Скільки цукру ми зʼїдаємо? Розповідає франківська ендокринологиня Ольга Максакова (ФОТО) 

Автор: Зелінська Тетяна

23 Тра, 2024 09:15

Поділитись публікацією
Скільки цукру ми зʼїдаємо? Розповідає франківська ендокринологиня Ольга Максакова (ФОТО) 

Цукор став невід’ємною частиною сучасного раціону, але його надмірне споживання може мати серйозні наслідки для здоров’я. За останні десятиліття кількість цукру в нашому харчуванні значно зросла, що призводить до збільшення випадків ожиріння, діабету та серцево-судинних захворювань.

Читайте також: Доброякісні пухлини жіночих статевих органів: про діагностику та лікування розповідає франківська гінекологиня Ірина Ожгевич (ФОТО)

Про це “Галці” розповіла ендокринологиня лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант” Ольга Максакова. З нею говоримо про норми споживання цукру для жінок та чоловіків, про продукти з великою кількістю цього інгредієнту та корисний цукор для нашого організму.

– Найперше питання – на чому спеціалізується лікар-ендокринолог? 

– Ендокринолог – це лікар, який відповідає за обмін речовин в організмі та за гормональний фон. Ось така коротка відповідь. 

– Сьогодні ми поговоримо про споживання цукру. Яка загалом норма споживання цукру на день?

– Якщо подивитися по рекомендації ВООЗ, то жінки мають споживати 12-14 чайних ложечок цукру в день, а для чоловіків трошки більша норма – 14-16 ложок.

Але, як показує практика, насправді люди споживають набагато більше: десь 100-150 грамів цукру в день. І зовсім про це не здогадуються. Навіть якщо людина каже, що зовсім не споживає цукру, то коли я починаю перераховувати, у яких продуктах міститься цукор, то виявляється, що практично всюди він є. А якщо не сам цукор, то його складники. 

Тому, якщо людина ставить собі на меті обмежити цукор, обовʼязково треба читати, що в складі продукту. Він часто маскується, або навіть якщо пише, що продукт не містить цукру, це не так. Це може бути фруктоза, солод, на який ніхто не зважає, але насправді – це той самий цукор, сиропи, які теж всі цукровані.

– Як показники споживання цукру корелюються залежно від віку? 

– Насправді це від віку не залежить. З дитячого віку рекомендуємо привчати обмежено вживати цукор.

А у старшому віці сповільнюються всі процеси в організмі, тому рекомендується менше вживати цукру, бо і підшлункова залоза трошки втомилася, і вже інсуліну трошки менше виробляється.

– Ви вже згадували, що є відмінність для жінок і чоловіків. Чому так склалося? 

– Цукор – це речовина, яка дуже швидко засвоюється. Вона нам потрібна для енергії. Без цукру – ми ніщо. Якось так заведено, що чоловіки більше фізично працюють, більш активні, тому їм потрібно більше цієї енергії. Жінки, як би ми не хотіли мати цю гендерну рівність, все одно не доганяємо чоловіків у цьому показнику, ми менше фізично активні, тому нам цього цукру потрібно менше.

– Можливо, ви знаєте статистику по Україні, чи багато ми споживаємо цукру? 

– Чесно, немає такої статистики, ніхто її не веде. Але знаю точно, що ми споживаємо дуже багато цукру, бо він є у дуже багатьох продуктах. 

У нас насправді є ще одна така помилка. Існує такий міф, що мозок потребує глюкози. Якщо кажуть, що треба обмежити цукор, щоб проконтролювати його споживання, то люди часто питають: “А як же я буду без нього? Якщо я не з’їм солодке, то мій мозок не отримує те, що він хоче”. Насправді цукор – це вуглевод. Вуглевод – це та сама гречка. Тому мозку все одно, чи зʼїсте ви шоколадку, чи гречку. Мозок отримує тільки хімічну формулу. Він не розуміє, що ми їмо.

А ми від солодкого просто отримуємо задоволення. Воно трошки стимулює вироблення нашого гормону щастя, так званого серотоніну. І тому нам так хочеться солодкого.

Тому думка “хочу солодкого, бо це мозок його хоче” – має зникнути. Навіть якщо ми повністю обмежимося від солодкого, то наш мозок абсолютно не відчує ніяких обмежень. Він все одно буде працювати. 

– Які продукти містять найбільше цукру, і їх варто споживати у дуже обмеженій кількості?

– Якщо говорити про напої, то найбільше цукру містить “Кока-Кола”, а ще “Пепсі-Кола”. Там дуже багато цукру, на літр цього продукту йде 12 столових ложок цукру. У “Кока-Колі зеро” та “Пепсі-Колі зеро” є цукрозамінники, і вони ще шкідливіші, ніж цукор. Тому, якщо вже дуже хочеться випити “Коли” чи “Пепсі”, краще взяти просту.  

На другому місці, з таких найчастіше вживаних продуктів, а особливо якщо говорити про підлітків, то це “Снікерс”. Там дуже багато того солодкого.

Також багато цукру міститься у кетчупі, просто ніхто не читає його склад. Солодкість стимулює наші рецептори, тому хочеться їсти ще і ще.

А далі у рейтингу йде різна випічка. 

– А чи існує корисний цукор для нашого організму?

– Існує. І це природний цукор. Наприклад, фрукти – там є фруктоза, але це не хімічна фруктоза, це є фруктоза, яка, якщо так можна казати, зроблена з цими продуктами. Фрукти дуже корисно споживати – там достатньо цього цукру.

Мед. Його не рекомендують споживати при цукровому діабеті, бо він все ж таки засолодкий. Але якщо людина без цього захворювання хоче обмежити себе у споживанні солодкого, то це гарний варіант для заміни цукру. Ще й корисний. 

– У який період доби найкраще споживати цукор? 

– Немає такого поняття. Вважається, що наша підшлункова краще працює зранку. І ніби, якщо ми вип’ємо зранку каву з цукром, то це буде менш шкідливо. Але проводилися дослідження, які довели, що якщо людина абсолютно здорова, то не існує такого часу, коли краще споживати цукор. Єдине, що рекомендується, їсти його після їжі. Тобто спочатку має бути сніданок чи обід, а після того вже цукор (солодке).

– Тож як і чим замінити цукор? 

– Фрукти, мед, сухофрукти. 

– Розкажіть детальніше про цукрозамінники. Я чула, що вони не є корисними, і не є хорошою альтернативою цукру? 

– Цукрозамінники можна використовувати, але дуже-дуже рідко. Можна спробувати використовувати стевію, вона вважається природним цукрозамінником. 

Але насправді всі цукрозамінники є некорисними. Це вже доведений факт, що вони нищать наші судини. Від них можуть постраждати наші очі, тому що при споживанні цукрозамінників збільшується ризик розвитку катаракти. Цукрозамінники нищать наші нирки. Тому цукрозамінники викинути геть взагалі!

Краще вже використовувати тростиновий (коричневий) цукор, він не такий солодкий. І він кращий, ніж простий цукор та цукрозамінник. 

– До яких захворювань може призводити неконтрольоване споживання цукру? 

– По-перше, ожиріння. Чим більше солодкого ми їмо, тим більше поправляємося. Це через те, що підшлункова неконтрольовано починає виробляти інсулін. 

І, друге, що звідси випливає – інсулінорезистентність. Це раннє порушення вуглеводного обміну, яке характеризується підвищеним вмістом глюкози у крові (вище верхньої норми). Інсулінорезистентність у жінок призводить до полікістозу. Тому, чим більше ми їмо солодкого, тим ми у більшій зоні ризику до розвитку полікістозу. Причому, якщо людина без ожиріння, без зайвої ваги, ризик полікістозу в таких жінок набагато більший.

Третє, велика кількість цукру призводить до серцево-судинних захворювань. Цукор, який неконтрольовано вживається, він спазмує судини. Там, де спазмуються судини, серцево-судинна система працює з навантаженням і виснажується швидше. 

Четверте, цукровий діабет другого типу. Тобто той, який не потребує введення інсуліну, але який потребує потім таблетованих препаратів. Знову ж таки, тому що забагато виробляється інсуліну. А там, де багато інсуліну, там може бути цукровий діабет. 

І всі ці захворювання можуть бути у будь-якому віці.

– Поділіться цікавим (непересічним) випадком з вашої практики. 

– Дуже часто приходять пацієнти з підозрою на цукровий діабет. Тобто, стоїть питання виставляти цукровий діабет чи ні. І коли людина починає себе обмежувати в цукрі, тобто виходить на здорове харчування, то через певний час підозра знімається. Після впровадження здорового заручання може зніматися діагноз полікістоз.

А найбільше мені подобається, коли люди приходять зі здивованими очима, і кажуть, що виявляється, що все, що ми їмо, воно все солодке. Просто ми настільки зацукровані, що наші рецептори не відчувають смаку природних продуктів. І ось це, напевно, найцікавіше, коли приходять і кажуть, що навіть огірок солодкий. Це починає відчуватися десь через два місяці після початку правильного харчування. Перші два тижні йде неприйняття, а потім наш організм перелаштовується та очищується. І потім рідко хто повертається до того харчування, яке було до цього.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

+38 (095) 00 38 452

+38 (097) 41 13 133

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),

м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Офіційний сайт і соцмережі: 

https://med-atlant.if.ua/

https://www.facebook.com/medatlantif

https://www.instagram.com/med_atlant.if/

https://www.youtube.com/channel/UCA53wtCg6uamh8okZZn5JNA

Реклама