Підводні камені виборчого процесу: в Івано-Франківську презентували карту замін членів виборчих комісій

Автор: Турій Роман

10 Сер, 2016 11:45

Поділитись публікацією
Підводні камені виборчого процесу: в Івано-Франківську презентували карту замін членів виборчих комісій

Сьогодні, 10 серпня, в Івано-Франківську презентували інтерактивну карту заміни членів виборчих дільниць.

Львівська моніторингово-аналітична група «Цифра», досліджуючи виборчу адміністрацію в Україні, дослідила та візуалізувала масштаби замін членів дільничних виборчих комісій на дострокових парламентських виборах 26 жовтня 2014 року.

Активісти проекту кажуть, що заміна членів ДВК – феноменальне явище, котре має негативні наслідки на виборчий процес.

“Це феномен, який має ряд причин і має негативні наслідки. Це затягує процес підрахунку голосів. Це створення технічних партій, які продають своїх членів ДВК іншим партіям, функціонує чорний ринок виборчих комісій. Це впливає на якість роботи комісії”, – розповідає координаторка проекту Іванна Фединчук.

Активістка розповідає, що технічні партії використовують свою реєстрацію на виборах для реєстрації своїх членів ДВК, а потім виставляють їх на продаж для інших партій. Також відомою є технологія “білих папок”, коли членами ДВК реєструють людей, які про це навіть не підозрюють.

“Ти можеш сидіти у Львові, пити спокійно каву, а тобі дзвонять і кажуть, що ви в комісії маєте бути”, – каже активістка.

За результатами досліджень створили інтерактивну карту, яка відображає геолокацію виборчих дільниць, демонструє кількість замін членів ДВК, проведених в межах кожної виборчої дільниці. Активісти власноруч нанесли на карту абсолютно всі ДВК, в яких відбувалися в заміни.

мапа двк

Інтерактивну карту можна переглянути тут.

Також створили картограму з відображенням рівня замін членів ДВК у територіальних виборчих округах (ТВО) в залежності від типу посад. Насиченість кольору – від світло-жовтого до яскраво-червоного – демонструє збільшення кількості замін у відповідному територіальному виборчому окрузі.

мапа двк1

Інтерактивну карту можна переглянути тут.

“Проблема має надзвичайно серйозні масштаби. Ми досліджували 7 країн, і такий феномен лише присутній в Україні. Не дивлячись на те, що ми маємо практику копіювання, запозичення інших виборчих систем, така проблема є притаманна лише для нас,  а тому ніхто нам не зарадить у її вирішенні. Тому ми повинні самостійно шукати шляхи”, – каже активістка.

Відтак активісти пропонують переглянути підходи до формування і функціонування системи виборчих комісій в Україні із врахуванням базових принципів роботи виборчої адміністрації – професіоналізму, незалежності та неупередженості, пріоритезувати вирішення існуючих у системі виборчої адміністрації проблем із врахуванням причинно-наслідкових зв’язків між ними, залучити до процесу вироблення рішень не лише означені вище зацікавлені сторони, але й членів виборчих комісій різних рівнів та розробити відповідну просвітницьку програму, яка актуалізує означені проблеми і запропоновані шляхи їх вирішення серед громадян.