У Франківську відбувся премʼєрний показ літературно-мистецького перформансу про поетів «Розстріляного Відродження» (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

14 Гру, 2023 15:05

Поділитись публікацією
У Франківську відбувся премʼєрний показ літературно-мистецького перформансу про поетів «Розстріляного Відродження» (ФОТО)

13 грудня в Івано-Франківську відбувся премʼєрний показ літературно-мистецького перформансу «Розстріляне Відродження: голоси крізь час». Це постановка заслуженого артиста України Олексія Гнатковського за меценатської підтримки інвестиційно-будівельної компанії “Вертикаль”.

Читайте також: Олексій Гнатковський вторгував на благодійному аукціоні у Львові понад 14 млн грн на дрони

Про це пише “Галка” зі мистецького заходу.

На подію завітали десятки глядачів, адже окрім культурного значення, перфоманс мав і благодійну мету – збір на ЗСУ. Гроші спрямують військовим частини А1788 8-го окремого полку спеціального призначення ССО, які воюють на Авдіївському і Бахмутському напрямках. 

Сестри Христина та Лілія спеціально приїхали подивитися на постановку з Галицького району. Обидві вчителюють, тому своїми враженнями планують поділитися з учнями. А згодом, можливо, організувати схожий захід у школі.

“Нас найперше зацікавив постановник – Олексій Гнатковський. Його роботи завжди дуже цікаві. По-друге, ця тема дуже актуальна зараз. І те, що у перфоменсі беруть участь діти, то хочеться подивитися, як вони відчувають це та бачення режисера”, – говорить одна з глядачок.

Гості перформансу отримали у подарунок оновлене видання збірки «Розстріляне Відродження: голоси крізь час» з поезією митців 20-30-х років ХХ століття. А ще потрапити в дану епоху гостям заходу допомогла фотозона, яку облаштували при вході до залу. Кожен охочий міг зробити знімок на памʼять про відвідану подію. 

У вітальному слові Олексій Гнатковський звернувся до глядачів, наголосивши, що Україна втратила видатних митців, яких так чи інакше вбила більшовицька влада.

“Зараз ми бачимо дуже багато дискусій у суспільстві, чи зносити памʼятники Булгакову, чи Пушкіну. Багато хто відстоює ці памʼятники зі словами, що це культура, яка впливала на нас… Сьогоднішній захід покликаний нагадати, чому так відбувалося. Адже сто років тому весь пласт української культури було знищено”, – говорить Гнатковський. 

Він додає, що ми не знаємо тих діячів, які мали стати авангардом української культури. Саме їхні памʼятники мали стояти на площах міст від сходу і до заходу, від півночі і до Криму.

“Мета цього заходу – показати, як культура передує всім іншим подіям. Як культура формує і впливає на нашу свідомість, на наш смак, на наш вибір. Або як відсутність культури робить прогалини у нас. І як туди заселяється щось інше, терористичне”.

З головної сцени Олексій Гнатковський прочитав есеї знаменитого українського критика та журналіста Олега Вергеліса про Миколу Хвильового, Миколу Зерова, Павла Филиповича, Михайля Семенка, Михайла Драй-Хмари та Майка Йогансена.

Після чого дітки з різних творчих студій міста декламували вірші цих авторів. Все це відбувалося під акомпанемент української класичної музики від струнного ансамблю Quattro Corde. А контемп від вихованців танцювальної школи «MAASAI» візуально поєднував минуле з сучасністю.

“Ми навмисне долучили малих дітей, щоб саме вони прочитали вірші поетів “Розстріляного Відродження”. Все для того, аби показати: те, що хотіли розстріляти, знищити в нас, живе у наших дітях”, – пояснив Гнатковський.

Солістки Івано-Франківської обласної філармонії ім. І. Маланюк Оксана Кречко виконала три композиції. Це вірші Лесі Українки, Івана Франка та Тараса Шевченка, які були покладені на музику.

У завершальному слові Олексій Гнатковський поділився, що літературно-мистецький перформанс «Розстріляне Відродження: голоси крізь час» покажуть і в інших містах України.

«Це вже не перший і далеко не останній мистецький захід у підтримку ЗСУ та Героїв України. Ми продовжимо обʼєднувати українців з інших міст у боротьбі проти ворога. Кожен на своєму фронті повинен робити все задля спільної перемоги. Це наш обов’язок. Зустрінемось вже скоро в нових містах України: від Львова до Харкова, від Києва до Севастополя, від Одеси до Маріуполя», – зазначають в ІБК Вертикаль.

*партнерський матеріал