Індустріального парку в Франківську не буде? І взагалі, ті парки десь існують не на папері? – фактчек Галки

Автор: Вадим Войтик

16 Сер, 2023 14:42

Поділитись публікацією
Індустріального парку в Франківську не буде? І взагалі, ті парки десь існують не на папері? – фактчек Галки

В Івано-Франківську хочуть сформувати ділянку під індустріальний парк. Але оскільки в межах міста потрібних вільних та придатних площ не залишилося, мерія опрацьовує питання облаштування технопарку в Тисменичанах, це 20 км від центру громади. 

Галка вирішила в цій історії розібратися. 

1. Що це за парки такі?

Індустріальний парк – це певна територія, спеціально призначена для промислового використання. Ключова перевага такої території – це зручні логістика та комунікації. Податкові та інші преференції у світовій практиці є скоріше винятком. 

В Україні закон передбачав державне стимулювання облаштування та функціонування індустріальних парків, безвідсоткові кредити (позики), цільове фінансування на безповоротній основі за рахунок коштів Державного бюджету України. З 2021 року також передбачено компенсацію витрат на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж та надання податкового й митного стимулювання.

У червні 2022 року депутати Верховної ради України ухвалили зміни до митного та податкового кодексів, що передбачають нові пільги для учасників індустріальних парків.

2. Це ж було уже!

Так точно. У жовтні 1992 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон”. В кінці 1990-х років цей інструмент стане одним із ключових у мінімізації оподаткування в Україні. А в середині нульових СЕЗ втратять право на спеціальний правовий режим як такі, що не виправдали покладених на них очікувань. Щоб зробити цей висновок, країні знадобилося понад 12 років та мільярдні збитки.

У 2012 році була друга спроба через ухвалення року Закону України “Про індустріальні парки”. Відтоді, за інформацією Міністерства економіки України, до Реєстру індустріальних парків включено 52 індустріальні парки, у 25 із них визначено керуючі компанії, а у 8 парках є учасники. Індустріальні парки створені майже в усіх областях України.

Втім наразі, за словами експертів, в Україні є лише чотири якісні інфраструктурні об’єкти, які вже мають резидентів з реально працюючими заводами. Це:

  • Індустріальний парк «Біла Церква» (Київська область);
  • Вінницький індустріальний парк;
  • Індустріальний парк «Соломоново» (Закарпатська область);
  • Індустріальний парк «Коростень» (Житомирська область).

Сім парків нині знаходиться в процесі будівництва, інші – або ж заростають бур’янами,  або існують лише на папері.

3. Чому ж ідея не працює?

Окрім загальних політичних і безпекових викликів, які протягом останніх десяти років не давали повною мірою розвиватися бізнесу в цілому, існує низка відомих практичних причин.

Першим негативним чинником експерти вважають проблеми з оформленням земельних ділянок. Другий – питання підключення до інженерно-транспортних мереж. Попри існування з 2012 року законодавчої норми про можливість фінансувати облаштування парків, випадки такого фінансування були поодинокими.

Відсутність доступу до кредитних коштів з низькими процентними ставками та грантів є третім стримувальним фактором для інвестування у капіталомістку діяльність, якою є створення та облаштування індустріальних парків.

Часто проблема полягає у нерозумінні місцевих громад інструменту індустріальних парків, і, відповідно, у їхньому байдужому ставленні до цієї справи. Наприклад є випадки, коли вся територія, виділена місцевою владою під парк, виявилася незручним торф’яником, або у неї спірна власність, або мережі надто далеко, або ж власники прилеглих ділянок не дають згоди на прокладання мереж тощо.

4. Це як у Франківську?

Саме так. Після затвердження закону “Про індустріальні парки” у 2012 році тодішній мер Івано-Франківська Віктор Анушкевичус створив робочу групу з питань функціонування індустріальних парків. 

У виконкомі доповідали про пошук земельних ділянок. “Воно дасть для нас можливість залучення нових інвесторів та державних коштів для облаштування інфраструктури”, – говорили чиновники

Обласна влада у 2013 році говорила про шість парків, принаймні один з них мав бути облаштований в Івано-Франківську

5. Чекайте, так є ж Хриплинська промислова зона!

Зона є, але більше на папері. Її створили ще у 2006 році. Територія Хриплинської інвестиційно-промислової зони (ХІПЗ) охоплює площі приміських сіл Хриплина та Микитинців на більше ніж 600 га. У 2007 році провели інвентаризацію земель незабудованої території (276 га). 

Попри величну площу ХІПЗ, землі, яка б підходила під індустріальний парк, фактично немає. Адже відповідно до закону ділянка має бути вільна від забудови. Натомість більша частина території поділена між численними власниками. 

Під створення індустріального парку розглядалася територія колишньої нафтобази у Хриплині.

“Там є 7,7 га землі, незавершене будівництво, руїни. Територія дозволяє залучити нового інвестора. Хто заходить до мене, я завжди пропоную цю ділянку, – розповідав у 2016 році сільський голова Хриплина Роман Соколик. – Однак вона розміщена серед дачного масиву, навколо нафтобази садові товариства “Галицький господар”. В кінці 80-х там роздали землю, і це зупинило розвиток хриплинського промислового вузла”.

У 2019 році чиновники мерії планували залучити під ймовірний індустріальний парк в Хриплині землі тамтешнього садового товариства. Завадою стала потреба викупити 161 земельну ділянку

“Ми хочемо оголосити конкурс та визначити компанію, яка буде цим всім займатись”, – казав начальник управіння інвестиційної привабливості Ігор Попадюк.

Натомість його керівник, міський голова Руслан Марцінків таку ініціативу заперечив. 

“Компанії платити гроші за те що вона викуповує?А ви нам для чого? Є управління і викупляйте землю. Підіть до Хруника (директор КП “Міська ритуальна служба”) вивчіть його досвід викупу земель” – зазначив міський голова.

Викупу не відбулося, а відтоді площа потенційно привабливих територій у Хриплині ще зменшилася. Попри наявність комунікацій та вдалу логістику, очевидний запит на вільні промислові майданчики, ХІПЗ так і не стало територією розвитку. 

Останній “удар” по ідеї інвестиційного парку в Хриплині завдали у листопаді 2022 року. Тоді  на позачерговій сесії Івано-Франківської міської ради депутати більшості передали 42 г землі у Хриплині в довгострокову оренду під розміщення сонячних панелей

Як виявило розслідування “Галки”, через мереживо фірм-прокладок, фактичним інвестором проєкту став саудівський мільярдер-забудівник Фаваз Алхокайр

До речі, ідею підтримав і Роман Соколик, який за цей час став старостою Хриплина як частини Івано-Франківської ОТГ. 

6. То замість Хриплина буде парк в Тисменичанах?

Ми не впевнені. За словами Руслана Марцінківа там є вільна земельна ділянка площею близько 20 га, де недалеко знаходиться електрика та газ.

“Ми її оформлюємо, однак є певні труднощі. Питання в коштах, які потрібні для того, аби повністю його облагородити”, – звітував громаді мер. 

Його заступник Микола Вітенко розповів, що на території об’єднаної громади є три потенційні території під індустріальні парки. Перша – це залишки в 11 га у Хриплинському промвузлі.

“Друга потенційна ділянка в кінці села Тисменичани має понад 10 га. Але там потічок фактично навпіл ріже цю ділянку. Ми зараз працюємо з екологією і проєктувальником Генплану, адже цього потічка фактично немає і треба внести зміни, в містобудівну та іншу документацію. Тоді ми зможемо отримати повноцінну земельну ділянку.

І третя земельна ділянка – це Братківці біля колії. Вона фактично готова під індустріальний парк, але найменш приваблива з усіх трьох”, – розповідав Вітенко. 

У відповіді на запит “Галки” у мерії розповіли, що територія в 22 га біля села Тисменичани перебуває на етапі складання технічної документації. Цей процес разом з розробкою документацією зміни русла потічка займе 6-8 місяців. Крім того, були проведені громадські слухання з мешканцями Тисменичан. 

Тим часом чиновники обласної військової адміністрації звітують про створення Калуського індустріального парку «Калуш індастріал ХАБ». Він обраний Організацією об’єднаних націй з промислового розвитку (UNIDO) для надання Міжнародної технічної допомоги у трансформації його в екоіндустріальний парк. Проєкт планують реалізувати до 2030 року.

7. Невже все так безнадійно?

Чому ж. В Івано-Франківську ще у 2019 році було анонсовано створення приватного індустріального парку “Аркан“. Цей парк розташований на місці старого арматурного заводу. Загальна площа локації — 19,2 га.

Засновником парку проєкту є підприємець Петро Белз, колишній власник компанії Wexler Group, одного з найбільших імпортерів дизпалива в Україну.

У парку функціонують 28 підприємств. Це — і виробництва, і логістичні термінали, і склади. Загалом тут влаштовані приблизно 1 000 працівників. Резидентами парку є і релоковані підприємства, і нові бізнеси.

Головне зображення ілюстративне та створене за допомогою штучного інтелекту.

Читайте також: У Франківську відкрили освітній простір у Міській екологічній станції