми розповідали, що отриману енергію сонця чоловік використовує в домашніх потребах – для освітлення в квартирі, заряджає ґаджети, на ній працює техніка, а також створена система “відеонагляду” за хом’яком, коли нікого немає вдома.

Все працює від сонця

Щоб підготуватися до зими, Ігор Шерепот вирішив вдосконалити свою станцію – купив і зібрав новий акумулятор.

“На заміну автомобільному акумуляторові, який був раніше, зараз у мене збірка з чотирьох “банок” по 230 Вт/год (70 А/год), що разом дає майже 1000 Вт/год. Разом я на це витратив десь близько 10 тисяч гривень. Такі акумулятори недешеві і в Україні їх зараз немає у продажі через проблеми з імпортом з Китаю. Новий акумулятор – літійзалізофосфатний. Наразі це найкраща акумуляторна технологія з тих, що доступні широким масам. Вони безпечніші, не займаються, мають більшу ємність за однакової ваги. Я довго ці акумулятори шукав, але таки знайшов. Проте їх потрібно самому підключити, треба в тому розбиратися. А якщо хочеться купити все готове, то це ще десь на 30% дорожче буде. Відповідно такої ємності збірка в гарному корпусі, без дротиків буде коштувати десь 13-15 тисяч гривень”, – розповідає чоловік.

Ігор жартує: у зібраному стані акумулятор вийшов схожим на якусь бомбу, як показують у фільмах. Хотів сфотографувати і викласти у соцмережі із запитанням «що це таке?», але вирішив цього не робити, аби дійсно люди не подумали, що то бомба. “Там ще тільки годинника зі зворотним відліком не вистачає” (сміється, – ред.).

Якщо за характеристиками по ємності і автомобільний, і новий акумулятори заявлені приблизно однаково, то на ділі є дуже суттєва різниця. “Не вийде підключити щось до автомобільного акумулятора, аби він віддавав довго енергію”, – зауважив Ігор Шерепот. Їхній плюс – це хіба що відносно дешева ціна.

“Для того, щоб повністю зарядити новий акумулятор від сонячної панелі за ідеальних умов потрібно 4-5 днів. Зараз, наприклад, у мене тут заряджається два павербанки і налобник, а надлишок енергії йде по хаті. Все світло в квартирі – від сонячної панелі. Тож можна сказати, що вимкнення нас не стосуються”.

Отже, до такої системи франківець підключає світло в обох кімнатах, ноутбук, акустику, все, що працює від USB і заряджається, електровелосипед, вентилятори, а через інвертор на 220 В – всю техніку потужністю до 300 Вт.

“Словом, все, окрім холодильника, бойлера і пральної машинки, можна безперебійно живити – якщо акумулятор заряджений – десь дві доби точно. Це якщо би світло взагалі не вмикали. А якщо його хоч на годину ввімкнуть, то за той час потужним зарядним автомобільним його можна зарядити приблизно на 40%. І це, вважай, ще одна доба додасться. А якщо суто використовувати його для освітлення, то це взагалі ніщо. Від заходу сонця до 23-ої вечора, коли ми вмикали в хаті всі світла, то акумулятор сів лише на 10%. Щодо холодильника, то йому насправді достатньо години електрики на добу: він там наморозить і якщо ви не будете його відкривати постійно, то він точно добу простоїть. А так то вся техніка працює від інвертора”.

Щодо генератора, то такий варіант Ігор Шерепот навіть не розглядав. Каже – це шумно, брудно, важко, і ще й усе в диму:

“Це хіба, коли всі в підвалі зберуться, сидите навколо, то він дасть якесь світло. Або він має сенс, коли йдеться про великий приватний будинок. А для квартири це взагалі не варіант та й куди його тут покладеш”. 

А як з обігрівом?

Якщо зі світлом немає проблем, то питання обігріву, розповідає франківець, його дуже зацікавило. Найперше: якщо не буде електрики і газу взагалі, то як гріти воду, щось зварити.

“Можна було б взяти газовий туристичний балон. Але я придумав, що можна до нового акумулятора підключити автомобільний кип’ятильник. Замовив я його з Китаю, буду прямо до плюса і мінуса під’єднувати, та й кипятити воду в каструлі”.

Друге щодо обігріву, то стало цікаво, чи запрацює кондиціонер. “У мене був інвертор на 300 ват, він не потягнув. Я взяв у тата інший інвертор, британський, на 1100 ват і спробував ввімкнути від нього кондицінер – працює. Звісно, трохи просідає напруга, але якщо акумулятор заряджений, то годинку-другу можна гріти квартиру кондиціонером. І це точно набагато вигідніше, ніж обігрівач”.

Також, за словами Ігоря Шерепота, він намагається переходити на концепцію “гріти не повітря, а себе”. Бо для того, щоб зігріти собі тіло, спочатку потрібно зігріти значно більший об’єм повітря, аби воно аж потім зігріло людину.

“Тому ми собі на AliExpress купили електропростирадло, електрожилетки. Простирадло вставляється у розетку, бере всього лиш 100 ват. Усі запитують, чи не б’є струмом. Так-от ми десь місяць ним користувалися – струмом не било. Вмикаєш в інвертор, і тобі гріє безпосередньо ліжко, а не всю квартиру. Простирадло таке коштувало десь 600 грн, воно велике, двоспальне. Обігрівачі споживають від тисячі Вт, а це всього лиш 100 Вт”.

Щодо електрожилетки, то її можна підключити до павербанку і вибрати потрібний режим. “Якщо одягнути зверху куртку, то одразу відчуваєш тепло. Така жилетка – це ще добра ідея для наших захисників – одягаєш її під бронежилет, і вона буде дуже добре гріти, навіть якщо людина просто стоїть і не рухається”, – каже Ігор Шерепот.

Також Ігор користується електроустілками (вартість близько 200 грн). Устілки з нагрівальними елементами слід вставити у взуття, кабель можна протягнути через штани та ввімкнути у павербанк, а його взяти собі в кишеню:

“Он дружина зараз сидить у них, від ноутбука собі під’єдналася. Я раніше, як питав у знайомих, може комусь теж таке взяти, то казали щось типу «та нащо», а тепер просять замовити і їм. Наразі мені з Китаю їдуть такі 32 пари, і люди вже всі собі забронювали. Реально для людини, яка мерзне в ноги і десь сидить в офісі, то це просто спасіння, хоч і може виглядати дивно”.

Поради для інших 

На прохання “Галки” Ігор Шерепот ділиться порадами, як краще підготуватися до вимкнень і холодів. Найбільш бюджетний варіант, коли потрібно джерело живлення на 220 В, – це мати якийсь автомобільний акумулятор.

“Зараз, наприклад, у багатьох людей проблема з газовими котлами. Газ є, але ж він потребує ще й електроенергії. От тоді берете автомобільний акумулятор, інвертор, і в нього втикаєте котел. Є свої певні нюанси, але має працювати. Це найбільш бюджетний варіант. Якщо ви маєте більше грошей і хочете акумулятором щось заряджати, освітлювати, щоб це був не павербанк, тоді вам  потрібен уже літійзалізофосфатний, який коштує від 10 тисяч гривень. Сонячної панелі вам не потрібно, просто треба, щоб він був зарядженим, а також належно доглядати за ним, як за вазоном. Бо якщо його перезаряджати, недозаряджати, тримати розрядженим, він швидко зіпсується. А так то він легенький, безпечний, з нього нічого не тече, він не займеться. Просто як великий павербанк”.

Щодо тепла, то Ігор Шерепот радить забути про обігрівачі, свічки, вогонь у хаті. Набагато ефективніше та безпечніше, за його словами, гріти себе такими цікавими речами, про які йшлося вище: електрожилетками, устілками, простирадлами, різними ковдрами з USB-виходом.

“Такого є багато – і для людей, і для тварин. Зараз мені доїжджає ще один такий нагрівальний елемент – його можна вшити взагалі будь-куди і він практично не споживає енергії. А, наприклад, щодо світла, то свічки – це технологія ще тритисячолітньої давності. Світити свічкою – це все одно що гріти їжу не у мікрохвильовці, а в печі на дровах. У мене вдома від павербанка всюди світять гірлянди, енергії майже не споживають, а світла дають, як п’ять свічок”.

Ігор Шерепот каже, що робив експеримент зі свічкою і маленьким світлодіодним ліхтариком з USB-роз’ємом: виявилося, що той ліхтарик, ціною у два долари, світить, як шість свічок. При цьому нічого не горить, віск не розливається, кіптяви немає, дитина нічого не перекине, плюс воно ще й світитиме у той бік, куди ви його спрямуєте.

“Але багато людей надають перевагу саме свічкам. І зважте, свічка за три вечори згорить, а цей світлодіодний ліхтарик буде працювати багато років. Вони є дуже різні, коштують від одного долара. Від павербанка на 10 000 мА/год він буде світити три доби. І це світло буде яскравим і набагато безпечнішим, екологічнішим.

Насамкінець Ігор Шерепот додає – якщо у питанні акумуляторів, інверторів ще треба розумітися, то якісні павербанки та світлодіодні ліхтарики зараз точно потрібні всім. 

Розмовляв Олександр Костинюк
Фото Юрія Валька, Ігоря Шерепота

Теги: