Як обрати свій напрям в ІТ і чи обов’язково ставати розробником? 

02 Вер, 2021 09:36

Поділитись публікацією
Як обрати свій напрям в ІТ і чи обов’язково ставати розробником? 

Найбільша ІТ-компанія України – EPAM – заходить в Івано-Франківськ і вже почала співпрацювати з місцевими університетами.

Читайте також: Ефективні моделі навчання під час війни та у майбутньому: як у Франківську бізнес, влада і освіта розвивають IT-сферу (ФОТО)

Як можна потрапити в ІТ і як не загубитися новачку в пропозиціях, що потрібно знати, щоб стати ІТ спеціалістом та які необхідні навички майбутнім айтішникам треба розвивати вже зараз, бо завтра може бути запізно? Розібратися в цих та інших запитаннях “Галці” допоміг відповідальний за EPAM University Programs у західному регіоні Сергій Щербак.

Як обрати свій напрям в ІТ. Чи обов’язково ставати розробником? 

На перші кроки в IT впливають багато чинників. Насамперед, треба визначитися, ким людина взагалі хоче бути: девелопером (розробником програмного забезпечення, – ред.), бізнес-аналітиком, дизайнером чи можливо обере ще якийсь напрям. Далі вона вже йде по зрозумілому шляху: перевіряє рівень своєї англійської, вивчає різні ресурси з того напряму, де хоче працювати, заглиблюється в нього. Після цього майбутній ІТ спеціаліст вивчає деталі професії на курсах чи інших освітніх програмах, продовжує вчитися та очікувати перших інтерв’ю на проєкти.

“І вже на цьому початковому етапі існують певні виклики для майбутнього ІТ спеціаліста – каже Сергій Щебрак. – Найперший з них – як же вирішити, ким саме ви хочете стати. Це головний вибір і найскладніше завдання, яке насамперед стоїть перед майбутніми спеціалістами у будь-якій професії. У вас є вибір: писати код чи працювати з людьми, розвиватися у менеджменті чи повністю зануритися в технічний напрям. В ІТ все можливо, адже ця сфера дуже багатогранна. Тільки під час процесу створення програмного забезпечення (ПЗ) має доволі широкий спектр напрямів: від формування бізнес-ідеї, проєктування, вибору технологій до реалізації. І навіть тоді, коли задача реалізована, то це ще не завершення. Адже треба оцінити якість створеного ПЗ. На цьому етапі з’являються різноманітні тестувальники, інженери з якості. А часто потрібно ще й  підтримувати створений продукт чи сервіс, який вже повністю завершений та запущений в роботу”.

Якщо дуже узагальнити, то в ІТ є такі спеціалісти:

  • розробники програмного забезпечення, які працюють з різними мовами програмування
  • тестувальники
  • девопси (DevOps)
  • системні адміністратори
  • дизайнери
  • бізнес аналітики
  • проектні менеджери

Загалом, перелік інших спеціалістів великий, і його можна продовжувати довго. Як же ж обрати свій напрям?

Зрозуміти, який тип діяльності вам приносить задоволення

Від того, що ви любите робити залежить те, яка робота буде вам приносити задоволення. Наприклад, людям, які мислять креативно та швидко схоплюють нову інформацію, варто рухатись в напрямку фронтенду (створення візуальної частини сайту). Тих, хто вивчаючи нову інформацію дуже глибоко все продумує, зацікавить бізнес-логіка. А тим, хто уважно ставиться до деталей, сподобається працювати з даними.

Поговорити зі спеціалістами, які вже працюють в тому чи іншому напрямку

Варто розпитати спеціалістів про специфіку їхньої роботи, який у них робочий графік, які знання вони використовують у щоденній роботі та загалом визначити – чи ви з ними на одній хвилі.

Ознайомитися з тематичними матеріалами

Варто проглянути релевантні матеріали щодо напрямку, в який ви плануєте зануритися.  На щастя, зараз можна знайти багато хороших ресурсів в Інтернеті.

“Наприклад, багато цікавих та тематичних матеріалів мої колеги публікують на  порталі training.epam.ua  в розділі “Блоги”. Тут ви можете дізнатися про найпопулярніші професії в ІТ, чим займаються розробники, тестувальники, дизайнери, DevOps-інженери та інші технічні фахівці, – розповідає Сергій Щербак. – А також почитати, які знання та навички потрібні, щоб розпочати кар’єру в напрямку, що вас цікавить. Крім того, мої колеги регулярно діляться корисними матеріалами для самопідготовки, простими словами розповідають про специфіку ІТ та історії кар’єрного розвитку. Також раджу приєднатися до нашого телеграм каналу t.me/epamuniprogua, де можна отримати найсвіжішу інформацію про навчання”.

Бути в середовищі

Важливо, щоб майбутній ІТ спеціаліст знаходився у певному середовищі серед колег із ІТ досвідом, долучався до різних спільнот. Також слід спілкуватися з представниками різних IT-напрямів, щоб краще зрозуміти свої схильності та бажання.

«Знову ж таки, дам приклад ЕРАМ. На платформі Community Z (community-z.com) можна приєднатися до спільнот різноманітних напрямків» – зазначає Сергій.

 

Детальніше вивчити свій напрям та спробувати на практиці те, чим ви буде займатися найближчим часом

Компаній, які пропонують ІТ курси, тренінги, лекції зараз є дуже багато, як платні, так і безкоштовні. І це ще один виклик – як обрати серед усіх пропозицій якісні та такі, що по максимуму допоможуть отримати знання та практику в потрібному вам напрямку.

“Тут можу порадити шукати курси від відомих компаній з успішними випускниками та хорошими відгуками – розповідає Сергій Щербак. EPAM також пропонує безкоштовну підготовку для студентів старших курсів і вже досвідчених фахівців, які вирішили перейти в ІТ (ми їх називаємо світчери – від англ. switch). В EPAM University Programs ви зможете знайти більше двадцяти курсів за різними напрямками та сучасними технологіями».

Найголовніше та найцінніше в ЕРАМ University Programs – це можливість отримати теоретичні знання разом із практичним досвід та по завершенню навчання приєднатися до команди ЕРАМ.

“Традиційний алгоритм – закінчив університет, потрапив на роботу – практично вже ніде не спрацьовує. Зараз майже кожен роботодавець шукає спеціалістів із досвідом. Але де ж його взяти? Ось це замкнене коло ми намагаємося розірвати та даємо можливість джуніор спеціалістам після завершення  навчання в EPAM University Programs ставати частиною глобальної компанії ЕРАМ” – каже Сергій Щербак.

Щоб потрапити на навчання до ЕРАМ вам доведеться пройти тестування. Для цього потрібно мати логічне мислення, розуміти основи об’єктно-орієнтованого програмування, розуміти  алгоритми та структури даних і мати базові навички в тому напрямку, який ви обрали. Але найперший і найбільший критерій – це знання англійської мови на рівні В1. За статистикою ЕРАМ, 50-70% кандидатів на навчання в EPAM University Programs відсіюються саме на етапі тестування з англійської мови.

Що, крім професійних навичок, треба знати та вміти?

Звичайно, що окрім теоретичних знань (hard skills) в ІТ багато уваги приділяють і м’яким навичкам (soft skills). Адже те, наскільки ви можете швидко приймати рішення, коректно спілкуватися з командою чи клієнтом, можете швидко адаптуватися до нових умов, матиме вплив на проєкт та бізнес, в якому ви будете працювати. Сергій Щербак каже, що можна виділити декілька ключових навичок, на які варто вже зараз звернути увагу та за можливості розвивати.   

Насамперед це ваш рівень англійської мови. Ми вже згадували про неї, але ще раз хочемо наголосити, що це чи не основна мова спілкування у світі технологій.

“Ми навіть жартуємо, що англійська – це перша мова програмування, яку потрібно знати кожному ІТ спеціалісту, незалежно від того, в якій компанії він працює” – каже Сергій Щербак.

ІТ спеціалісти глобальних консалтинговий компаній, таких як ЕРАМ, щодня користуються англійською: на зустрічах з клієнтами, у розмовах з командою, яка може складатися зі спеціалістів з різних країн чи навіть континентів. Чим вищий ваш рівень знання англійської, тим краще для вас. Адже це дає змогу збільшити кількість цікавих опцій в роботі. Мову практично неможливо досконало вивчити за місяць-другий. Для хорошого рівня необхідні інколи і роки. На жаль, підхід «читаю\розумію\пишу» в ІТ не підходить. Тому не баріться, починайте вчити мову вже зараз і особливу увагу зверніть на розмовну англійську.

Навик постійно вчитися і розвиватися. Технології не стоять на місці. Кожен з нас відчуває на собі, як вони розвиваються та змінюються чи не щодня. Те, що ви знали сьогодні, завтра може вже бути не актуальним, адже технології змінюються кожні 7-12 місяців. Відповідно, прийшовши в ІТ, будьте готові до того, що вам доведеться постійно вчитися та дізнаватися щось нове. Зрештою культура постійного навчання, яка дозволяє бути гнучким у новій реальності – стає чи не основною навичкою не тільки для ІТ сфери.

Комунікаційні навички та вміння працювати в команді

Спеціально для тих, хто впевнений, що навички публічних виступів ніколи не знадобляться їм в роботі в ІТ, Сергій Щербак запевняє, що ситуацій, коли варто проявити своє вміння ораторського мистецтва в кар’єрі розробника є багато. Це і представити проєкт чи зроблену роботу клієнту, вести коректну бізнес-комунікацію (наприклад із командою замовника) чи пояснити команді свою ідею по вирішенню проблеми. Також ІТ спеціаліст має вміти працювати в команді. Більше того, за свою кар’єру ІТ спеціалісти можуть працювати з дуже різними командами. Відповідно, без навички швидко інтегруватися та взаємодіяти з різними людьми в таких випадках буде досить складно.

 

Аналітичні здібності та адаптивність

“Добре, коли ІТ спеціалісти розуміються на алгоритміці прийняття рішень, швидко можуть аналізувати поставлені перед ними задачі та оперативно реагувати на зміни. COVID-19 показав усьому світу, наскільки важливим є навик адаптації до нової реальності. Думаю, що цей навик надалі буде все більш затребуваним” –  каже Сергій Щербак.

Отже, підсумуємо і зробимо покроковий план для тих, хто планує своє майбутнє пов’язати з ІТ:

  1. Оберіть саме той напрям в ІТ, який вас найбільше цікавить чи підходить
  2. Перевірте свою англійську
  3. Знайдіть базову інформацію в обраному напрямку (книга, інтернет ресурси, курси)
  4. Заглиблюйтеся в професію та пробуйте все на практиці
  5. Пройдіть внутрішні курси в компанії чи знайдіть ментора, який допоможе вивести вас на вищий рівень.

А далі створюйте резюме та готуйтеся до співбесіди. Проте не розслабляйтеся, а продовжуйте розвиватися!

 

Фото: Depositphotos / https://ua.depositphotos.com/