Суди почали стягувати борги за тепло у місцях загального користування з власників автономного опалення? Так Марцінків казав не платити! – фактчек Галки

Автор: Вадим Войтик

10 Гру, 2023 12:30

Поділитись публікацією
Суди почали стягувати борги за тепло у місцях загального користування з власників автономного опалення? Так Марцінків казав не платити! – фактчек Галки

Попри обіцянки Руслана Марцінківа підпорядковане йому ДМП “Івано-Франківськтеплокомуненерго” нараховує плату за опалення місць загального користування споживачам, які мають автономне опалення. Справи вже дійшли до суду. Деяким споживачам за борги припинено нарахування субсидії. 

У листопаді 2023 року іванофранківка Ірина Боднар отримала від Теплокомуненерго вимогу про оплату заборгованості за послуги теплопостачання. 

Народ,що скажете з приводу цього? Коли передзвонили в дану бандитську установу – почули хамство, погрози і крики (шукати вже собі адвоката і відшкодування їм судових витрат). Це при тому усьому, що договір з ними розірвано при встановленні індивідуального опалення! Як вам пане мер, це варіант норми? Ви особисто обіцяли владнати цю ситуацію на початку війни… Слів багато-діл жодного(((( Сумно, це просто знущання“… – написала жінка в соцмережі

“Галка” розбиралася в цій проблемі.

1. Про що взагалі мова? (Тут багато теорії, кому не цікаво – читайте одразу п.2)

Місцями загального користування (МЗК) законодавство називає приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців: вестибюль, загальний коридор, сходова клітка, загальні кухні, спільні душові та санвузли, загальні пральні, передпокій квартири тощо.

Виділяють також допоміжні приміщення – колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні й технічні приміщення. 

З точки зору теплопостачальної організації, теплову енергію вона забезпечує загалом цілому будинку. Обсяг спожитої теплової енергії визначається за допомогою вузла комерційного обліку теплової енергії, тобто лічильника. 

Загальний обсяг складається з наступних складових:

  • обсягу теплової енергії на опалення приміщення Споживача;
  • обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будинку;
  • обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення.

Власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та  його технічного обладнання  і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку та прибудинкових територій відповідно до своєї частки у майні будинку. Внутрішньобудинкові мережі централізованого   опалення  належать до інженерного (технічного обладнання) житлового будинку і є його невід’ємною частиною.

Дві складові мають оплачувати ВСІ співвласники будівлі – це обсяг теплової енергії, витрачений на опалення МЗК та функціонування системи. Залишок теплової енергії має розподілятися на квартири з централізованим теплопостачанням.

Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг зокрема й теплової енергії, Мінрегіонбуд України затвердив ще у листопаді 2018 року. А закон “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання” взагалі ухвалили ще у червні 2017 року.

2. Так що власне змінилося?

Як це часто буває, аби реалізувати вимоги закону необхідні були зміни в деяких підзаконних актах. В уряду руки до цього дійшли лише наприкінці 2021 року. Тоді затвердили зміни до Методики, а головне – доповнили постанову Кабінету Міністрів “Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії” абзацом наступного змісту:

Відокремлення (відключення) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води не звільняє власників квартир та нежитлових приміщень від обов’язку відшкодування витрат за обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень та на функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку.

До цих змін по всій країні теплопостачальні організації розподіляли обсяг ВСІЄЇ спожитої будинкової енергії ЛИШЕ між власниками квартир з централізованим теплопостачанням.   З січня 2022 року обсяг теплової енергії, витрачений на опалення МЗК та функціонування системи розподіляється між ВСІМА квартирами, а ЗАЛИШОК – на квартири з централізованим теплопостачанням.

Споживання тепла місцями загального користування та витрати на функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку визначаються за формулами, які є в згаданій Методиці. Вони ґрунтуються на технічних характеристиках будинку – довжині трубопроводів, площах приміщень, планових втратах і т.п.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Марцінків анонсував підвищення тарифів на воду. А це не заборонено під час війни? – фактчек “Галки” та думка штучного інтелекту

3. Так у нас немає договору з ТКЕ!

Насправді є. Крім змін у розподілі послуг законодавство передбачило публічні договори приєднання.

Законом у попередній редакції передбачалися три моделі надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку: за індивідуальним, колективним договорами та договором із колективним споживачем, – пояснив Дмитро Левицький, юрист у сфері ЖКГ, член правління одного з ОСББ. – Потім до закону були внесені уточнення, і з’явилась можливість укладання індивідуальних договорів про надання комунальних послуг через публічний договір приєднання (механізм публічної оферти)”.

Це означає, що виконавець комунальної послуги оприлюднює на своєму вебсайті або вебсайті органу місцевого самоврядування пропозицію укласти договір (з текстом договору, умовами). І якщо споживачі багатоквартирних будинків (співвласники) не приймуть рішення про обрання іншої моделі, то через 30 днів вони вважатимуться стороною публічного договору, що приєдналася до його умов.

Саме так вчинило й Івано-Франківськтеплокомуненерго. На його сайті ми знайшли публічний Договір про надання послуг з постачання теплової енергії. У тексті договору є, зокрема, п. 5: 

Обсяг теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення“.

Оновлені платіжки пішли споживачам з січня 2022 року по всій країні. Ми знайшли численні публікації на цю ж тему (раз, два, три, чотири і так далі). 

батарея, опалення, тепло

4. Це ж було вже! А Марцінків казав не платити

Як писала “Галка” у січні 2022 року “листи щастя” від “Івано-Франківськтеплокомуненерго” почали приходити й іванофранківцям – власникам індивідуального опалення. Суми, виставлені тепловиками, коливалися від 160 до півтисячі гривень.

Після обурення франківців у соцмережах, міський голова Руслан Марцінків доручив тепловикам надалі не нараховувати кошти, а виставлені рахунки зменшити.

Доручив «Теплокомуненерго» не нараховувати тариф за обігрів спільних площ у багатоквартирному будинку. І перерахувати рахунки за грудень, якими ці платежі власникам індивідуального опалення уже нарахували, писав у січні 2022 року мер.

Ця проблема виникла на державному рівні (постанови № 1022 та № 1023 від 8 вересня 2021 року) і на місцях вона може викликати соціальну напругу. Ми вже бачимо її в інших містах. Тому наразі дав таке доручення“.

Чимало франківців безпосередньо у дописі розкритикували мера за таку позицію. Адже розподіл споживання теплової енергії на всіх мешканців будинку очевидно мало би зменшити платіжки для “невідключених” споживачів.

НЕ ЗРОЗУМІВ! Тобто і надалі “заручники ТКЕ” будуть продовжувати оплачувати за “індивідуальщиків” значну частину енергії, яка гріє СПІЛЬНИЙ будинок?! Маю конкретні цифри по одній 5-поверхівці, де на рабів ТКЕ “розписується” у ТРИ РАЗИ більше кВт теплової енергії (по лічильнику), ніж в середньому використовують в квартирах власники індивідуальних котлів! Цей ваш популізм і бажання догодити частині населення обернеться ненавистю іншої частини населення!” – опонував меру активний коментатор комунальних питань інженер Ростислав Терлецький.

Втім, на позицію мера подібні заклики не вплинули. У лютому 2022 міський голова учергове закликав мешканців багатоквартирних будинків, де встановлено індивідуальне опалення, не оплачувати платіжки, виставлені “Івано-Франківськтеплокомуненерго” за опалення місць загального користування.

Сьогодні провели нараду, і оголошую: ті платіжки, які прийшли людям по індивідуальному опалюванню, – їх платити не треба. Підприємство перерахує. Прохання не сплачувати ці платіжки комунальному підприємству. Знайшли механізм, і найближча сесія міськради ухвалить рішення“, – казав Марцінків.

Він також нагадав, що поміняв керівника Теплокомуненерго, і спільно з ним начебто вдалося знайти вихід з цієї ситуації.

Через півтора роки, у листопаді 2023 року на запитання іванофранківців чи треба оплачувати виставлені ТКЕ рахунки, Марцінків відповів так:

“Ми шукаємо, радимося з юристами щоб зменшити цю суму чи навіть компенсувати ці витрати мешканцям – власникам індивідуального опалення. На жаль, Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії. На звернення міської ради є відписки, що розглянемо після завершення війни, а це розмите поняття. Ми зараз знаходимо механізм. Претензійну роботу не ведемо (це неправда, – авт.)”. 

На інформацію від власниці автономного опалення про те, що справа про її заборгованість у 3000 грн за спожиту загальнобудинкову теплову енергію перебуває в суді, мер відреагував наступним чином: “Для мене це трошки дивно. Ми вам компенсуємо. Напишіть заяву“.

5. А караван іде…

Ні доручення Марцінківа, ні зміна керівника не змусили “Івано-Франківськтеплокомуненерго” відмовитися від нарахування за оновленою Методикою. Адже в іншому випадку підприємство ризикувало зіштовхнутися з позовами більшої частини своїх споживачів та реакцією контролюючих органів і Нацкомісії з регулювання тарифів. 

Як йдеться у відповіді на офіційний запит “Галки”, наразі вони обліковують 9 706 квартир з автономним опаленням, які мають заборгованість за теплову енергію на загальнобудинкові потреби. 

Нарахована підприємством заборгованість за цими власниками вже складає понад 16 млн грн і вочевидь продовжує зростати.

Формується і судова практика. Наприклад у лютому 2023 року двоє житомирян звернулися до суду з позовом до КП “Житомиртеплокомуненерго” щодо скасування 3,5 тис. грн заборгованості за опалення місць загального користування та не робити нарахування за такі послуги.

Вже у квітні суд відмовив у позові. Апеляційна інстанція залишила рішення суду без змін

За інформацією “Івано-Франківськтеплокомуненерго” підприємством до суду наразі подано лише дві позовні заяви та 28 заяв про видачу судового наказу (виконавчий документ про безспірне стягнення боргу). 

Ба більше, боржники, зокрема і ті, хто мають індивідуальне опалення та не сплачують за опалення місць загального користування, можуть бути позбавлені субсидії. Як йдеться у відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на запит “Галки”, фонд не має окремої інформації про заборгованість за опалення місць загального користування. 

Надавач послуг, “Івано-Франківськтеплокомуненерго“, передає фонду узагальнену інформацію про борги засобами електронного зв’язку навіть без зазначення адреси проживання. За наявності простроченої понад три місяці заборгованості, розмір якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн), субсидію не призначають.

Висновок

Рахунки за опалення місць загального користування тепер є частиною загальнобудинкових витрат. Як плата за ліфт, яку мають вносити всі, навіть коли щодня ви ходите пішки. Ця оплата передбачена законодавством, яке мер міста змінити не може. Навіть за допомогою фейсбука. 

Ілюстрації створені штучним інтелектом

Читайте також: Житло для ВПО: обіцянки та реальність Прикарпаття, — фактчек “Галки”