Прикарпатських лікарів вчили працювати з електронною системою eHealth

Автор: Застава Максим

11 Лис, 2017 17:30

Поділитись публікацією
Прикарпатських лікарів вчили працювати з електронною системою eHealth

10 листопада експерти проектного офісу при Міністерстві охорони здоров’я та професійних організацій за підтримки проекту EDGE, що фінансується Урядом Канади, та проекту «U-LEAD з Європою» провели навчання для лікарів Івано-Франківщини та Буковини по роботі з eHealth.

Читайте також: Історичне рішення! Івано-Франківськ утворив ОТГ з Чернієвом та Підлужжям (ФОТО)

У практичному семінарі «Впровадження eHealth в закладах ПМСД», який відбувся в Івано-Франківську у приміщенні готелю «Надія» взяли участь понад 150 лікарів з двох областей.

Електронна система охорони здоров’я стане обов’язковою з серпня 2018 року, але готуватися до її впровадження заклади почали ще минулого літа. Вже сьогодні до eHealth приєдналися 11 медичних установ Івано-Франківської області. Щоб пришвидшити впровадження системи та мотивувати лікарів реєструватись, командою проектного офісу при Міністерстві охорони здоров’я проводяться такі навчання.

Адже впровадження eHealth, насамперед, спрямоване на підвищення якості медичних послуг. Система стане основою для нової системи виплат «гроші ходять за пацієнтом»: держава платитиме певну суму за кожного пацієнта, що уклав з лікарем спеціальну угоду – декларацію. А пацієнти обиратимуть самі, послугами якого лікаря первинної медичної допомоги користуватися. Таким чином гарні лікарі, що насправді ефективно лікують своїх пацієнтів, від цього виграють – зможуть отримувати чесну, достойну зарплатню. Тоді як до недобросовісного лікаря пацієнти не підуть.

Під час семінару головні лікарі спілкувалися з розробниками – командою проектного офісу при Міністерстві охорони здоров’я – про те, якою вони б хотіли бачити систему в майбутньому. Тестова експлуатація eHealth – спеціальний етап для виявлення та усунення максимуму недоліків.

“Ми були приємно вражені зацікавленістю лікарів Івано-Франківщини, – розповіла під час брифінгу Світлана Котляревська, координатор навчальних програм проектного офісу eHealth. – Зворотній зв’язок допомагає робити eHealth кращим, практичнішим, тому запитання, знання та досвід лікарів для нас – на вагу золота Зараз я бачу бажання конструктивного діалогу. Їм зараз потрібна технічна допомога, роз’яснення щодо етапів впровадження”.

Також Світлана Котляревська наголосила, що без присутності пацієнта декларацію (угоду з лікарем) укласти неможливо. Є два варіанти. В першому – пацієнт особисто приходить до поліклініки з паспортом та ідентифікаційним кодом, дані вносяться у електронну систему, а потім на його номер мобільного приходить СМС з верифікаційним кодом, який підтверджує намір особи укласти декларацію. Потім декларація друкується в двох примірниках і підписується лікарем та пацієнтом.

Другий варіант верифікації, якщо мобільний телефон відсутній або немає мобільного покриття, це надрукована паперова декларація та прикріплені до неї фотокопії того ж паспорта громадянина і коду, а також особистий підпис пацієнта. Але цей варіант буде більш детальніше перевірятися, щоб запобігти зловживанням.

Координатор навчальних програм проектного офісу eHealth Світлана Котляревська також додала, що пацієнт має право розірвати декларацію. Змінити лікаря можна, пацієнт іде до іншого лікаря, підписує нову декларацію, а попередня автоматично анулюється.

Михайло Довгопол представник Харківської експертної групи з підтримки впровадження медичної реформи розповів про фінансовий аспект реформи. Фінансування за принципом капітаційної ставки за кожного пацієнта запускає механізм конкуренції між лікарями за пацієнта. Відповідно, той лікар, до якого буде черга, буде отримувати більше.

“Проте, щоб ця система повноцінно запрацювала, потрібний більш свідомий вибір сімейного лікаря. Адже зараз цей процес відбувається за про мовчанням, який був дільничним, той і стає сімейним. Капітаційна ставка за одного пацієнта у віці 18-39 років в 2018 році складе 370 гривень. За обслуговування пацієнтів у віці до 5-ти років та пацієнтів похилого віку 65 років + – коефіцієнт оплати буде більшим”, – зазначив Михайло Довгопол.

Директор Івано-Франківського центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк відзначив, що впровадження медичної реформи в об’єднаних громадах викликає ряд запитань.

“Якщо у великих містах цей процес може йти швидше, тому що якісний рівень організації надання медичної допомоги є кращим, то у сільських громадах постає питання належної інфраструктури та якісного добору кадрів. Сьогодні новоутворені ОТГ мають розуміти, що вирішення цих питань є безпосереднім завданням керівників громад”, – додав Руслан Панасюк.

Довідково

Своїм освітнім туром проектний офіс планує охопити всі регіони України (крім тимчасово окупованих територій). Івано-Франківськ став 8 пунктом цього туру. Далі команда проектного офісу помандрує до Черкас та Рівного. Тур відбувається за підтримки проекту EDGE, що фінансується Урядом Канади, та проекту «U-LEAD з Європою». Розробку системи eHealth ініціювали громадські організації – міжнародна антикорупційна Transparency International Ukraine та найбільше в Україні об’єднання пацієнтів – “Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД”. Згодом проект знайшов підтримку керівництва МОЗ та міжнародних донорів. Сьогодні на розробку системи не витрачено жодної гривні бюджетних коштів чи кредитних засобів. Після того, як розробку буде завершено й систему буде досліджено щодо інформаційної безпеки, її отримає на баланс спеціально створене для цієї мети державне підприємство.