Обласні обранці звернулися до керівництва країни щодо екологічних проблем Калущини (ФОТО)
12 Тра, 2017 14:42
У Калуші 12 травня триває виїзне засідання Івано-Франківської обласної ради, присвячене темі довкілля.
Читайте також: Аудитори перевіряють, чому біатлонний комплекс у Буковелі будують на приватних землях
Першим питанням у порядку денному розглянули звернення щодо проведення комплексу робіт щодо недопущення екологічної катастрофи на території Калуського гірничопромислового району. Його обговорення, із залученням кількох доповідачів, тривало майже дві години.
Представник екологічного управління обласної адміністрації Андрій Пліхтяк розповів, що із зупинкою робіт щодо видобутку калію і магнію, ця територія стала зоною надзвичайної техногенної небезпеки.
Він розказав, що Домбровський кар’єр у 60-тих роках став єдиним у світі кар’єом, де калійні руди видобували відкритим способом. Під час активної експлуатації діяла достатньо ефективна система із відведення вод та атмосферних опадів, що запобігало загрозливій ситуації. Після закінчення розробки кар’єру почалося прогресуюче затоплення кар’єру та руйнування його борту з боку річки Сівка. Це призводить до забруднення водоносного горизонту розсолами і загрожує системі водозабору Калуша. Також є ризики забруднення Лімниці та водозабору Дністра.
Підвали розкривних порід – ще одна екологічна проблема Калущини. «На сьогодні на відвалах номер один та два не завершені роботи з рекультивації, що загрожує утворенню карстів та засоленню вод», – сказав Пліхтяк.
Із хвостосховищ солевмісні розчини потрапляють до водоносних артерій вбік Кропивника, річок Млинівка, Лімниця.
«В результаті явищ на Домбровському кар’єрі, хвостосховищах та відвалах розкривних порід ареал засолення становить близько тисячі гектарів. Це несе загрозу для довкілля та життя населення», – заявив Пліхтяк.
Ще однією проблемою є карстові провалля поблизу житлових масивів. Зокрема, провальна воронка номер 14 на вулиці Вітовського у Калуші розширюється з кожним роком.
Полігон із захоронення гексахлорбензолу також несе значну небезпеку.
Пліхтяк заявив, що ці проблеми потрібно вирішувати як на державному, так і на місцевому рівні.
Основні заходи,яких слід вжити, – це зменшення водо притоку до кар’єру, відновлення переробки розсолів, створення системи моніторингу на всіх екологічно неезпечних об’єктах.
Депутат Верховної Ради Віктор Шевченко спитав,чиє вже конкретний план дій щодо вирішення цих проблем. Він також закликав депутатів до активних дій, а не просто декларування намірів.
Юрій Садовий, представник науково-дослідного інституту з металургії, сказав, що науковці вже давно напрацювали пропозиції вирішення цих питань, однак досі не було їх реалізовано.
Очільниця фракції «Воля» Ольга Галабала висунула пропозицію провести аудит використання коштів, виділені з обласного бюджету у попередні роки на вирішення екологічних проблем Калущини. Її колега Ольга Федишина запропонувала звернутися до Генпрокуратури щодо розслідування питання розтрати 1,2 мільярдів гривень з держбюджету на захоронення гексахлорбензолу підприємством з утилізації. Ці пропозиції підтримали.
Голова обласної адміністрації Олег Гончарук сказав,що піднімав питання щодо екологічниого лиха на Калущині перед президентом і прем’єр-міністром. Він вважає, що потрібно приймати звернення до керівництва країни.
«Це екологічна проблема номер один для всієї держави. Ми повинні забрати політику з вирішення цієї проблеми», – сказав Гончарук.
Відтак депутати проголосували за відповідне звернення до президента, Кабміну, Верховної Ради. Рішення підтримали 69 депутатів, не було тих, хто проти чи утрималися.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Хімічний, та їстівний”. Депутат знайшов гриб на хвостосховищі (ФОТОФАКТ)
Обласні депутати відвідали хвостосховище на Калущині (ФОТО)
“Катастрофа вже настала”. Депутатам показали масштаби небезпеки Домбровського кар’єру (ФОТО)